- Obniżone rachunki za prąd - limit 2000 kWh
- Zamrożenie cen prądu 2023 – co warto wiedzieć?
- Co zużywa najwięcej prądu?
- Jak policzyć, co zużywa najwięcej prądu?
- Jak oszczędzać prąd?
Obniżone rachunki za prąd - limit 2000 kWh
W ostatnich miesiącach ceny prądu znacząco się zwiększyły. Co gorsza, według zapowiedzi ekspertów nie oznacza to wcale końca podwyżek. Z tego powodu rząd postanowił wprowadzić Tarczę Solidarnościową. Jej głównym założeniem jest premiowanie oszczędności energii.
Warunkiem uzyskania profitów z tego płynących, jest nieprzekroczenie limitu 2000 kWh zużycia energii rocznie. Jeśli zmieścimy się w tym przedziale, to możemy skorzystać z zamrożenia cen prądu. W przypadku, gdy limit zostanie przekroczony, dostawca energii automatycznie podniesienie nam opłaty.
Zamrożenie cen prądu 2023 – co warto wiedzieć?
Zamrożenie cen prądu może pomóc nam zaoszczędzić. Wobec tego warto wiedzieć, jak jest ono limitowane i jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z Tarczy Solidarnościowej:
- Tak jak wspominaliśmy, zamrożenie cen prądu związane jest z limitem zużycia do 2000 kWh rocznie. Po przekroczeniu go prąd naliczany jest według nowych stawek.
- Domy, w których zamieszkują osoby z niepełnosprawnościami, mają limit zużycia podwyższony do 2600 kWh.
- Gospodarstwa z Kartami Dużych Rodzin (w tym i seniorzy będący rodzicami co najmniej trojga dzieci) mają limit do 3000 kWh rocznie.
- Rolników również obowiązuje limit 3000 kWh rocznie. Przy korzystaniu z tego limitu, konieczne jest przedstawienie dokumentu opłacenia podatku.
Co zużywa najwięcej prądu?
Jeżeli chcemy zmieścić się w narzuconym limicie, musimy wiedzieć jak oszczędzać prąd. Do kontrolowania poboru energii przyda nam się wiedza o tym, co rocznie zużywa najwięcej prądu.
Eksperci PGNiG sprawdzili, które sprzęty domowe generują największe rachunki, bazując na najpopularniejszych urządzeniach RTV i AGD. Oto zestawienie uśrednionych wyników::
- Płyta indukcyjna -748,25 kWh
- Piekarnik elektryczny - 496,4 kWh
- Lodówka - 270 kWh
- Czajnik elektryczny - 240 kWh
- Zmywarka - 237 kWh
- Komputer stacjonarny - 197,1 kWh
- Odkurzacz - 156 kWh
- Pralka - 143 kWh
- Laptop -138,7 kWh
- Telewizor - 128 kWh
- Kuchenka mikrofalowa - 51,1 kWh
- Żelazko - 26 kWh
- Telefon komórkowy - 2,48 kWh
Jak policzyć, co zużywa najwięcej prądu?
Jednak powyższe obliczenia są jedynie uśrednionymi danymi. Każdy indywidualnie może zużywać inne ilości energii, dlatego warto samodzielnie policzyć, co w naszym domu zużywa najwięcej prądu. Przeprowadzając takie obliczenia, będziemy potrzebowali poniższych danych:
- czasu pracy urządzenia,
- kosztu 1 kWh,
- mocy danego urządzenia,
- taryfy prądu.
Następnie zużycie prądu liczy się w następujący sposób:
- Zapisz, ile czasu pracują poszczególne urządzenia.
- Sprawdź moc każdego sprzętu. Informacja powinna być podana w watach i można ją znaleźć instrukcji lub na tabliczce znamionowej sprzętu.
- Sprawdź na fakturze za prąd cenę 1 kWh. Zwróć również uwagę, czy jest to stała stawka (taryfa G11), czy stawka zależna od konkretnych godzin.
- Pomnóż moc urządzenia z czasem pracy. Następnie podziel wynik przez tysiąc, co pozwoli Ci uzyskać wartość w kWh.
- Otrzymaną wartość pomnóż przez cenę 1 kWh z faktury za energię elektryczną. Dzięki temu uzyskasz kwotę, jaką zapłacisz za korzystanie z danego urządzenia.
Jak oszczędzać prąd?
Nieprzekraczanie limitu 2000 kWh pomoże nam zaoszczędzić, dlatego warto wprowadzić zmiany, dzięki którym, będziemy mieć pewność, że zmieścimy się w podanej granicy.
Do tego wystarczy jedynie zmiana nawyków, która pomoże zużywać mniej energii. Podpowiadamy, jak oszczędzać prąd w kilku krokach:
- Nie wstawiaj do lodówki ciepłych potraw, ponieważ wtedy urządzenie pracuje intensywniej i pobiera więcej energii.
- Używając czajnika elektrycznego, gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz w danej chwili. Dzięki temu urządzenie będzie krócej pracowało i zużyje mniej prądu.
- Przygotowując potrawy w piekarniku, nie otwieraj zbyt często jego drzwiczek, ponieważ wydłużasz w ten sposób czas przygotowania oraz równocześnie zwiększasz ilość poboru energii.
- Pralkę włączaj tylko wtedy, gdy będzie pełna, ponieważ każde włączone pranie generuje dodatkowe zużycie prądu.
- Nie pozostawiaj lodówki otwartej, ponieważ potrzebuje ona dużej ilości prądu, aby przywrócić później pierwotną temperaturę.
- Wymień żarówki na energooszczędne. Taki produkt jest dostępny od ręki w większości sklepów, a pozwoli ci zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
- Odłączaj urządzenia od kontaktu, ponieważ nieużywany sprzęt podłączony do gniazdka elektrycznego również pobiera prąd. Jego ilość zależna jest od rodzaju urządzenia i zastosowanych w nim rozwiązań elektronicznych.
Przeczytaj również: PGNiG obniżył ceny gazu. Sprawdź, kto zapłaci mniej