Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Nie potrzebujesz fachowca

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na rozprowadzenie ciepła po budynku. Popularną podłogówkę tworzą rurki pod posadzką rozmieszczone w regularny sposób. Pamiętaj, że po kilku latach nawet najbardziej wydajna i bezawaryjna instalacja może wymagać drobnej konserwacji, czyli odpowietrzania. Podpowiadamy, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe domowymi sposobami.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Nie potrzebujesz fachowca
Jak rozpoznać, że instalacja grzewcza podłogowa jest zapowietrzona? Fot. akurtz/CanvaPro

Spis treści:

Jak rozpoznać, że instalacja grzewcza podłogowa jest zapowietrzona?

Ogrzewanie podłogowe w domach nie jest już traktowane jak rozwiązanie luksusowe, ale funkcjonalna metoda ogrzewania, podnosząca komfort użytkowania przestrzeni. W niektórych lokalach taka forma ogrzewania instalowana jest już na etapie podstawowych prac budowlanych podczas przygotowania stanu deweloperskiego. To bardzo wygodna funkcja, jednak, jak każdy inny system grzewczy, może sprawiać problemy.

Przy prawidłowym montażu i użytkowaniu systemu podłogowego nie musisz obawiać się poważniejszych awarii, jednak zwracaj uwagę na to, czy instalacja grzewcza podłogowa nie jest zapowietrzonaJednym z sygnałów świadczących o tym, że system nie działa prawidłowo, jest to, że wybrana strefa nie nagrzewa się w odpowiedni sposób lub wcale się nie włącza. Wówczas warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w systemie uwięzione jest powietrze.

Twoją czujność powinien też wzbudzić charakterystyczny odgłos bulgotania. Mimo że pojawianie się pęcherzyków powietrza w systemie centralnego ogrzewania jest normalne i nie stanowią one zagrożenia, to jednak wpływają na ilość ciepła generowaną przez ogrzewanie.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak rozpoznać, że instalacja grzewcza podłogowa jest zapowietrzona, zwróć uwagę na wydajność pracy systemu. Będzie zauważalnie niższa, pomimo prawidłowego (na pierwszy rzut oka) działania ogrzewania, a poznasz to po odczuwalnym chłodnie w niektórych częściach budynku lub miejscowym spadku temperatury.

Przeczytaj również: Dlaczego kaloryfery są zimne na dole? Co zrobić, gdy tylko góra grzejnika jest ciepła

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe – przyczyny

Jeśli podłogowego systemu grzewczego używasz od niedawna, to nagłe jego zapowietrzenie może cię zaskoczyć. Jednak przyczyny nie zawsze będą związane z jego wadliwym wykonaniem – czasami mogą być skutkiem nieprawidłowego użytkowania. 

ogrzewanie Prawidłowo zainstalowane ogrzewanie podłogowe może się zapowietrzyć, jeśli niewłaściwie użytkujesz nowy system. Sprawdź, co możesz robić nie tak i odzyskaj ciepło. Fot. KatarzynaBialasiewicz/CanvaPro

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, gdy stwierdzisz, że za ograniczenie w przekazie ciepła odpowiada zapowietrzone ogrzewanie podłogowe? Przyczyny mogą być różne, oto kilka sytuacji, które zdarzają się najczęściej.

  • Błędy w napełnianiu systemu

Zazwyczaj zbyt wiele powietrza w rurkach umiejscowionych pod podłogą pojawia się na skutek niewłaściwego napełniania systemu. Nie może być w nim ani za dużo, ani za mało płynu, a woda powinna wypełniać rurki w określonym tempie. Przyczyną zapowietrzonego ogrzewania podłogowego bywa też niedokładnie przeprowadzone odpowietrzenie za pierwszym razem. Jeśli po nim w rurkach pozostało nagromadzone powietrze, wówczas będzie ono krążyło tam bez przerwy.  

  • Niedokręcone złączki i śruby

Ogrzewanie podłogowe jest złożonym systemem, a jego "najsłabszym ogniwem" są małe śrubki oraz drobne złączki, które często stają się bezpośrednim sprawcą zapowietrzenia. Gdy zostaną niedokręcone, to powietrze może dochodzić do układu właśnie szczelinami, które w ten sposób powstały. Większe prawdopodobieństwo takiej sytuacji wystąpi wtedy, gdy w czasie instalacji ogrzewania nie użyto specjalnej osłony antydyfuzyjnej. 

  • Niewłaściwa temperatura wody

W jaki sposób nieprawidłowe użytkowanie ogrzewania podłogowego może prowadzić do jego zapowietrzania? Odpowiadać za to może m.in. ustawienie niewłaściwej temperatury wody, która sprawia, że ilość powietrza w rurkach się zwiększa. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy woda w układzie jest zbyt gorąca. 

  • Zbyt szybkie napełnianie instalacji 

Gdy powietrze dostanie się do instalacji zbyt szybko, wówczas system może ulec zapowietrzeniu. Dlatego zaleca się, by proces ten przeprowadzać stopniowo – im większa powierzchnia rurek, tym wolniej należy je napełniać. 

  • Inne materiały w instalacji 

Jeszcze jednym powodem zapowietrzania się ogrzewania podłogowego jest zastosowanie włókna konopnego w celu uszczelnienia połączeń. Jeśli dostanie się ono bezpośrednio do instalacji, to z czasem może gnić, co prowadzi do wytwarzania szkodliwego gazu, metanu. 

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe domowymi sposobami? 

Na szczęście zapowietrzony system ogrzewania podłogowego można "oczyścić" z nagromadzonego powietrza samodzielnie. Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe domowymi sposobami? Prace tego typu można przeprowadzić bezinwazyjnie, ale pamiętaj, że to zabieg czasochłonny, który trwa nawet do kilku godzin. Jeśli obawiasz się samodzielnego wykonania prac konserwacyjnych, lepiej skorzystaj z pomocy serwisantów, którzy rozwiążą problem szybko, skutecznie i w profesjonalny sposób.

ogrzewanie Odpowietrzanie systemu ogrzewania podłogowego zajmuje trochę czasu, ale warto spróbować wykonać tę czynność samodzielnie, zanim wezwiesz ekipę serwisową. Fot. mariana-pryimachuk/CanvaPro

Chcesz spróbować zrobić to sam? W takim przypadku zacznij od ustawienia pompy ciepła tak, by pracowała na pełnej mocy. Następnie zakręć wszystkie zawory odcinające znajdujące się na belce poza jednym. Kolejnym krokiem będzie odkręcenie wody i poczekanie, aż wypchnie ona nadmiar powietrza z rur. Poznasz to po charakterystycznym dźwięku – z odpowietrznika wydobędzie się świst. Pamiętaj, aby w czasie wykonywania zadania pozostawić otwartą wyłącznie jedną pętlę. Proces potrwa od 10 do 15 minut. Nie przejmuj się, jeśli podczas domowego serwisu pojawią się krople wody na instalacji, to normalne zjawisko. 

Co dalej? Gdy cała woda zostanie przepompowana, zakręć zawór. W kolejnych krokach powtórz czynności wykonywane wcześniej dla kolejnych obwodów. Od tego, ile w systemie ogrzewania podłogowego znajduje się obwodów, zależy czas, jaki będzie trzeba poświęcić na pełne odpowietrzenie. Gdy wykonasz wszystkie niezbędne czynności dla każdego z obwodów, wówczas odkręć zawory i ponownie włącz całą instalację. Jeśli proces został przeprowadzony prawidłowo i z należytą starannością, to twoje ogrzewanie podłogowe powinno znów pracować z pełną mocą, dostarczając tyle ciepła, ile potrzebujesz.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak ustawić termostat na grzejniku? Przez te błędy tracisz pieniądze

Które drewno opałowe daje najwięcej ciepła? Wartość energetyczna i sezonowanie drewna

Jak grzać, żeby nie płacić wysokich rachunków? Prosty trik i pieniądze zostają w kieszeni

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.