Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak naprawić zepsuty grzejnik? Powody, przez które kaloryfer nie działa

Zimne kaloryfery w środku sezonu grzewczego to spory problem. Przyczyną mogą być zarówno proste usterki, które można naprawić samodzielnie, jak też bardziej skomplikowane awarie wymagające interwencji specjalisty. Dlaczego kaloryfer nie działa i jak go odpowietrzyć? Sprawdź.

Jak naprawić zepsuty grzejnik? Powody, przez które kaloryfer nie działa
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy sprawić stan grzejników. Fot.elenamedoks/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego kaloryfer nie działa – najczęstsze powody

Gdy kaloryfer nie działa w sezonie grzewczym, powodów może być kilka. Dowiedz się, jakie są więc najczęstsze przyczyny zimnych kaloryferów w środku zimy. Sprawdź, dlaczego kaloryfer nie działa.

  • Zatkana instalacja – z czasem w rurach instalacji grzewczej może gromadzić się tzw. kamień kotłowy, który blokuje przepływ wody do kaloryferów. Problem dotyczy zwłaszcza systemów grzewczych, które nie są regularnie serwisowane.

  • Zablokowany zawór termostatyczny – zdarza się, że zawór przy kaloryferze jest zablokowany lub uszkodzony (z powodu rzadkiego użytkowania lub nagromadzenia kamienia kotłowego), co może powodować problemy z przepływem ciepłej wody.

  • Zapowietrzony grzejnik – to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z kaloryferami. Wynika on z gromadzenia się w systemie grzewczym pęcherzyków powietrza, które blokują przepływ wody w kaloryferze. 

  • Zbyt niskie ciśnienie w instalacji – w zamkniętych systemach grzewczych problemy z rozprowadzeniem ciepłej wody może wynika ze zbyt niskiego ciśnienia, co można sprawdzać na manometrze na piecu.

  • Awaria pompy obiegowej – w przypadku centralnego ogrzewania z kotłem problem może tkwić w pompie, która odpowiada za przepływ wody w instalacji. Taka awaria sprawia, że przestają grzać wszystkie kaloryfery w domu.

jak naprawić zepsuty grzejnik Dlaczego grzejnik nie grzeje? Jest co najmniej kilka powodów. Fot.Etadly/CanvaPro

Jak naprawić zepsuty grzejnik?

Kaloryfer jest zimny w środku sezonu grzewczego? Przeprowadź kontrolę według poniższych wskazówek, aby ocenić, czy z awarią poradzisz sobie samodzielnie, czy konieczne będzie wezwanie fachowca.

  • Sprawdź zawory – upewnij się, że zawory termostatyczne są całkiem otwarte i działają poprawnie. Jeśli któryś z nich jest zablokowany, możesz spróbować delikatnie go rozruszać, obracając go w obu kierunkach. Jeśli jest to niemożliwe, konieczna może okazać się wymiana tego elementu.

  • Skontroluj ciśnienie w instalacji – sprawdź poziom ciśnienia w instalacji na manometrze przy piecu. Jeśli będzie zbyt niskie, dopuść wodę do systemu. Jeśli sytuacja będzie się często powtarzać, poszukaj miejsca wycieku wody lub poproś o pomoc fachowca.

  • Sprawdź, czy kaloryfer jest zapowietrzony – jeśli problem dotyczy tylko jednego kaloryfera lub jego części, najprawdopodobniej przyczyną jest zapowietrzenie systemu, z którym poradzisz sobie samodzielnie.

  • Przegląd instalacji – gdy podejrzewasz, że instalacja jest zatkana lub kaloryfery nadal nie działają mimo przeprowadzenia podstawowych czynności naprawczych, skontaktuj się z fachowcem, który wykona profesjonalny serwis całej instalacji grzewczej.

Przeczytaj również: Jak wymienić zapleśniały silikon wokół wanny i brodzika?

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Odpowietrzanie kaloryferów to prosta czynność, którą możesz wykonać samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi. Jak odpowietrzyć kaloryfer krok po kroku?

Krok 1. Wyłącz ogrzewanie – przed rozpoczęciem odpowietrzania najlepiej wyłączyć centralne ogrzewanie, aby uniknąć wylania ciepłej wody na podłogę.

Krok 2. Przygotuj narzędzia – do odpowietrzania kaloryferów będziesz potrzebować śrubokręta lub specjalnego klucza odpowietrzającego (zależnie od modelu kaloryfera), a także suchej szmatki i małego pojemnika na wodę.

Krok 3. Znajdź zawór odpowietrzający – zazwyczaj znajduje się on na górnej części kaloryfera, po stronie przeciwnej do zaworu termostatycznego.

Krok 4. Odkręć zawór – powoli odkręć zawór odpowietrzający do momentu, aż z kaloryfera zacznie wydostawać się powietrze – usłyszysz wtedy syczenie. Gdy z zaworu zacznie wypływać woda (podłóż pod zawór pojemnik), zakręć go z powrotem.

Krok 5. Sprawdź ciśnienie – po odpowietrzeniu kaloryfera ponownie sprawdź ciśnienie w systemie grzewczym. Jeśli jego poziom spadnie, uzupełnij wodę w instalacji grzewczej.

jak odpowietrzyć kaloryfer Jeśli twój kaloryfer nie grzeje wcale lub grzeje nierównomiernie, możliwą przyczyną może być jego zapowietrzenie. Fot.liudmilachernetska/123RF.com

Przygotowanie kaloryferów do sezonu grzewczego

Co należy zrobić, aby przygotować kaloryfery do sezonu grzewczego? Kilka poniższych kroków przyczyni się do prawidłowego działania instalacji.

  • Sprawdź szczelność instalacji – upewnij się, że w systemie grzewczym nie ma wycieków. Nawet drobne nieszczelności mogą prowadzić do spadku ciśnienia w instalacji i pogorszenia efektywności grzania.

  • Odpowietrz kaloryfery – przeprowadź proces odpowietrzania przed uruchomieniem ogrzewania na pełną moc. To zapobiegnie problemom z nierównomiernym grzaniem.

  • Wyczyść grzejniki – przed sezonem grzewczym dokładnie wyczyść powierzchnię kaloryferów. Kurz i brud mogą obniżać efektywność grzejnika, szczególnie w miejscach, gdzie grzejnik nie grzeje równomiernie.

  • Pamiętaj o serwisie pieca – regularny przegląd kotła centralnego ogrzewania to klucz do utrzymania sprawności całego systemu. Serwis powinien obejmować czyszczenie pieca, sprawdzenie pompy obiegowej oraz kontrolę ciśnienia w naczyniu zbiorczym.

  • Wyreguluj zawory – upewnij się, czy zawory przy kaloryferach działają sprawnie. Jeśli któreś z nich będą zacięte lub uszkodzone, wymień je samodzielnie lub z pomocą fachowca przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Dzięki naszym poradom wiesz już, jak naprawić zepsuty grzejnik i jak odpowietrzyć kaloryfer. Pora na przygotowanie kaloryferów do sezonu grzewczego – powodzenia. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Proszek, płyn do prania, a nawet klej. Nie miałam pojęcia o takim wykorzystaniu kasztanów

Zlew czysty i błyszczący niemal od ręki. Patent za grosze przebija wszystkie wybielacze

Mam swój patent na okna bez smug i bielutkie ramy. Bez drogich detergentów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.