Prawo i finanse

Jak prawidłowo ustawić termostat na grzejniku? Zrobisz to właściwie, rachunki za gaz nie będą wysokie

Prawidłowe ustawienie termostatu na grzejniku powinno być kluczowe dla każdego, kto chce oszczędzić na ogrzewaniu. Musimy pamiętać, że odpowiednia regulacja temperatury nie tylko zapewnia komfort cieplny wszystkim domownikom, ale również ogranicza zużycie gazu, co przekłada się na niższe rachunki. Wyjaśniamy, jak wyregulować termostat grzejnikowy, aby cieszyć się ciepłem w domu bez obaw o zbyt wysokie koszty ogrzewania.

Jak prawidłowo ustawić termostat na grzejniku? Zrobisz to właściwie, rachunki za gaz nie będą wysokie
Dobrze ustawiony termostat na kaloryferze oznacza oszczędności na ogrzewaniu. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak działa termostat grzejnikowy?

Termostat grzejnikowy to niewielkie pokrętło na kaloryferze, które pozwala na regulację temperatury. Urządzenie to zbudowane z jest kilku części, m.in. głowicy termostatycznej oraz zaworu grzejnikowego. W zależności od potrzeb w automatyczny sposób zamyka bądź otwiera dopływ ciepła do kaloryfera. Wewnątrz rozwiązania znajduje się element zawierający ciecz, która reaguje na wahanie temperatury zmianą swojej objętości, wskutek czego zawór zostaje zablokowany lub wręcz przeciwnie – jego przepustowość rośnie, a do grzejnika zaczyna docierać ciepło. Dzięki temu termostat pozwala na szybkie osiągnięcie ustalonej temperatury w pomieszczeniu.

Jakie są rodzaje termostatów przy grzejniku? W zależności od sposobu instalacji wyróżniamy termostaty grzejnikowe pionowe oraz poziome. Te ostatnie są najczęściej montowane przy kaloryferach domowych. Istnieją zarówno rozwiązania mechaniczne (najtańsze termostaty), jak i elektroniczne, których nieco bardziej zaawansowana budowa decyduje o wyższej cenie.

Ustawienie tzw. śnieżynki na grzejniku nie oznacza, że grzejnik jest całkowicie zimny. Ustawienie tzw. śnieżynki na termostacie nie oznacza, że grzejnik jest całkowicie zimny. Fot. CanvaPro

Jak wyregulować termostat grzejnikowy?

Wiemy już, że prawidłowe ustawienie termostatu grzejnikowego jest niezbędne do uzyskania pożądanej temperatury w pomieszczeniu, a także zaoszczędzenia na ogrzewaniu. Jak go wyregulować? W tradycyjnych termostatach zwróćmy uwagę na pokrętło służące do ustawiania temperatury. Zauważymy na nim narysowaną skalę z cyframi od 0 lub do 5. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że oznaczenia te wskazują na konkretną temperaturę:

0 lub * – temperatura od 6°C do 8°C

1 – temperatura od 12°C do 14°C

2 – temperatura od 15°C do 17°C

3 – temperatura od 18°C do 20°C

4 – temperatura od 21°C do 24°C

5 – temperatura od 25°C do 28°C

Zatrzymując pokrętło termostatu na określonej cyfrze, ustalamy konkretną temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Warto pamiętać o tym, że większość ludzi odczuwa komfort cieplny przy temperaturze mieszczącej się w zakresie od 19 do 22°C. Zarówno wyziębianie domu, jak i nadmierne przegrzewanie pomieszczeń wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. W nowoczesnych termostatach elektrycznych ustawiamy pożądaną temperaturę za pomocą przycisku.

Kaloryfer nie grzeje? Przyczyną może być niesprawny termostat. Fot. CanvaPro Kaloryfer nie grzeje? Przyczyną może być niesprawny termostat. Fot. CanvaPro

Jak ustawić termostat grzejnikowy w poszczególnych pokojach w domu? W sypialni powinna panować temperatura mieszcząca się w zakresie od 17 do 18°C. W takich warunkach będziemy spali najlepiej. Cieplej powinno być w łazience, gdzie pokrętło termostatu powinno zostać zatrzymane na cyfrze 4 lub 5 (od 23 do 25°C), dzięki czemu pomieszczenie nie będzie nadmiernie wilgotne. Pokój dziecięcy może mieć od 20 do 22°C. W salonie i kuchni może panować temperatura od 17 do 19°C, natomiast w pomieszczeniach gospodarczych nie wyższa niż 14°C. W ten sposób zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Jak jeszcze możemy ograniczyć wydatki? Zgodnie z wyliczeniami Izby Gospodarczej Ciepłownictwa Polskiego obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1°C skutkuje zmniejszeniem kosztów ogrzewania o 5-8%. Jak wskazują organizatorzy kampanii „20 stopni”, niemarnowanie ciepła jest korzystne nie tylko dla portfela, ale również dla środowiska naturalnego.

Przeczytaj również: Ile prądu zużywa grzejnik konwektorowy? Co jest lepsze - grzejnik konwektorowy czy na podczerwień?

Ustal, czy termostat grzejnikowy jest sprawny

Nie uda nam się odpowiednio ustawić termostatu na grzejniku i w efektywny sposób zarządzać kosztami ogrzewania w domu, jeśli urządzenie to nie będzie działało prawidłowo. Warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy termostat grzejnikowy jest sprawny. Podstawowy objaw awarii tego urządzenia jest prosty w rozpoznaniu – po prostu grzejnik nie grzeje. Aby ustalić, czy termostat jest uszkodzony, ustawmy go na wartość maksymalną. Po ok. 1 godzinie sprawdźmy, czy kaloryfer jest odpowiednio rozgrzany.

Jeśli nie jest gorący, prawdopodobnie oznacza to awarię termostatu. Konieczna może okazać się jego wymiana, choć niekiedy wystarczy odblokować znajdującą się w zaworze iglicę. W takiej sytuacji zdejmujemy pokrętło od regulacji temperatury, po czym za pomocą kombinerek staramy się wysunąć iglicę – wciśniętą metalową część. Jeżeli uda nam się naprawić tę usterkę, kaloryfer po chwili znów zacznie się nagrzewać.

Źródło: deccoria.pl, 20stopni.pl

Przeczytaj również:

Jakie są ceny drewna opałowego w listopadzie 2023 roku? Co opłaca się kupić, jakie drewno jest najtańsze?

Inteligentne głowice termostatyczne. Czy warto montować, ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jaka temperatura na piecu gazowym jest najlepsza? Sprawdzmy kotły tradycyjne i kondensacyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.