Spis treści:
Zwykło się nazywać ich hienami cmentarnymi. Stają się aktywni na przełomie października i listopada, tuż przed świętem Wszystkich Świętych. Kradną z mogił znicze, wieńce, kwiaty, a także elementy z kolorowych metali. Po co? Właściwie nie wiadomo – można domniemywać, że albo odsprzedają wieńce i dekoracje innym, albo zdobią nimi groby swoich bliskich zmarłych. Korzystają z tego, że część z nas odwiedza cmentarze tylko raz w świątecznym okresie i nie dogląda później grobów. Istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym możemy zabezpieczyć „nasze” dekoracje przed lepkimi rękami grabieżców.
Przeczytaj także: Jakie chryzantemy wybrać na Wszystkich Świętych? Poznaj najpiękniejsze odmiany chryzantem na cmentarz
Jak zabezpieczyć grób przed kradzieżą?
Wybierz znicze zalewane
Chociaż w niektórych przypadkach to mało praktyczne rozwiązanie, lepiej wybierać znicze zalewane, niż te, w których woskowy wkład można wymienić. Stanowią one łakomy kąsek dla złodzieja. Wystarczy zastąpić stare, częściowo wypalone woskowe wypełnienie, by lampion znów wyglądał jak nowy. Znicz zalewany po wypaleniu jest bezużyteczny.
Oznacz swoje dekoracje
Jeśli jednak preferujesz dekoracyjne znicze na wymienne wkłady, przed ustawieniem ich na nagrobku, oznacz je w jakiś sposób. Podobnie postępuj z kwiatami w donicach. Markerem lub farbą wypisz dedykację dla zmarłego, podpisz się. Lakierem do paznokci oznacz wazony i podobne elementy cmentarnej architektury. Sztuczne kwiaty spryskaj farbą w sprayu – wybierz kolor odcinający się od całej kompozycji. Jesteś artystyczną duszą? Do wiązanki dodaj co od siebie, np. druciki, kolorowe wstążki lub tasiemki.
Nieidealne dekoracje odstraszą cmentarnego złodzieja
W końcu podniszczonego wieńca nie da się dalej sprzedać. Połam lub nadpal kilka gałązek w wiązance, polej ją ciekłym woskiem. Powierzchnię znicza porysuj ostrym przedmiotem. Uszkodzenia nie muszą być duże i rzucające się w oczy, zatem nie martw się, że oszpecisz przybranie grobów.
Zobacz też: Jak samodzielnie zrobić stroik na grób? Instrukcja wykonania wiązanki na Wszystkich Świętych krok po kroku
Jak zabezpieczyć kwiaty na grobie? Fot.123RF.com
Sposób na kradzież wieńców — przymocuj je do nagrobka
Upewnij się, że elementy takie jak misy na żywe kwiaty, figurki, zdobienia z kolorowych metali są dobrze przymocowane do powierzchni nagrobka.
Bezpieczne kwiaty na grobie
Nie układaj kwiatów, zarówno tych sztucznych, jak i prawdziwych, luzem. Dobrym pomysłem jest umieścić je do przytwierdzonego na stałe do mogiły kamiennego wazonu lub misy. Bukiety układaj tak, aby ciężko było je wyjąć – połącz ze sobą łodygi, powyginaj je, a następnie zasyp wszystko piaskiem lub ciężkimi kamykami. Niezbyt estetyczną, ale skuteczną metodą jest przywiązanie poszczególnych dekoracji do nagrobka łańcuchami od roweru.
Odwiedź cmentarz w inne dni
Staraj się jak najpóźniej odwiedzać zmarłych bliskich i przybierać miejsca ich spoczynku. Częściej okradane są te groby, których rodziny przystroili je na kilka dni przed świętem.
Sprawdź również: Jak usunąć wosk z pomnika na cmentarzu? 5 sposobów, by nagrobek wyglądał jak nowy
Dzisiaj na nagrobkach możemy znaleźć różne rodzaje zniczy. Fot.123RF.com
W wielu miastach w Polsce Straż Miejska i Policja będą czuwać nad porządkiem i bezpieczeństwem na cmentarzach w ramach akcji „Hiena” i „Znicz”. Warto zgłaszać funkcjonariuszom wszelkie niepokojące sytuacje. Będą oni kontrolować również sprzedawców handlujących stroikami i wiązankami tuż przed wejściem do metropolii.
Drożeją znicze i kwiaty. Przed cmentarzami możemy zapłacić nawet dwa razy tyle na INTERIA.TV.