Spis treści:
Domowe sposoby na zatkany zlew
Jeśli woda nie chce spływać albo spływa bardzo wolno, oznacza to, że problemem jest zatkany zlew. Najczęstszymi winowajcami są odpady żywnościowe (m.in. resztki jedzenia, fusy z kawy czy liście herbaty), tłuszcz, a także włosy. Do zatkania zlewu może też prowadzić osadzający się wewnątrz rur kamień wapienny. Niekiedy za zapchanie odpowiadają błędy montażowe, ale najczęstszą przyczyną problemu są złe nawyki domowników. Aby odetkać zatkany zlew, wiele osób sięga po sklepowe granulki i żele, nie zdając sobie sprawy z tego, że mogą one być szkodliwe dla naszego zdrowia. Zdecydowanie lepiej wypróbować sposoby domowe, które są równie skuteczne, jak środki chemiczne, ale są od nich tańsze i bardziej bezpieczne dla nas i środowiska.
- Soda i wrzątek – aby odetkać i odróżnić zlew, wlej do odpływu litr wrzątku, a następnie wsyp szklankę sody oczyszczonej. Dodaj jeszcze 1/4 litra gorącej wody. Po kilkunastu minutach spłucz zlew dużą ilością wody.
- Ocet i soda – wsyp szklankę sody oczyszczonej do odpływu zlewu, a następnie zalej proszek szklanką octu. Otwór przykryj talerzem (wówczas będzie można usłyszeć syczenie i bulgotanie). Po godzinie spłucz zlew letnią wodą.
- Proszek do pieczenia – do odpływu wystarczy wsypać opakowanie proszku do pieczenia, po czym zalać wszystko wrzącą wodą. Po 10 minutach należy opłukać zlew letnią wodą.
Jednym z najczęstszych powodów zatkania zlewu jest nagromadzenie resztek jedzenia i tłuszczu. Fot.Mechaniq/CanvaPro
- Kwasek cytrynowy – rozpuść jedną lub dwie saszetki kwasku cytrynowego w litrze gorącej wody, a następnie wlej mieszankę do zatkanego odpływu. Po 15 minutach problem powinien zniknąć.
- Proszek do prania – aby odetkać mocno zatkany zlew, wsyp do odpływu 2-3 łyżki proszku do prania i pozostaw na 30-40 minut. Na koniec spłucz całość wodą.
- Sól, soda i kamień winny – przygotuj mieszankę z 250 g soli, 250 g sody oczyszczonej oraz 1/4 szklanki kamienia winnego (to związek chemiczny znany pod nazwą wodorowinianu potasu, będący produktem ubocznym procesu fermentacji winogron przy produkcji wina). Wsyp 1/4 szklanki uzyskanej mieszanki do odpływu, po czym zalej szklanką wrzątku. Po kilku minutach spłucz zlew dużą ilością wody.
Co robić, żeby zlew się nie zatykał?
Nie bez powodu mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To powiedzenie sprawdza się również w przypadku zlewu. Aby uniknąć niepożądanych konsekwencji, ważne jest, aby do odpływu nie dostawały się wszelkiego rodzaju odpady. W tym celu warto zaopatrzyć się w sitko, które pomoże zatrzymać większe kawałki jedzenia i inne resztki. Kolejnym ważnym aspektem jest unikanie wlewania tłuszczu do zlewu. Po ostygnięciu szybko zastyga, tworząc zatory w rurach i blokując przepływ wody. Ponadto nie należy wyrzucać resztek jedzenia, fusów z kawy lub herbaty i innych resztek do zlewu. W razie konieczności można zamontować rozdrabniacz kuchenny, który sprawi, że resztki nie będą zalegać w rurach. Ważna jest też regularne czyszczenie zlewu, aby osadzające się tłuszcze i inne odpady nie miały szans zatkać odpływu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co zrobić z resztkami z kuchni? Nie wyrzucaj. Wykorzystasz nie tylko w ogrodzie, ale i w domu
Po 30 minutach piekarnik lśni czystością. To dzięki domowej paście
Rachunki za wodę są coraz wyższe? Proste sposoby na oszczędzanie wody