Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wyczyścić nagrobek z piaskowca, granitu i lastryko? Domowe sposoby, najlepsze metody

Październik to czas wzmożonych porządków na cmentarzach. Jak odpowiednio wyczyścić nagrobek domowym sposobem i zadbać o takie powierzchnie jak lastriko, granit czy marmur? Jak usunąć plamy z wosku na płycie nagrobnej i wyczyścić zaśniedziałe litery? Podpowiadamy. 

Jak wyczyścić nagrobek z piaskowca, granitu i lastryko? Domowe sposoby, najlepsze metody
W październiku zaczynamy sprzątać groby. Czym czyścić pomniki z marmuru, a czym z lastriko? Fot. Zbigniew Guzowski/123RF.com

Spis treści: 

Pomniki produkowane są z różnych surowców. Najczęściej są to granit, marmur lub lastriko. Niestety, to materiały, które szybko porastają mchem, nie są odporne na zewnętrzne zanieczyszczenia i szybko ulegają zniszczeniu. Poniżej przedstawiamy sprawdzone porady, jak wyczyścić płytę nagrobną wykonaną z różnych surowców.

Jak wyczyścić nagrobek z lastryko?

Istnieje wiele sposobów na wyczyszczenie nagrobka z lastryko. Jednak my polecamy zastosowanie szamponu samochodowego, który idealnie usuwa wszelakiego rodzaju tłuste plamy oraz doskonale niweluje ptasie odchody. Preparat taki można nabyć na każdej stacji benzynowej (jego koszt to ok. 20-30 zł). 

W zależności od wielkości pomnika przygotuj odpowiednią ilość ciepłej wody. Szampon należy rozcieńczyć w proporcji 4:1. Powstałą pianę nakładamy na płytę pomnikową i pozostawiamy na kilka godzin, następnie myjemy go ciepłą wodą przy użyciu gąbki i polerujemy suchą szmatką.

Wyczyścić nagrobek z lastryko możemy przy pomocy płynu do czyszczenia samochodów. Fot. Daniel Jedzura/1234RF.com

Warto również zastosować odpowiedni środek wspomagający usuwanie mchu i porostów.  Jeżeli zaczną się pojawiać czerniejące plamy, nie panikujmy. Jest to efekt obumierania mchu. Po upływie wskazanego czasu należy zmyć środek wodą. Warto jednak sprawdzić wcześniej prognozę pogody. Jeżeli będzie padać, deszcz zmyje go za nas. Niestety, jeżeli pomnik z lastryko pokryty jest dużą ilością mchu, wówczas do jego usunięcia potrzebna nam będzie szczotka druciana lub zwykła.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z nagrobka? Naturalne metody na trudne zabrudzenia

Czyszczenie nagrobka z granitu

Granit to najtwardszy na świecie kamień, który najdłużej zachowuje swój wygląd. Jednakże bardzo łatwo ulega poplamieniu. Należy więc zastosować odpowiednią pielęgnację, tak aby granit na długo zachował swój świeży i piękny wygląd. Jeśli chcemy wyczyścić nagrobek granitowy, zaopatrzmy się w wodę destylowaną, butelkę ze spryskiwaczem, szczotki, plastikową skrobaczkę, pumeks, ocet oraz rękawiczki ochronne.

Za pomocą butelki ze spryskiwaczem namaczamy pomnik wodą destylowaną. Jeżeli takiej nie posiadasz, możesz posłużyć się wodą z dodatkiem octu. Aby pozbyć się przytwierdzonego do płyty brudu, użyj szczoteczki i skrobaczki.


Teraz dokładnie spłuczmy pomnik czystą wodą. W razie konieczności możemy pomóc sobie pumeksem. Pamiętajmy jednak, aby wykonywać tę czynność bardzo ostrożnie – granit bardzo łatwo może się porysować. Podczas czyszczenia pomnika, kamień musi być cały czas namoczony, spryskujmy go więc co jakiś czas czystą wodą z octem. Jeżeli mamy dostęp do myjki ciśnieniowej, zdecydowanie ułatwi nam to pracę. Woda pod ciśnieniem doskonale usuwa wszystkie zaschnięte zabrudzenia.

 Nagrobek z granitu możemy wyczyścić przy pomocy wody destylowanej lub wody z octem. Fot. funlovingvolvo/123RF.com

Wybierając detergenty do czyszczenia, zwróćmy uwagę, aby były one niejonowe (kwasowość tych środków nie niszczy powierzchni kamienia). Nie zapomnijmy również o założeniu rękawiczek ochronnych. Jeżeli na powierzchni granitowej pojawił się mech, tak jak w przypadku lastriko, zastosujmy specjalne środki do jego usunięcia. Po zakończeniu prac, za pomocą ściereczki zbierzmy resztki wody i wypolerujmy pomnik. Polerujemy za pomocą odpowiedniej pasty, przeznaczonej do takich powierzchni.

Groby z granitu najczęściej wykończone są na wysoki połysk, aby zachować dobry stan polerki, należy często czyścić grób - przynajmniej raz na kwartał. Proszek, druciana czy twarda szczotka mogą pozostawić rysy na powierzchni płyty. Nagrobki z granitu nie nadają się również do woskowania i natłuszczania. Dlatego do polerowania należy używać specjalnie przeznaczonych do tego mazideł. Nie powinno się stosować popularnego mleczka czyszczącego. Pozostawia ono ciężkie do usunięcia smugi, a z czasem warstwa takiego preparatu niszczy pomnik.

  • Plamy z wosku

Ogromnym problemem pojawiającym się podczas czyszczenia pomników są plamy z wosku. Szczególnie granit wchłania zawartą w wosku woskowinę. Jak zatem usunąć takie plamy?

Po pierwsze, należy bardzo delikatnie, uważając, aby nie porysować płyty, zeskrobać wosk skrobaczką. Na plamę po wosku wylewamy  niewielką ilość chlorku metylenu. Pamiętajmy przy tym o założeniu rękawiczek ochronnych. Skóra dłoni nie powinna mieć kontaktu z chlorkiem, ponieważ jest on niezwykle żrący. Chlorek pozostawiamy na plamie na kilka minut. Następnie za pomocą szczotki czyścimy zabrudzone  miejsce, a szmatką wycieramy do sucha. Kolejny krok to nałożenie na płytę soku z cytryny. Podobnie jak w przypadku chlorku, pozostawiamy go na kilka minut, a po upływie tego czasu  zbieramy jego nadmiar i wycieramy pomnik do sucha.

Przeczytaj również: Czyszczenie nagrobków. Czym można myć grób, czego nie używać [PORADNIK]

Jak wyczyścić nagrobek z marmuru?

Nagrobki wykonane z tego surowca bardzo łatwo zniszczyć chemikaliami. W kontakcie z zakwaszoną wodą marmur matowieje i pęka. Nie należy również używać szczotek i druciaków. Źle pielęgnowany marmur da się odnowić jedynie przez profesjonalne ścieranie wierzchniej powłoki, co jest bardzo pracochłonne i dość drogie. Dlatego, by wyczyścić nagrobek z marmuru, poleca się zastosowanie gorącej wody, gąbki i odrobiny detergentu np. płynu do mycia naczyń. Każde czyszczenie marmuru zaczynamy od zamiatania. Jeśli pominiesz ten krok, to podczas mycia możesz porysować płytę. Pozostawiony kurz powoduje, że po myciu mogą pojawić się smugi widoczne pod światło. Do zamiatania użyj szczotki z miękkim włosiem.

Sprzątanie każdego grobu powinniśmy zacząć od dokładnego pozamiatania płyty nagrobnej z liści, kurzu i pyłu. Fot. Daniel Jedzura/1234RF.com

Do konserwacji płyt marmurowych doskonale nadają się specjalne pasty, mydła i oczyszczacze dostępne na rynku. To właśnie dzięki nim utrzymamy nagrobek w dobrym i nienaruszonym stanie. Konserwacja nie tylko wzmocni nasz kamień, ale także w razie potrzeby naprawi bądź uzupełni ubytki w nim powstałe.

Jak wyczyścić nagrobek z piaskowca?

Piaskowiec jest bardzo miękki i kruchy, zaraz po wydobyciu twardnieje wraz z osuszaniem się. Jest to najczęściej występujący gatunek skał na ziemi, ale stosunkowo rzadko wykorzystywany w przemyśle kamieniarskim. Groby wykonane z tego surowca wymagają bardzo dużej uwagi podczas czyszczenia. Ponieważ jego struktura jest bardzo chłonna, może to skutkować powstaniem brzydkich plam podczas nieostrożnej konserwacji. Do czyszczenia pomników z piaskowca najlepiej używać samej wody (np. myjka ciśnieniowa, czyszczenie parą lub suchym lodem).

  • Czyszczenie metalowych liter

Dekoracyjne elementy z czasem mogą zaśniedzieć. Czyścimy je specjalną pastą do metalu. Czasami kawałek pomnika może się nadłamać i konieczne będzie jego przyklejenie. Z granitowymi powierzchniami jest gorzej – trzeba prosić o pomoc fachowca. Ułamany fragment nagrobka z lastriko można przykleić zaprawą budowlaną na bazie cementu. Nie zapominajmy również o szczelinach w nagrobkach. Należy je wypełnić specjalnym preparatem np. klejem do uszczelniania. Jeśli tego nie zrobimy, zamarzająca woda przyśpieszy znacznie proces niszczenie nagrobka.

Ważna jest nie tylko sama płyta, ale również teren przy grobie. Należy go zagrabić, oczyścić z opadłych liści i wyschniętej trawy. Jeśli jest na to miejsce, warto pomyśleć o wyłożeniu kostki brukowej, która pozwoli utrzymać czystość przy grobie. Warto też zainwestować w małą ławeczkę, na której będzie można przysiąść, odpocząć, pomodlić się. Koszt to ok. 150- 200 zł.

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 22.10.2021 roku.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak usunąć wosk z pomnika na cmentarzu? 5 sposobów, by nagrobek wyglądał jak nowy

Co jest najlepsze na chwasty wokół grobu? Uważaj z solą, bo możesz zniszczyć nagrobek

Jak zabezpieczyć kwiaty, wieńce i znicze na grobie przed złodziejami? 6 prostych sposobów

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.