Porady domowe

Czym umyć brudny sufit, żeby nie było na nim plam i zacieków?

Dowiedz się, czym umyć brudny sufit, żeby nie było na nim plam i zacieków. Przedstawiamy skuteczne sposoby na usunięcie kurzu, brudu, a także tłustych plam z sufitu. Sprawdź, jak usunąć nieczystości!

Czym umyć brudny sufit, żeby nie było na nim plam i zacieków?
Mop, szmatka z mikrofibry i specyfik do mycia sufitu. Sprawdź, jak pozbyć się brudu! Fot. Canva Pro:89Stocker

Spis treści:

Sufity są niesłusznie często pomijane w trakcie porządkowania przestrzeni domowej. Dzieje się to ze względu na trudny dostęp do tego obszaru. Oprócz tego zabrudzenia nie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Można je zauważyć dopiero po bliższym przypatrzeniu się sufitowi.

Trzeba jednak wiedzieć, że podobnie jak na podłodze, ścianach, czy oknach, również na sufitach osadza się brud. Chcąc go usunąć, należy unikać zniszczenia powierzchni sufitu. Praktyczne wskazówki dotyczące tego zagadnienia znajdziesz u nas!

Jak przygotować się do mycia sufitu?

Do mycia sufitu będą potrzebne środki czystości. Można zdecydować się na samodzielne stworzenie mieszanki niezbędnej do usuwania brudu.

Skutecznym połączeniem jest zestawienie: ciepłej wody i octu oraz płynu do mycia naczyń. Z kolei przy usuwaniu tłuszczu: bibuła, mąka ziemniaczana, pianka do golenia, płyn do mycia okien lub sok z cytryny i soda oczyszczona.

Przeczytaj również: Suszysz pranie na grzejnikach? Sprawdź, dlaczego nie powinno się tego robić

Mycie sufitu i potrzebne wyposażenie

Dobrze, żeby wyposażenie obejmowało okulary ochronne, a także maskę na nos, a najlepiej całą twarz. Może to być, na przykład plastikowa przyłbica. Dzięki temu ani pył, ani specyfik do czyszczenia nie przedostanie się do dróg oddechowych lub oczu.

Trzeba też zapewnić bezpieczny dostęp do sufitu. Można to zrobić za sprawą odpowiednio dobranej drabiny. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu elementów domowego wyposażenia. Półki z książkami, telewizor, czy meble można okryć plastikową folią.

Zastosuj skuteczne sposoby na umycie sufitu. Pozbądź się brudu!Dowiedz się, czym usunąć brud i tłuszcz z sufitu./ Fot.123RF.com

Jak myć sufit? Przygotuj powierzchnię do czyszczenia

Zanim przejdziemy do tego, jak myć sufit, chcemy podkreślić znaczenie uprzedniego przygotowania powierzchni do czyszczenia. Trzeba usunąć z sufitu brud w postaci, najczęściej kurzu i pajęczyn.

Tym sposobem można uniknąć niepożądanego zjawiska, jakim jest namoczenie zanieczyszczeń i rozsmarowanie ich po powierzchni sufitu. Do uprzedniego odkurzenia można użyć odkurzacza z nasadką z miękką szczotką albo szmatki z mikrofibry. 

Jak umyć brudny sufit?

To, jak umyć brudny sufit nie jest trudne. Można w tym celu samodzielnie stworzyć detergent. Mieszanka ma zawierać: ciepłą wodę, jedną lub dwie nieduże dawki płynu do mycia naczyń oraz odrobinę białego octu.

Żeby nie dopuścić do nadmiernego namoczenia sufitu, domowy detergent należy przelać do butelki z rozpylaczem. Następnie można nim opryskiwać punktowo sufit, opłukując powierzchnię czystą wodą i przecierając powierzchnię suchą ściereczką.

4 sposoby na to, czym umyć sufit, żeby pozbyć się tłustych plam

Usunięcie tłustych plam z sufitu jest prostsze, niż wydaje się to na pozór. Można to zrobić za sprawą kilku nieskomplikowanych sposobów.

Co więcej, do stworzenia preparatu umożliwiającego zlikwidowanie zanieczyszczeń, będą potrzebne artykuły, które większość osób ma w swoim domu. Na które sposoby można się zdecydować?

  • Sok z cytryny i sody oczyszczonej

Cytrynę można zanurzyć w sodzie oczyszczonej. Następnie przyłożyć do zatłuszczonego punktu. Miejsce trzeba potem opłukać i wytrzeć do sucha.

  • Bibuła i mąka ziemniaczana

W tym przypadku natłuszczone miejsce trzeba ogrzać strumieniem ciepłego powietrza z suszarki. Po rozpuszczeniu tłuszczu należy docisnąć do punktu bibułkę. Po wchłonięciu przez nią płynu, w sufit trzeba wetrzeć mąkę ziemniaczaną.

  • Pianka do golenia

Należy nanieść grubą warstwę kosmetyku na zanieczyszczony sufit. Potem zostawić ją na kilka godzin. Im dłużej kosmetyk pozostanie na konkretnym miejscu, tym prościej będzie usunąć tłuszcz. To ze względu na to, pianka go absorbuje i wchłania.

  • Płyn do naczyń rozcieńczony w wodzie

Do usunięcia tłuszczu można również wykorzystać płyn do naczyń rozcieńczony w wodzie. To dobre rozwiązanie, jeśli sufit jest pokryty farbą ścieralną lub akrylową. Płynem trzeba namoczyć bawełnianą szmatkę o delikatnej strukturze i przykładać – nie trzeć, do plamy. 

Dlaczego sufit się brudzi?

Niektóre osoby mogą zastanawiać się, dlaczego sufit się brudzi. Przecież nie jest używany tak intensywnie, jak podłoga, czy nawet ściany. Pomimo tego brud może się na nim osadzać. Dzieje się to, na przykład za sprawą kurzu wędrującego wraz ze zmiennymi strumieniami powietrza.

Z kolei na zabrudzenie tłuszczem najbardziej jest narażony sufit kuchenny lub jadalniany. Może pojawić się wskutek przypadkowego machnięcia łyżką, czy stłuczeniem naczynia lub upadku garnka albo patelni.

Przeczytaj również: Co można zrobić z foliowych reklamówek? Foliówka pomoże w czyszczeniu… słuchawki prysznicowej

Czy mycie sufitu jest potrzebne?

Odpowiedź na pytanie, czy mycie sufitu jest potrzebne, jest prosta – tak. Tak jak inne obszary w domu, należy dbać o tę przestrzeń. To dlatego, że tam również mogą wylęgać się zarazki, brud i inne szkodliwe drobnoustroje.

Do tego dochodzą względy estetyczne. Zanieczyszczony sufit będzie przyciągał uwagę gości, budując złe pierwsze wrażenie. Brudny sufit będzie też negatywnie wpływał na komfort codziennego funkcjonowania w danym pomieszczeniu.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na pleśń i grzyba. Wydasz maksymalnie 8 zł w zielarskim i problem z głowy

Pleśń na ścianach nie tylko brzydko wygląda, ale również jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Fot.123RF.com/East News: Teresa Wrzosek

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.