Spis treści:
- Skąd się bierze brzydki zapach z pralki
- Jak się pozbyć smrodu i pleśni z pralki - domowe metody
- Czyszczenie bębna pralki
Skąd się bierze brzydki zapach z pralki
Nieprzyjemne zapachy unoszące się z bębna i szuflady pralki to oznaka, że pojawiły się w niej pleśń i bakterie. Skąd się tam wzięły? Przez brak regularnego czyszczenia sami przyczyniliśmy się do ich rozwoju. Przy częstym korzystaniu z urządzenia, w jego wnętrzu zaczynają osadzać się resztki detergentów oraz brud. W połączeniu z wilgocią, ciepłem oraz brakiem cyrkulacji powietrza, tworzą one doskonałe warunki dla rozrostu grzybów i drobnoustrojów. To właśnie ich obecność odpowiada za charakterystyczną woń stęchlizny, wydobywającą się z pralki i osiadającą na tkaninach. Aby wyeliminować cuchnący problem, pralkę należy wyczyścić, zdezynfekować i odkamienić. Nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje.
Skąd bierze się kamień w pralce?
Osadzający się kamień w pralce jest utrapieniem wielu gospodyń domowych. Skąd więc się bierze i jak można temu zapobiec? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Główną przyczyną jest twarda woda oraz pranie w wysokich temperaturach.
No dobrze, ale skąd kamień? Otóż to nic innego, jak związki magnezu i wapnia, które w trakcie podgrzewania tworzą osad wapienny. Nalot zalega na grzałce, filtrze oraz bębnie pralki – skracając jej żywotność. Naprawa tak zaniedbanego sprzętu może słono kosztować.
Nalot jest niebezpieczny dla każdej pralki. Nie dość, że nasze ubrania są poszarzałe, to jeszcze elementy pralki narażone są na uszkodzenie. Aby temu zapobiec oraz przedłużyć żywotność naszej pralki, ważne jest regularne usuwanie kamienia. Z powodzeniem i w tym wypadku pomogą sprawdzone domowe sposoby.
Przeczytaj również: Jak wyczyścić bęben pralki? Domowe sposoby lepsze niż super detergenty
Jak się pozbyć smrodu i pleśni z pralki - domowe metody
Niektóre z dostępnych na rynku modeli pralek mają w swoim zestawie funkcji, bardzo pożyteczną funkcję — automatyczne czyszczenie pralki. Wystarcza wtedy nastawienie jedynie odpowiedniego programu i problem zostaje zażegnany. Czyszczenie pralki odbywa się wtedy z pomocą gorącej pary wodnej bądź specjalnych środków chemicznych dostępnych w sklepach i zalecanych przez producenta. Można też wyczyścić bęben i szufladę pralki bez pomocy środków chemicznych, stosując sprawdzone domowe sposoby. Jakie domowe metody zastosować, by pozbyć się smrodu z pralki?
- Wybielacz. Jeśli w twojej pralce na dobre zadomowił się grzyb i zauważasz czarne bądź zielone mechate plamy, możesz miejsca zainfekowane, spryskać roztworem wybielacza. Następnie pozostaw go na parę minut. Zażegnasz problem, wycierając te miejsca ściereczką do sucha.
- Soda oczyszczona również rozprawia się z przykrym zapachem i brudem. Aby soda oczyszczona zadziałała, tak jak tego się spodziewasz, należy ustawić pranie na 90 stopni Celsjusza, a następnie wsypać do pustego bębna pralki 1/2 kg sody oczyszczonej. Do szuflady na proszek wlej ok. 100 ml octu i wsyp 50 g sody oczyszczonej. Nastaw program na 60 st. C - będęn będzie czyściutki i pachnący. Podobny zabieg możesz zrobić z szufladą na proszek czy płyn - nasącz gąbkę mieszkanką octu i sody, włóż do komory i zostaw na ok. 15 minut. Następnie włącz program płukania. Wyjmij gąbkę, odsącz i doczyść pozostałości. Szuflada też będzie czysta i zdezynfekowana.
- Ocet. Aby pozbyć się brudu i nieprzyjemnego zapachu, możesz wyczyścić pralkę octem. Do jej wnętrza wystarczy wlać 2 litry octu spirytusowego, opcjonalnie możesz dodać odkamieniacz do pralek. Następnie włącz program z największą temperaturą i wykonujemy pusty cykl prania. Czyszczenie pralki octem daje rewelacyjne wyniki.
Ocet możesz też połączyć z sodą. - Kwasek cytrynowy to prawdziwy pogromca brudu. Dodaj kwasek cytrynowy w ilości 2-3 opakowań rozpuszczony w 2 szklankach octu do bębna pralki i włącz na najwyższą możliwą temperaturę, a pozbędziesz się uciążliwego zapachu i brudu raz na zawsze.
- Żel do toalet. Okazuje się, że użycie żelu do toalet to także skuteczna metoda odkażania pralki. Zaleca się nawet stosowanie go co dwa tygodnie, w celu utrzymania odpowiedniej higieny urządzenia. Jak więc wygląda czyszczenie pralki takim żelem? To nic trudnego, lecz wygląda to nieco inaczej, jak w przypadku sody i octu. Tutaj nie wlewamy detergentu do przegródki na proszek.
Na początek należy wrzucić do pralki kilka brudnych szmat. Następnie odmierzyć nakrętkę płynu i wlać bezpośrednio do bębna. Kolejny krok to ustawienie odpowiedniej temperatury. Przy dużym zabrudzeniu oraz osadzie z kamienia, zaleca się czyszczenie w temperaturze 90 stopni.
- Kostki do zmywarki. Tak też szybko pozbędziesz się uporczywego smrodu. Wrzuć jedną kostkę do zmywarki do pustego bębna i ustaw cykl prania na najwyższą temperaturę.
Aby uniknąć brudnego i nieprzyjemnie pachnącego bębna, pamiętaj, by przede wszystkim po każdym praniu zostawiać drzwi do pralki otwarte. Jest to konieczne, by wnętrze bębna mogło całkowicie i swobodnie wyschnąć, wilgoć stanowi bowiem najlepszą pożywkę dla bakterii i pleśni, a zacienione wnętrze pralki sprzyja ich rozwojowi.
Najwięcej brudu i pleśni zbiera się w gumie wokół bębna pralki. Trzeba ją czyścic regularnie. Fot.123RF/Piscel
Czyszczenie bębna pralki
Bęben to główny element pralki, na którym powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Aby zapobiec rozwojowi bakterii, należy dokładnie wyczyścić gumę uszczelniającą, którą znajdziemy przy otworze bębna. To właśnie ona jest największym siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń. Czym zlikwidować pleśń w gumie pralki?
Do usunięcia osadu możemy wykorzystać:
- starą szczoteczkę do zębów,
- środki czystości,
- gorącą wodę.
Następnie wewnątrz pralni umieszczamy specjalną tabletkę, przeznaczoną do czyszczenia urządzenia. Alternatywą może być mycie pralki octem lub sodą – wlewamy szklankę octu lub 0,5 kg sody do bębna i włączamy program z maksymalną temperaturą. Aby usunąć nieprzyjemny zapach środków, uruchamiamy szybkie płukanie. Dzięki temu usuniemy nie tylko zabrudzenia, ale też odświeżymy zapach naszej pralki.
Umyj pojemnik na proszek, filtr i inne części
Poza bębnem i gumowym kołnierzem należy zadbać o czystość innych komponentów pralki, szczególnie podajników na proszek i filtra.
W większości modeli te pierwsze są demontowalne, co znacznie ułatwia ich czyszczenie. Umyj pojemnik dokładnie pod gorącą, bieżącą wodą, a następnie włóż do octowo-sodowej kąpieli. Aby ją przygotować, do 5 litrów ciepłej wody dodaj litr octu oraz filiżankę sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj, a następnie zanurz w mieszance pojemnik na proszek do prania i pozostaw na 2-3 godziny. Po tym czasie ponownie umyj go pod bieżącą wodą.
Regularne czyszczenie filtra należy do standardowych czynności wchodzących w zakres dbania i konserwacji pralki. Poza zwykłym czyszczeniem warto czasami zafundować filtrowi kąpiel octowo-sodową - taką, jak w przypadku pojemnika na proszek.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Domowe sposoby na wyczyszczenie pralki. Tani środek, który każdy ma w domu
Domowy płyn do mycia podłóg. Na panelach nie zostanie ani jedna smuga
Genialny patent na wykorzystanie szyszek. Uciążliwy problem w domu znika niemal od ręki