Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak układać płytki w łazience? Instrukcja krok po kroku

Rosnące ceny materiałów i robocizny, a także odległe terminy wykonania skłaniają wiele osób do samodzielnego podejmowania się prac remontowych. Należysz do tej grupy? Sprawdź nasz poradnik układania płytek w łazience krok po kroku. Podpowiadamy, jakie narzędzia są niezbędne, jak dobrać odpowiedni klej oraz jak prawidłowo przycinać i układać płytki. 

Jak układać płytki w łazience? Instrukcja krok po kroku
Wyjaśniamy, jak ułożyć płytki w łazience jak profesjonalista Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Jak przygotować łazienkę do układania płytek? 

Przed Tobą układanie płytek w łazience? Od czego zacząć? Zmierz pomieszczenie i wybierz wzór ułożenia płytek. Pozwoli Ci to określić, jak dużo będziesz ich potrzebować. Zgromadź niezbędne materiały i narzędzia. Zastanów się też, jak przygotować podłoże do układania płytek w swojej łazience. 

Gdy ściany i posadzka będą gotowe, możesz rozpocząć najważniejszy etap – układanie płytek w łazience. Krok po kroku – od przycinania, przez klejenie, po unieruchamianie płytek na ścianie – dojdziesz niemal do finału. Ostatnią fazą będzie układanie i wykańczanie fug. Zaczynamy! 

Krok 1. Układanie płytek w łazience – od czego zacząć? 

Jak układać płytki w łazience? Niezwykle istotna jest faza przygotowawcza, a więc ustalenie właściwej ilości płytek. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, ponieważ nie musisz dwukrotnie zamawiać glazury. To też sposób na obniżenie kosztów remontu, gdyż kupisz tyle płytek, ile realnie potrzebujesz. Od czego zacząć ten etap? Dokładnie zmierz pomieszczenie, aby ustalić powierzchnię ścian i podłogi do glazurowania. 

Wybierz też wzór ułożenia płytek. Pozwoli Ci to określić, jaki zapas płytek będzie optymalny. Przy łączeniach prostych wystarczy kupić o 5% więcej płytek niż wskazują Twoje wyliczenia dotyczące powierzchni. Łączenia naprzemienne to 10% zapasu, a ułożenie skośne, czyli typu karo, wymaga zakupu aż 15% płytek więcej. Pamiętaj, że w zależności od grubości fugi finalną ilość płytek możesz zmniejszyć o ok. 1–3%. 

Krok 2. Materiały i narzędzia do układania płytek w łazience 

Układanie płytek w łazience wymaga wcześniejszego zgromadzenia materiałów i narzędzi. Gdy wybierzesz typ płytek, kup zaprawę klejową lub klej dyspresyjny. Postaw na produkty dostosowane zarówno do typu podłoża, na którym będą układane płytki (np. wylewka betonowa, drewno), jak i ich rodzaju (np. zaprawa do płytek gresowych, wielkoformatowych, marmurowych). Jeśli płytki będą układane w kabinie prysznicowej, zaopatrz się też w środek hydroizolujący – tzw. folię w płynie. 

Nie zapomnij również o: 

 • środku gruntującym; 
 • fudze; 
 • krzyżykach lub klinach dystansowych; 
 • klipsach z systemu poziomowania posadzki (opcjonalnie); 
 • taśmie uszczelniającej; 
 • listwach wykończeniowych; 
 • listwach tynkarskich. 

Jakie narzędzia będą niezbędne podczas układania płytek w łazience? Jeśli to Twój debiut w roli glazurnika, wystarczy zgromadzić akcesoria podstawowe, ale wysokiej jakości. Pamiętaj, że tanie nie znaczy dobre – takie produkty mogą naprawdę uprzykrzyć pracę. 

Jak przycinać płytki? Do wyboru masz mechaniczną lub elektryczną gilotynową przecinarkę do glazury, ręczny krajak do płytek ceramicznych, nożyce do płytek lub szlifierkę kątową z odpowiednią do cięcia płytek tarczą. Inne narzędzia niezbędne do samodzielnego układania płytek to: 

 • obcęgi do łamania glazury; 
 • poziomnica; 
 • metalowa łata; 
 • miarka budowlana; 
 • kielnia; 
 • gumowy młotek; 
 • szpachelka; 
 • paca zębata; 
 • paca do nakładania fugi (tzw. fugówka);
 • gąbka glazurnicza. 

Krok 3. Jak przygotować podłoże do układania płytek? 

Gdy zgromadzisz już wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, pora na kolejny etap prac. Zastanów się, jak przygotować podłoże do układania płytek. Dlaczego? Innego postępowania będą wymagać dobrej jakości wylewki i tynki, beton konstrukcyjny czy płyty kartonowo-gipsowe, a innego posadzki z płyt drewnianych i OSB, lastryko czy ściany po skuciu poprzednich płytek. Sprawdź, czy podłoże jest stabilne i zwarte – tj. nie kruszy się, nie pyli, nie jest popękane. 

Prace, które musisz wykonać w przypadku każdego podłoża, to: 

 • odkurzenie i odpylenie; 
 • usunięcie tłustych plam; 
 • usunięcie słabo przylegających powłok (np. farby, kruszącego się tynku); 
 • zagruntowanie; 
 • opcjonalnie – nałożenie warstwy „folii w płynie”. 

Oceń też, czy posadzka lub ściany nie będą wymagały solidniejszego przygotowania przed układaniem płytek w łazience. Uzupełnij duże i mocno kruszące się ubytki, np. przez nałożenie warstwy tynku na ściany. Mniejsze, o średnicy do 2 mm, znikną po zastosowaniu zaprawy klejowej grubowarstwowej lub zaprawy szpachlowej. 

Jeśli posadzka jest bardzo nierówna, konieczne będzie wykonanie wylewki samopoziomującej. Płyty kartonowo-gipsowe i tynki gipsowe, ze względu na swoje wzmożone pylenie, muszą być wcześniej zagruntowane. Ściany malowane i płyty OSB należy zmatowić papierem ściernym lub siatkami ściernymi (gradacja 40–60 w przypadku płyt drewnopochodnych). 

Krok 4. Układanie płytek w łazience krok po kroku 

Sam proces układania płytek w łazience można podzielić na trzy etapy: przycinanie, układanie i unieruchamianie płytek (w przypadku glazury na ścianach). 

 • Jak układać płytki „na sucho”? 

Zanim przystąpisz do klejenia płytek na zaprawie lub kleju, sprawdź „na sucho”, jak układać płytki, aby uzyskać najlepszy efekt. Pozwoli Ci to wyeliminować zawczasu błędy estetyczne, a także sprawdzić, czy masz wystarczającą ilość glazury. 

W przypadku podłogi możesz zastosować dwie metody. Pierwszy rząd płytek układaj albo pod ścianą przeciwległą do wejścia, albo na środku pomieszczenia po jednej z prostopadłych osi dzielących podłogę lub ściany na cztery części. Osie, a także pasy kontrole, od których rozpoczniesz układanie, wyznaczysz i stworzysz np. za pomocą łat tynkarskich. Jeśli łazienka jest duża, a jej posadzka ma powyżej 20 mkw, pamiętaj też o zastosowaniu szczeliny dylatacyjnej w miejscu styku ze ścianami. 

 • Jak przycinać płytki? 

Ułożenie płytek „na sucho” pozwoli Ci określić, jak przycinać płytki, aby nie zmarnować ich zbyt wiele. Wykorzystaj w tym celu narzędzia wymienione wcześniej. Nie zrażaj się, jeśli pierwsze próby będą nieudane – z każdym kolejnym cięciem będziesz działać pewniej. Wiele możesz nauczyć się z filmów instruktażowych zamieszczonych w internecie. Niemal każdy producent tego typu sprzętu stara się w ten sposób pomóc mniej doświadczonym klientom. 

 • Jak unieruchomić płytki na ścianie? 

Ułożenie płytek na podłodze nie wydaje Ci się trudne, ale martwisz się, jak unieruchomić płytki na ścianie? Zastosuj listwę startową przykręconą do ściany nad podłogą w takiej odległości, aby po jej zdjęciu można było przykleić brakujący pas płytek. Mocując listwę, sprawdź, czy podłoga na całej długości ściany utrzymuje poziom, a na całej wysokości – pion. 

 • Jak kleić płytki? 

Nakładaj na spodnią warstwę płytki klej lub zaprawę klejową za pomocą gładkiej strony pacy. Rozprowadź ją dokładnie na całej jej powierzchni stroną zębatą, aby uzyskać grubość zalecaną przez producenta (ok. 0,5–1 cm). Staraj się utrzymać 75° kąt nachylenia pacy do podłoża. Przyklej płytkę w wyznaczonym miejscu i delikatnie ją dociśnij do podłoża. Sprawdź, czy trzyma poziom lub pion i w razie konieczności popraw ułożenie gumowym młotkiem. Pamiętaj o stosowaniu krzyżyków lub klinów dystansowych między płytkami. 

Ostatnim krokiem w układaniu płytek w łazience jest fugowanie Fot. 123RF/PICSEL

Krok 5. Nakładanie i wykańczanie fug w łazience 

Przed Tobą nakładanie i wykańczanie fug. Zajmij się tym zadaniem po ok. 12 godzinach od klejenia płytek. Przeczytaj instrukcję na opakowaniu fugi i przygotują ją tak, jak radzi producent (tj. dodaj wyliczoną ilość wody i dokładnie rozmieszaj). Pamiętaj, że fuga szybko zastyga, więc nakładaj ją fugówką w przestrzenie między płytkami bez zbędnych przerw. Jeśli w łazience stosujesz szczeliny dylatacyjne, nie fuguj ich. Świeżo nałożone fugi przecieraj mokrą gąbką, aż usuniesz nadmiar fugi z płytek. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.