Porady ogrodnicze

Jakie chryzantemy wybrać na Wszystkich Świętych? Poznaj najpiękniejsze odmiany chryzantem na cmentarz

Drobnokwiatowe, cięte, kule – wybór chryzantem na cmentarz w 2021 r. jest ogromny. Radzimy, jakie chryzantemy kupić na Wszystkich Świętych i jak ochronić je przed przymrozkami.

Najpiękniejsze chryzantemy na Wszystkich Świętych 2021. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Najpopularniejszymi kwiatami na cmentarz od lat są chryzantemy. W dniu Wszystkich Świętych można spotkać je niemal na każdym grobie. Trudno się dziwić, ponieważ chryzantemy to piękne i wytrzymałe kwiaty występujące w wielu odmianach i wariantach kolorystycznych, dlatego znajdują zwolenników wśród większości z nas. Ich okres kwitnienia przypada właśnie na jesień, więc tak naprawdę to naturalny wybór, jeśli szukamy żywych i kwitnących kwiatów o tej porze roku. Poznajcie najpiękniejsze odmiany chryzantem na cmentarz w 2021 roku i dowiedzcie się, co zrobić, żeby nie zmarzły od niskich temperatur.

Chryzantemy – gatunki i odmiany

Chryzantemy inaczej nazywane złocieniami, to rośliny należące do rodziny astrowatych, które liczą około 40 gatunków różniących się od siebie kolorem, kształtem czy okresem kwitnienia. Biorąc pod uwagę sposób uprawy chryzantem, możemy wyróżnić następujące odmiany:

 • chryzantemy doniczkowe
 • chryzantemy cięte na kwiaty
 • chryzantemy rabatowe

Chryzantemy doniczkowe to najpopularniejsze rośliny na cmentarz. Odmiany drobnokwiatowe przetrwają przymrozki. Fot. 123RF/PICSEL

Najczęściej na cmentarzach w naszym kraju spotykamy chryzantemy w doniczkach oraz cięte ułożone w wazonach lub wkomponowane w żywe wiązanki kwiatowe.

Przeczytaj też: Jakie znicze na Wszystkich Świętych wybrać? Modne nowości 2021 i przegląd zniczy, które palą się najdłużej

Chryzantemy w doniczkach na cmentarz

Chryzantemy doniczkowe na cmentarzu utrzymają się nieco dłużej niż cięte ze względu na to, że posiadają bryłę korzeniową, którą możemy podlewać i nawozić. Wśród chryzantem doniczkowych możemy wyróżnić:

 • chryzantemy drobnokwiatowe – posiadają charakterystyczne małe kwiatuszki, uprawiane są w formie małych krzewów, które tworzą tzw. kopułki. Chryzantemy drobnokwiatowe są najbardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne – deszcz, silny wiatr, przymrozek. Większość gatunków przetrwa spadek temperatury poniżej zera.

 • chryzantemy średniokwiatowe – rosną w formie krzewiastej, posiadają nieco większe kwiaty, zazwyczaj w jednej doniczce znajduje się od kilku do kilkunastu kwiatostanów. Ten gatunek kwitnie najdłużej i również cechuje go odporność na warunki pogodowe.

 • chryzantemy wielokwiatowe (kule) – to najbardziej dorodna odmiana chryzantem w doniczce. Posiadają duże kwiaty, które swoim wyglądem przypominają kule. Jeden krzew zwykle posiada do kilku okazałych kwiatostanów. Niestety to najmniej odporna na niskie temperatury odmiana, a przymrozki mogą zniszczyć ich kwiaty. Natomiast przy temperaturze dodatniej chryzantemy kuliste potrafią przetrać nawet kilka tygodni.  

Chryzantemy kule są delikatne i wrażliwe na mróz. Fot. Pixabay

Chryzantemy cięte na cmentarz

Chryzantemy cięte to najbardziej efektowne kwiaty spotykane na cmentarzach. Zwykle mają bardzo duże kwiatostany rosnące na długiej, pojedynczej łodydze lub rosną w formie gałązkowej, podobnie jak na przykład margaretka. Wśród ciętych chryzantem możemy wyróżnić odmiany:

 • kuliste
 • igiełkowe
 • płaskie
 • pomponowe
 • daliowe

Chryzantemy igiełkowe efektownie prezentują się w kompozycjach nagrobnych. Fot. 123RF/PICSEL

Chryzantemy cięte występują w wielu wersjach kolorystycznych – od kremowych i żółtych, przez róże i odcienie bordowego, aż po zieleń. Dzięki temu każdy może dopasować kompozycję kwiatową do swoich upodobań.

Najczęściej wybierana kolorystyka chryzantem to kremowa i biała. Fot. Pixabay

Jednak najpopularniejsze i najczęściej spotykane są odmiany o jasnej, kremowej kolorystyce.

Sprawdź: Jak wyczyścić nagrobek z piaskowca, granitu i lastryko? Poznaj domowe sposoby

Najpiękniejsze chryzantemy na Wszystkich Świętych 2021

Jeśli zastanawiasz się, jakie chryzantemy wybrać na cmentarz w tym roku, to poniżej przedstawiamy najpiękniejsze odmiany, które można zakupić w hurtowniach, sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach.

 • Creamist – odmiana kulista, o białych, kremowych lub żółtych kwiatach
 • Anabel – odmiana igiełkowa, ma białe kwiaty o średnicy do 10 cm
 • Madonna – odmiana strzępiata, występuje w kolorze bordowym, fioletowym, pomarańczowym
 • Cosmo – odmiana wielokwiatowa, dostępna w różnych odcieniach – biały, żółtym, fioletowym
 • Anastasia – odmiana igiełkowa, występuje w różnych kolorach np. różowym, zielonym
 • Momoko – chryzantema cięta, ma formę kulki

Chryzantema Momoko to jedna z najpiękniejszych odmian chryzantem ciętych na Wszystkich Świętych w 2021 r. Fot. 123RF/PICSEL

Cenę chryzantem sprawdzisz w tym artykule: Wszystkich Świętych. Ile kosztują chryzantemy w hurcie?

Jak ochronić chryzantemy przed przymrozkami?

Najbardziej odporne na niskie temperatury są chryzantemy doniczkowe. Możemy je spokojnie postawić na cmentarzu bez obaw, że zniszczą je przymrozki. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku chryzantem wielokwiatowych i ciętych, które są bardzo delikatne i mróz mógłby zniszczyć całą naszą kompozycję.

Co w takim razie zrobić, by chryzantema nie zmarzła? W tym przypadku najlepiej będzie zanieść na cmentarz stroik lub doniczkę z żywymi kwiatami dopiero w dzień Wszystkich Świętych. Wtedy będziemy mieć pewność, że tego dnia nasze chryzantemy będą prezentować się pięknie. Innym sposobem, który ochroni chryzantemy przed przymrozkami, jest okrycie na noc główek kwiatowych materiałem lub chociażby zwykłą reklamówką, czy papierową torbą. Nawet taka niepozorna czynność uchroni delikatne kwiaty przed przemarznięciem.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie chryzantemy wybrać na Wszystkich Świętych? Poznaj najpiękniejsze odmiany chryzantem na cmentarz"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.