Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czyszczenie grzejników przed sezonem grzewczym. Dlaczego to ważne, czym najlepiej czyścić grzejniki?

Kaloryfery to miejsca trudne do czyszczenia, przez co niejednokrotnie podczas rutynowych porządków omijamy je. Natomiast w sezonie grzewczym powinny one być nie tylko sprawne, ale także czyste. Brud zalegający w nich może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Czym czyścić kaloryfer i dlaczego to jest tak istotne? Wyjaśniamy.

Czyszczenie grzejników przed sezonem grzewczym. Dlaczego to ważne, czym najlepiej czyścić grzejniki?
Wyczszczenie kaloryferów przed sezonem to obowiazek. Jak i czym je wykonać? Fot. Gabort71/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?

To, co nazywamy sezonem grzewczym, ustala Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych. Według dokumentu, sezon grzewczy to okres, kiedy warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów.

Ogrzewanie w budynkach włączane jest wtedy, gdy przez co najmniej 3 dni z rzędu temperatura powietrza jest niższa niż 10 st. Celsjusza. Sezon grzewczy zwykle zaczyna się więc na przełomie września i października lub na początku października. Początku sezonu nie ustalono na konkretną datę, a decyzję o rozpoczęciu grzania podejmuje zarządca budynku.

Przeczytaj również: Jak czyścić grzejniki? Odkurzanie, mycie oraz usuwanie kurzu na zewnątrz i wewnątrz kaloryfera

Dlaczego należy czyścić kaloryfer przed sezonem grzewczym?

Kaloryfery zwykle czyścimy od zewnątrz. Zabrudzenia wycieramy szmatką czy pozbywamy się go za pomocą odkurzacza. Niestety, zaniedbanie wnętrza urządzenia sprawia, że zbiera się tam duża ilość zanieczyszczeń, głównie w postaci kurzu.

Kaloryfer przed sezonem grzewczym należy dokładnie wyczyścić, gdyż wysoka temperatura sprawia, że kurz zaczyna się unosić w powietrzu. Wówczas zaczynamy go wdychać, a drobnoustroje przedostają się do naszych płuc. W przypadku osób zdrowych może to utrudniać oddychanie. U alergików unoszący się kurz może nasilać objawy alergii, a w wyjątkowych sytuacjach będzie nawet zagrażać zdrowiu.

Czysty kaloryfer to nie tylko kwestia zdrowia, ale też estetyki. Kurz unoszący się w powietrzu będzie w większej ilości i szybciej osiadać na meblach. Przez to sprzątanie będzie potrzebne znacznie częściej. Aby więc utrzymać dom w czystości, grzejniki należy regularnie myć.

Dodatkowo z niewyczyszczonego kaloryfera przed sezonem grzewczym będzie ulatniać się nieprzyjemny zapach. Kurz, który osiadł na urządzeniu, w wyniku podgrzewania zacznie się przypalać, a mieszkanie wypełni specyficzny zapach.

Czyszczenie kaloryferów żeberkowych jest najprostsze - bez problemu można pozbyć się wszelkich zabrudzeń i kurzu Fot. Natalia Busarova/123RF.com

Czym czyścić grzejniki?

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie grzejnika od środka jest użycie szczotki do butelek, którą większość z nas ma w domu. Jest ona podłużna i wąska, dzięki czemu dotrze do najtrudniej dostępnych miejsc. Jeśli jednak okaże się za krótka, warto zakupić szczotkę do czyszczenia kaloryferów. Jej koszt waha się między 10 a 20 zł, a gadżet może oszczędzić nam dużo czasu i nerwów podczas sprzątania.

Kanały grzejnika wyczyścić można również za pomocą konstrukcji zbudowanej ze ściereczki i sznurka. Materiał zawiązujemy na sznurku, moczymy go w wodzie, sznurek łapiemy na końcach i przeciągamy go w górę i dół po żebrach. Banalny trik pozwoli na dokładne umycie kanałów.

Do czyszczenia grzejnika sprawdzi się zarazem suszarka. Urządzenie, które standardowo pomaga w układaniu fryzury, wymiecie z zakamarków żeber największy brud. Wystarczy pod kaloryferem położyć wilgotną szmatkę, a dyszę suszarki skierować do wnętrza instalacji grzewczej. Włączamy najwyższe obroty nawiewu, a kurz zostanie wydmuchany i zatrzymany na wilgotnym materiale.

Przeczytaj również: Robisz to codziennie, a rachunek za ogrzewanie przychodzi wyższy. Wyeliminuj prosty błąd

Jak wyczyścić grzejnik żeberkowy i drabinkowy?

Grzejniki żeberkowe i drabinkowe łączy otwarta konstrukcja, która jest łatwiejsza w czyszczeniu. Rozpoczynając czyszczenie takich kaloryferów, nie przeprowadzamy demontażu elementów. W urządzeniu drabinkowym żebra grzejnika wystarczy jedynie przetrzeć wilgotną szmatką i tak pozbyć się kurzu. Na koniec wytrzyj je do sucha.

Grzejnik żeberkowy, choć tak samo jest odkryty, to trudniej go wyczyścić. Jego żeberka są ściślej ustawione, przez co dokładne umycie go w środku może być trudniejsze. W dokładnym czyszczeniu go może przydać się szczotka do butelek lub specjalna szczotka do czyszczenia kaloryferów. Szczotkę moczymy w wodzie lub mieszance wody z detergentem, pod kaloryfer podkładamy miskę, a następnie czyścimy poszczególne kanały.

Grzejnik panelowy można wyczyścić, demontując osłony. Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Czyszczenie grzejnika panelowego

Czyszczenie grzejnika panelowego wymaga za to więcej przygotowań. W przeciwieństwie do innych rodzajów kaloryferów ten jest o wiele bardziej zabudowany. Z tego powodu należy zdemontować pionowe osłony boczne oraz górną osłonę.

Teraz wystarczy pozbyć się brudu zebranego między dwoma płytami grzejnika panelowego. Na początek powierzchowne zabrudzenia zbierz odkurzaczem z długą i wąską nakładką. Następnie użyj szczotki do czyszczenia kaloryfera lub metody ze szmatką i sznurkiem.

Przeczytaj również: Wyciąga z kaloryfera brud, kurz i pajęczyny. Od razu lepiej grzeje

Domowy sposób na czyszczenie grzejnika

Grzejnik można natomiast wyczyścić jeszcze prościej i szybciej. Do domowego sposobu na kurz potrzebna będzie naczynie z dziubkiem lub konewka, płyn do mycia naczyń lub prania, miska i ręcznik. Naczynie napełniamy wodą i mieszamy ją z kilkoma łyżkami płynu do mycia naczyń. Opcjonalnie do mieszanki można dodać olejek zapachowy. Pod kaloryferem rozkładamy ręcznik i ustawiamy na nim miskę.

Mieszankę lejemy między żebrami kaloryfera tak, aby płyn przelewał się do miski. Należy to robić powoli i starannie, aby nie ominąć żadnego miejsca. W ten sposób razem z wodą do miski spadnie cały kurz, który osiadł przez miesiące w grzejniku. Proces powtarzamy do momentu, aż będzie spadać niemalże czysta woda.

Taki domowy sposób na czyszczenie grzejnika jest prostszy od pojedynczego czyszczenia każdego z żeber. Dodatkowo metoda nie wymaga rozbierania kaloryfera, co oszczędzi nam jeszcze więcej czasu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nawet najbardziej zaschnięty tłuszcz zejdzie z palników kuchenki. Nie potrzebujesz do tego chemii

Wybrudzone ramy okienne znów są śnieżnobiałe. Znalazłam patent lepszy od octu

Czysta podłoga bez smug i bakterii. Zastosuj folię bąbelkową i hitową miksturę

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.