Porady domowe

Co zrobić, żeby nie przekroczyć 2000 kWh. Zobacz, jak możesz oszczędzić prąd

Rosnące ceny energii elektrycznej oraz ostatnie obietnice rządu, mówiące o gwarancji stałej ceny prądu do 2000 kWh rocznie sprawiły, że Polacy zaczęli się przyglądać swoim rachunkom. Ile prądu zużywa gospodarstwo domowe i w jaki sposób skutecznie go oszczędzać?

Co zrobić, żeby nie przekroczyć 2000 kWh. Zobacz, jak możesz oszczędzić prąd
Sprawdźcie, jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej, by zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Spis treści:

Comiesięczne rachunki za prąd stanowią jeden z podstawowych domowych wydatków. Aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i poczynić widoczne oszczędności wystarczy zastosować kilka prostych zasad.

Jak oszczędzać prąd w domu? Ile to jest 2000 kWh?

Jednym z założeń ogłoszonej przez rząd „Tarczy Solidarnościowej” jest zamrożenie cen prądu – w 2023 r. utrzymają się one na tym samym poziomie co w 2022 r., pod warunkiem że roczne zużycie na jedno gospodarstwo domowe nie przekroczy 2000 kWh. Wywołało to sporą dyskusję – wiele osób zastanawia się, czy limit ten nie jest zbyt niski.

Aby całkowite roczne zużycie energii nie przekroczyło 2000 kWh, comiesięczne rachunki muszą być niższe niż 167 kWh. Szczególny problem mogą mieć z tym osoby, które posiadają płytę indukcyjną (w zależności od modelu miesięcznie potrafi ona zużyć ponad 130 kWh) oraz ogrzewanie elektryczne.

Przeczytaj również: Rekompensaty za prąd i gaz 2022. Kto może liczyć na 1150 złotych od rządu?

Ile energii zużywa gospodarstwo domowe? Jak sprawdzić roczne zużycie prądu?

Z danych udostępnionych przez GUS wynika, że średnie roczne zużycie prądu w 2020 r. wyniosło  1996 kWh. Należy jednak wziąć pod uwagę dużą różnicę pomiędzy obszarami miejskimi (ok. 1752,5 kWh) i wiejskimi, gdzie zapotrzebowanie na energię elektryczną było znacznie wyższe (ok. 2486,2 kWh).

Jak sprawdzić roczne zużycie prądu? Wystarczy zajrzeć do rachunku  i odnaleźć tam wartość o nazwie „zużycie energii czynnej”. Tę wartość (wyrażoną w kilowatogodzinach) należy pomnożyć przez 12.

Dodatkowo na rachunku za prąd bardzo często znajduje tabela z informacją o prognozowanym zużyciu prądu. Jest to wyliczenie powstające na podstawie zużycia energii w tym samym okresie poprzedniego roku. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie wielkości poboru w kolejnych miesiącach.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić, ile używasz prądu w ciągu roku? Ta pozycja na rachunku jest najważniejsza

Podwyżki cen prądu skłaniają do szukania oszczędności wszędzie, gdzie jest to możliwe Fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Jak oszczędzać prąd w domu?

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej. Stosując je, można obniżyć comiesięczne rachunki i zmniejszyć roczne zużycie.

Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiednich urządzeń elektrycznych. Kupując nowe sprzęty, warto brać pod uwagę klasę energooszczędności. W ubiegłym roku wprowadzono nową skalę – zaczyna się ona od „A” czyli najbardziej energooszczędnych urządzeń, a kończy na G. Dobrze jest również sprawdzać, czy mają one wbudowany tryb „eko” lub „oszczędzanie energii”.

Dobrym sposobem na oszczędzanie prądu w domu jest również:

  • zmiana żarówek na energooszczędne,
  • maksymalne wykorzystywanie światła dziennego,
  • gaszenie oświetlenia w pomieszczeniach, z których nikt nie korzysta,
  • wyłączenie aktualnie nieużywanych sprzętów, unikanie trybu czuwania,
  • gotowanie potraw pod przykryciem,
  • korzystanie z pralki oraz zmywarki wtedy, gdy jest już w całkowicie zapełniona – mniejsza ilość cykli wiąże się z mniejszym zużyciem energii,
  • unikanie wkładania do lodówki ciepłych potraw,
  • szybkie zamykanie drzwiczek lodówki,
  • unikanie otwierania piekarnika w czasie użytkowania,
  • zoptymalizowanie temperatury w mieszkaniu, nieprzegrzewanie pomieszczeń i wietrzenie tylko przy wyłączonym kaloryferze (dotyczy to osób posiadających ogrzewanie elektryczne)

Olbrzymim sprzymierzeńcem oszczędności jest również system smart home. Dzięki rozmieszczonym w całym mieszkaniu czujnikom automatycznie wyłącza on ogrzewanie, klimatyzację czy oświetlenie w nieużywanych pomieszczeniach. Umożliwia również zdalne sterowanie systemem, np., w celu ustawienia optymalnej temperatury.

Pożeracze prądu – z tych urządzeń lepiej zrezygnować

Za największe zużycie energii w domu bez dwóch zdań odpowiadają sprzęty AGD. O ile trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez piekarnika, lodówki czy zmywarki, o tyle rezygnację z niektórych urządzeń warto rozważyć, jeśli zależy na m na obniżeniu rachunków.

Pożeraczem prądu jest m.in. czajnik elektryczny. Potrafi on zużyć nawet 250 kWh rocznie. Lepiej więc gotować wodę w tradycyjnym czajniku i przechowywać ją w termosie – dzięki temu będzie gorąca przez cały dzień.

Bardzo dużo prądu zużywa również płyta indukcyjna, jednak dla wielu osób jej montaż jest koniecznością (w wielu nowych budynkach nie ma już instalacji gazowej).

Warto także rozważyć wymianę komputera stacjonarnego na laptopa, ponieważ zużywa on mniej prądu.

Przeczytaj również: Kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania - jak działa, ile kosztuje, jaki wybrać ? [PORADNIK]

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.