Spis treści:
Ogrzewanie mieszkania a wietrzenie
Koszty związane z ogrzewaniem mieszkania zimą są jednymi z najwyższych, jakie ponoszą polskie rodziny. Dlatego warto zastosować kilka trików, które pomogą nam zaoszczędzić. Zimą, oprócz ogrzewania mieszkania, ważne jest też jego wietrzenie. Wbrew pozorom jest to niezbędna czynność, która pozwala zachować lepsze samopoczucie i zdrowie. Wietrzenie mieszkania zimą to najlepszy sposób na zapewnienie cyrkulacji powietrza. Pomaga nie tylko poprawić samopoczucie, lecz także pozwala pozbyć się drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Co więcej, zapobiega dolegliwościom ze strony układu oddechowego. W wywietrzonym mieszkaniu lepiej się śpi i myśli, gdyż zwiększa się ilość tlenu w powietrzu.
Brak wietrzenia pomieszczeń niesie ze sobą szereg szkodliwych dla zdrowia konsekwencji. Pojawiają się wówczas takie objawy, jak bóle i zawroty głowy, podrażnienie błon śluzowych nosa, gardła i oczu, a nawet trudności z utrzymaniem koncentracji oraz przygnębienie. Warto też wiedzieć, że niewietrzenie mieszkania zwiększa ryzyko nadmiernego zbierania się wilgoci na ścianach, w wyniku czego może pojawić się grzyb lub pleśń.
Wietrzenie mieszkania zimą jest bardzo ważne. Fot.123RF.com
Jak wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym?
Wiemy już, jak ważne jest regularne wietrzenie mieszkania. Jednak wiele osób obawia się, że w sezonie grzewczym może to doprowadzić do nadmiernych strat cennego ciepła, a co za tym idzie – wyższych kosztów ogrzewania. Dlatego trzeba przestrzegać się kilku prostych zasad, dzięki czemu w mieszkaniu będzie ciepło i nie zabraknie świeżego powietrza. Okazuje się, że zimne powietrze napływające przez otwarte okno sprawia, że kaloryfer zaczyna pracować intensywniej, a więc przyczynia się do wyższych rachunków za ciepło. Nowoczesne grzejniki są wyposażone w termostaty, które pozwalają utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu. Gdy tylko otworzymy okna, zaczynają one produkować więcej ciepła, pobierając dużo mocy, aby wyrównać temperaturę.
Jak zatem wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym? Należy zakręcić kaloryfer kilka minut przed rozpoczęciem wietrzenia. Po zamknięciu okien warto z kolei odczekać dłuższą chwilę, a dopiero potem włączyć kaloryfer z powrotem. Dzięki temu unikniemy nadmiernych strat ciepła, a nasze rachunki za ogrzewanie pójdą w dół. Co więcej, wietrzenie mieszkania zimą musi trwać krótko (do 10 minut), ale powinno być intensywne. Pozwala to na wymianę powietrza, a po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do normy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak oszczędzić wodę? Proste domowe triki zostawią w kieszeni kilkadziesiąt złotych
Nietypowe sposoby na oszczędzanie energii. Wypróbuj, rachunki będą niższe
Dopłaty do ogrzewania w 2024 roku. Kto może dostać dodatek gazowy lub elektryczny?