Porady domowe

Błyskawiczny sposób na czysty filtr okapu. Wystarczy domowa mieszanka

Okap to jeden z najbardziej zaniedbanych przedmiotów użytkowych w kuchni. Brudny filtr znacząco utrudnia jego pracę. W jaki sposób szybko doprowadzić go do porządku?

Błyskawiczny sposób na czysty filtr okapu. Wystarczy domowa mieszanka
Do błyskawicznego wyczyszczenia brudnej kratki od okapu zastosować można sodę oczyszczoną. Fot.123RF.com
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Jak działa okap?

Okap wydaje się urządzeniem zbędnym, dopóki w końcu nie zostanie zainstalowany w kuchni. Podczas przyrządzania posiłków — gotowania i smażenia — powstają duże ilości oparów, zawierających nie tylko parę wodną, ale też cząsteczki tłuszczu i zapachów. Słaba wentylacja sprawia, że wszystkie te zanieczyszczenia nie są odprowadzane z pomieszczenia, tylko osadzają się na ścianach, meblach, tkaninach, ubraniach, oknach – stopniowo tworząc lepkie warstwy brudu. Odpowiednio zaplanowany i niezakłócający pracy wentylacji grawitacyjnej wyciąg okapowy wspiera i usprawnia proces cyrkulacji powietrza w kuchni.

Zobacz więcej zdjęć

Skuteczną pracę wyciągu zaburzają wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Okap służy odprowadzaniu zapachów i nadmiernej ilości pary. Większe cząsteczki brudu i tłuszczu wychwytywane są przez kratki wentylacyjne, które osadzają się na nich w wyniku kontaktu rozgrzanego powietrza z chłodnym filtrem. To oznacza, że dla sprawnej pracy okapu niezbędne jest zachowanie przepuszczalności „rusztu”, który łatwo może się „zapychać”, z powodu ciągle nadbudowującego się brudu. Jak szybko wyczyścić filtr w okapie?

Zobacz więcej zdjęć

Czyszczenie okapu kuchennego krok po kroku

Regularne czyszczenie okapu nie jest trudne. Jak się zabrać do mycia wyciągu kuchennego? Ważne jest, by pamiętać nie tylko o konserwacji filtrów, ale także o wnętrzu urządzenia – w końcu to właśnie przez nie przechodzą opary z gotowania.  Przed czyszczeniem urządzenia należy odłączyć je od źródła zasilania. Następnie wyjmujemy i czyścimy filtr, a na koniec usuwamy brud zgromadzony na obudowie sprzętu. 

Jak wyczyścić filtr okapu?

  • Soda oczyszczona

Do błyskawicznego wyczyszczenia brudnej kratki od okapu zastosować można sodę oczyszczoną. W sporym garnku — w takim, który pomieści cały filtr — zagotowujemy dużą ilość wody i rozpuszczamy w niej ok. ¾ szklanki sody oczyszczonej. Do wciąż gotującej się wody wkładamy kratkę wentylacyjną. W zależności od stopnia zabrudzenia trzymamy ją w podgrzewanym roztworze od jednej do nawet kilku minut, dopóki tłuszcz i inne zabrudzenia się nie rozpuszczą. Kiedy uznamy, że kratka jest wystarczająco czysta, wyjmujemy ją i pozostawiamy do wyschnięcia. Gotowe! Tyle wystarczy, by całkiem doczyścić filtr i usprawnić prace okapu.

  • Płyn do naczyń

Przygotuj: dużą miskę, wodę, szczotkę, płyn do mycia naczyń

W misce z wodą rozpuść 7-8 porcji płynu do naczyń. Zanurz filtr w wodzie i potrząśnij nim kilka razy. Po 20 minutach, gdy osad namoknie, zetrzyj go szorstką szczotką.

brudny filtr Filtr można wyczyścić przy użyciu płynu do mycia naczyń. Fot.123RF.com

  • Ocet

Aby rozpuścić nagromadzony na filtrze tłuszcz, spryskujemy go obficie mieszanką wody i octu (połączonych w proporcji 1:1) i zostawiamy na nim, by „popracowała” na ok. 10 minut. Później opłukujemy go wodą i osuszamy. Tym samym roztworem przecieramy obudowę okapu.

  • Oliwa, olej, oliwka dla niemowląt

Jak usunąć tłuszcz z okapu? Aby usunąć z okapu lepki, tłusty osad warto sięgnąć po olej lub oliwę z oliwek, które doskonale go rozpuszczają. Nanosimy ją gąbką na filtr, po czym ścieramy ściereczką z mikrofibry, wcześniej namoczonej w ciepłej wodzie.

Zobacz więcej filmów z poradami dotyczącymi domowych porządków >>

src: Youtube.com, kanał: Uporządkowana

Nie zaleca się czyszczenia kratek z okapu w zmywarkach – wysoka temperatura i ciśnienie wody łatwo je uszkadzają i powodują rdzawe przebarwienia.

Warstwa brudu zalegająca wewnątrz okapu nie tylko osłabia jego działanie, ale sprawia też, że jego praca staje się bardziej hałaśliwa. Zaleca się, by metalowe filtry czyścić przynajmniej raz w miesiącu.

Przeczytaj również: Szybkie czyszczenie palników gazowych. Poznaj domowe sposoby

Jak umyć okap od wewnątrz?

Do tego zadania przydadzą się i szczotka do szorowania i gąbka do mycia naczyń, a nawet szczoteczka do zębów. Taki dóbr narzędzi umożliwi dotarcie do każdego brudnego zakamarka. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (1)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Błyskawiczny sposób na czysty filtr okapu. Wystarczy domowa mieszanka"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.