Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak grzać, żeby nie płacić wysokich rachunków? Prosty trik i pieniądze zostają w kieszeni

Ogrzewanie domu w sezonie jesienno-zimowym często wiąże się z wysokimi rachunkami. Jak się okazuje, nie zawsze musi tak być. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad związanych z ogrzewaniem pomieszczeń, a przychodzące rachunki mogą się znacząco zmniejszyć. Sprawdź, jakie konkretne działania mogą przyczynić się do obniżenia wydatków przeznaczonych na ogrzewanie. 

Jak grzać, żeby nie płacić wysokich rachunków? Prosty trik i pieniądze zostają w kieszeni
Jak ogrzewać dom w okresie jesienno-zimowym, by nie pałacić wysokich rachunków? Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Spis treści:

Sezon grzewczy - kontroluj wydatki

Osoby korzystające z ogólnodostępnej sieci ciepłowniczej są zobowiązane do regularnej opłaty. Warto wiedzieć, jak prawidłowo czytać przychodzące rachunki, aby wprowadzić ewentualne działania związane z oszczędzaniem energii. Ich odpowiednia interpretacja pozwoli później na ocenę skuteczności podjętych działań. Należy pamiętać, że dokładny wygląd faktury za ogrzewanie różni się w zależności od danego dostawcy. Natomiast mają one wiele wspólnych cech.

  • Jak prawidłowo czytać fakturę za ogrzewanie?

W górnej części przeważnie znajduje się okres rozliczeniowy, czyli data wykonania usługi. Jest tam również podany termin oraz możliwa forma płatności. Kolejną rubryką jest zestawienie kosztów stałych oraz zmiennych. Na koszty stałe nakłada się opłata przesyłowa oraz opłaty za zamówioną moc cieplną (opłaty stałe, podzielone na 12 rat miesięcznych).

Natomiast koszty zmienne stanowią opłatę za rzeczywiste zużycie ciepła w danym okresie rozliczeniowym, a także zmienną opłatę przesyłową. Dodatkowo, jeżeli z winy użytkownika niezbędne było uzupełnienie wody sieciowej w instalacji, w opłatach zmiennych jest również uwzględniana opłata za nośnik ciepła. Kwota do zapłaty zawarta na fakturze sanowi sumę wszystkich ww. opłat.

Ustawienie odpowiedniej temperatury na termostacie pozwoli kontrolować rachunki za ogrzewanie. Fot. lopolo/123RF.com

Jak grzać, żeby nie płacić wysokich rachunków?

Należy pamiętać, że każdy odbiorca ma wpływ na wysokość przychodzących rachunków za ogrzewanie. Dlatego warto spróbować trochę je obniżyć poprzez modyfikację pewnych nawyków. Może to skutecznie zoptymalizować zużycie ciepła w miejscu zamieszkania, efektem czego będą niższe rachunki

  • Nie zasłaniaj grzejników 

Zasłanianie grzejników uniemożliwia rozprzestrzenianie się ciepła oraz zaburza prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Należy zadbać o to, aby kaloryfery nie były zasłonięte meblami i ciężkimi zasłonami. Nie powinny być również suszone na nich mokre rzeczy. Zabudowa grzejnika (i każda inna przeszkoda) powinna natomiast znajdować się w odległości min 10 cm od jego powierzchni. 

Przeczytaj również: Jak naprawić zepsuty grzejnik? Powody, przez które kaloryfer nie działa

Dobrym pomysłem jest zamontowanie aluminiowych mat na ścianie za grzejnikiem. 5 metrów maty to koszt ok. 23 zł. Przyspieszy to proces ogrzewania się pomieszczenia oraz zminimalizuje straty ciepła, ponieważ aluminiowe maty odbijają ciepło i kierują je w stronę pomieszczenia. 

  • Wykorzystaj energię słoneczną oraz uszczelnij okna 

Mowa tutaj o słonecznych jesiennych i zimowych dniach. Promienie słoneczne wpadające do domu przez okna mogą dodatkowo ogrzać wnętrze. Dlatego w takie dni wartko odsłonić rolety i ciężkie zasłony. Wraz z nadejściem nocy powinno się je z powrotem zasłonić, aby ograniczyć straty ciepła. To prosty sposób na poprawę komfortu termicznego w domu.

Warto pamiętać, że przez okna niskiej jakości ucieka bardzo duża ilość ciepła. Najbardziej oszczędne modele okien to te, których współczynnik przenikania ciepła jest niższy niż 0,9 W/m²·K. Jeżeli budżet domowy nie pozwala na ich wymianę, do starych okien można zamontować specjalne uszczelki na brzegach ram, które znacząco zmniejszają utratę ciepła oraz rachunki za ogrzewanie. 

  • Regularnie wietrz pomieszczenia

Wietrzenie pomieszczeń korzystnie wpływa na samopoczucie oraz optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniu. Jednak, aby w sezonie grzewczym czynność ta nie przyniosła dodatkowych strat ciepła, powinna być poprzedzona wyłączeniem grzejnika. W przeciwnym razie urządzenie grzewcze będzie pracowało z większą mocą, co przełoży się na zwiększenie rachunku. Wietrzenie pomieszczeń powinno być intensywne i przeprowadzone przez krótki czas. W tym celu należy na chwilę szeroko otworzyć okno. Zapewni to optymalną cyrkulację powietrza oraz zapobiegnie nadmiernemu wychładzaniu pomieszczenia. 

Założenie aluminiowej maty za kaloryferem pozwala sporo zaoszczędzić. Fot. Viktor Goriachuk/123RF.com

  • Kontroluj temperaturę w pomieszczeniach

Zainstalowanie termostatów i czujników temperatury pozwala na skuteczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Urządzenia te zapewniają stałą kontrolę temperatury w pomieszczeniach oraz utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Jeżeli tylko zanotują jej spadek, informacja jest przekazywana do kotła, który zwiększa wtedy intensywność pracy. Natomiast w chwili, gdy temperatura utrzymuje się na wyznaczonym poziomie, jego praca jest mniej intensywna. Zapobiega to nadmiernemu ogrzewaniu pomieszczeń oraz korzystnie wpływa na pracę całej instalacji, przyczyniając się do obniżenia kosztów ogrzewania. 

Przeczytaj również: Śmierdzący pluskwiak jesienią wdziera się do domów. Jak chronić mieszkanie przed wtykiem amerykańskim?

Optymalny komfort termiczny w pomieszczeniu zależy od jego przeznaczenia. W przypadku salonu i jadalni temperatura powinna oscylować w granicach 20–22°C. Odpowiednia temperatura do sypialni jest znacznie niższa, tj. w granicach 16–18°C. Natomiast temperatura łazienki powinna wynosić ok. 22–24°C. Co ciekawe, zmniejszenie temperatury tylko o 1°C, pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie cieplne budynku w ciągu roku o ok. 5-7%. Taka zmiana w zależności od ogrzewanej powierzchni oraz posiadanego źródła ciepła może przynieść średnio 200-300 zł oszczędności

  • Zadbaj o instalację grzewczą

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto przeprowadzić profesjonalny przegląd instalacji. Pozwoli to na wcześniejsze wykrycie jej ewentualnych uszkodzeń. Ponadto regularne usuwanie gromadzących się w instalacji osadów, korzystnie wpłynie na efektywność jej działania oraz przyczyni się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.  

  • Termomodernizacja budynku

W zależności od potrzeb, termomodernizacja polega na izolacji ścian zewnętrznych, wymianie okien lub naprawie poszycia dachowego. Niekiedy wiąże się również z wymianą nieefektywnego źródła ogrzewania. Podjęte w tym kierunku działania powinny być dokładnie zaplanowane przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz poprzedzone audytem energetycznym. Jego celem jest dokładne ustalenie rocznego zapotrzebowania na ciepło w danym budynku oraz ustalenie, w których jego miejscach dochodzi do największych strat ciepła.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ważna funkcja grzejnika. Już na starcie sezonu będzie można zaoszczędzić

Czyszczenie grzejników przed sezonem grzewczym. Dlaczego to ważne, czym najlepiej czyścić grzejniki?

Tych urządzeń nie odłączaj od prądu. Możesz mieć poważne problemy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.