Porady domowe

Okna nie muszą parować podczas gotowania. Jak tego uniknąć?

Parowanie okien to problem, który pojawia się wraz z nastaniem jesieni. Szyby najczęściej pokrywają się parą podczas gotowania, ale nie tylko. Kropelki wody mogą także wystąpić po nocy, czy po kąpieli. Nie wygląda to zbyt estetycznie. Ponadto wilgoć może przyczynić się do niszczenia okien. Zastanawiasz się, jak uniknąć parowania? Co zrobić, aby szyby nie pokrywały się wodą? Sprawdź nasze pomysły.

Okna nie muszą parować podczas gotowania. Jak tego uniknąć?
Wykorzystaj profesjonalne środki i zadbaj o wentylację, a problem zaparowanych szyb przestanie doskwierać! Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego okna parują podczas gotowania?

Problem z parowaniem okien występuje zarówno w mieszkaniach, jak i w domach. Jego główną przyczyną jest zbyt duża różnica temperatur pomiędzy szybami wewnątrz i na zewnątrz budynku. W jej wyniku następuje kondensacja, czyli skroplenie pary wodnej, na cieplejszej stronie okna.

Inna przyczyna parowania szyb to zbyt wysoka wilgotność powietrza. Nadmiar pary wodnej naturalnie "ucieka" z ciepłego miejsca do zimnego, aby mogła się schłodzić i skroplić. W domu takim miejscem są właśnie chłodne szyby. Dlatego też para osadza się na oknach.

Dlaczego jednak kondensacja następuje podczas gotowania? Otóż w tym procesie woda jest podgrzewana do bardzo wysokiej temperatury, więc wydziela się para wodna. Stopniowo ogrzewa ona powietrze w pomieszczeniu, przez co w kuchni robi się znacznie cieplej. Jednocześnie woda w stanie gazowym "szuka" ujścia na zewnątrz, więc osadza się na zimnych szybach, gdzie się skrapla.

Podobne zjawisko występuje np. w łazience, gdy bierzesz prysznic. Zdarza się także, że kondensacja następuje:

  • w sypialni nocą - podczas snu wydychane, wilgotne powietrze osadza się na szybach, a następnie się skrapla;
  • w pokojach, w którym znajdują się akwaria - woda z pojemnika stopniowo paruje, a więc w pomieszczeniu panuje dość wysoka wilgotność powietrza. Z czasem nadmiar pary zaczyna się skraplać na szybach;
  • w pomieszczeniach, w których ściany zostały źle zabezpieczone przed wilgocią - to sprawia, że woda przedostaje się do środka i osadza się na szybach;
  • w nieruchomościach, w których jest źle zamontowana wentylacja - brak dostępu świeżego powietrza powoduje, że wilgoć gromadzi się wewnątrz.

Parowanie okien może, ale nie musi być związane wyłącznie z gotowaniem. Warto mieć to na uwadze.  

Dlaczego okna nie powinny parować?

Zaparowane szyby nie przeszkadzają ci w codziennym życiu? Nie uważasz tego za nic nieestetycznego i po prostu nie zwracasz na uwagi na krople wody na szybach? To błąd, który może sporo kosztować. Nadmiar pary wodnej w pomieszczeniu może prowadzić do rozmnażania się chorobotwórczych bakterii i grzybów. Będą się one znajdować w powietrzu i przedostawać np. do układu oddechowego. To nie wszystko. Niepożądane patogeny mogą się osadzać na ścianach i prowadzić do rozwoju pleśni. Przebywanie w takich pomieszczeniach może powodować poważne problemy zdrowotne!

To jednak nie jedyne konsekwencje. Nadmiar wilgoci, który gromadzi się na szybach, skrapla się i spływa w dół szyb. Na końcu zazwyczaj się osadza na uszczelkach. Choć materiały z gumy są odporne na działanie wilgoci, stała ekspozycja na wodę może stopniowo prowadzić do ich degradacji. To z kolei może skutkować tym, że okna przestaną być tak szczelne, jak powinny. Co więcej, woda może zacząć dostawać się pomiędzy szyby, a zimne powietrze z zewnątrz do środka. Po kilku latach uszczelki będą tak zniszczone, że będzie trzeba je wymienić.

Przeczytaj również: 6 sposobów na zaparowane okna w zimie. Jeden z patentów nigdy mnie nie zawiódł

Co zrobić, żeby okna nie parowały podczas gotowania?

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby zmniejszyć problem parowania szyb podczas gotowania? Jednym z łatwiejszych rozwiązań jest montaż okapu kuchennego, który absorbuje parę wodną i oddaje ją na zewnątrz. Należy go używać podczas każdego przygotowywania posiłku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że cała wilgoć zostanie usunięta poza pomieszczenie. Jednocześnie pamiętaj, aby systematycznie czyścić filtry w okapie. To sprawi, że urządzenie będzie cały czas działać na 100%.

Nie chcesz lub nie możesz zamontować tego typu urządzenia w swojej kuchni? Aby usunąć nadmiar wilgoci:

  • regularnie wietrz pomieszczenie — najlepiej pozostawiać uchylone okno przez cały czas, aby do środka docierało chłodne powietrze, a wilgoć mogła "uciekać" na zewnątrz bez żadnych przeszkód. Jeśli nie chcesz/nie możesz otwierać okien, zamontuj specjalne wywietrzniki okienne, które nakłada się na ramę. Te proste akcesoria będą przez cały dzień oddawać wilgoć na zewnątrz i wpuszczać do środka chłodne powietrze;

  • zainwestuj w dobry system wentylacyjny — może to być zarówno instalacja mechaniczna, jak i grawitacyjna. Ważne jest, aby do środka przedostawało się chłodne powietrze, a "stare" wraz z nadmiarem wilgoci było usuwane na zewnątrz. Dzięki temu woda w pomieszczeniu nie będzie się skraplać na szybach;

  • zdecyduj się na zakup pochłaniaczy wilgoci — w sklepach znajdziesz takie w formie pojemników wypełnionych preparatami typu hydrożel, który absorbuje wodę z pomieszczenia. Są dostępne także urządzenia, które wciągają powietrze, oczyszczają je z nadmiaru wilgoci, a następnie gromadzą płyn w zbiorniku. Wymaga on regularnego opróżniania, jednak potrafi skutecznie obniżyć wilgotność powietrza do satysfakcjonujących wartości.

Dobrze również zmienić codzienne nawyki. Można np. więcej piec zamiast gotować lub używać przykrywek podczas przygotowywania potraw w garnkach. Dzięki temu zmniejszysz ilość wydobywającej się wilgoci z posiłków.

Czym myć okna, żeby nie parowały jesienią i zimą?

Masz dość zaparowanych szyb w swoim pokoju, ponieważ nie możesz spokojnie wyjrzeć na zewnątrz o poranku? Czy wiesz, że istnieją środki, które mogą zapobiec osadzaniu się pary wodnej na oknach? Wypróbuj:

  • glicerynę z alkoholem – po umyciu szyb przetrzyj je wspomnianą mieszanką. Alkohol ułatwi rozprowadzenie gliceryny. Z kolei ta druga substancja stworzy specjalną powłokę, która zapobiegnie osadzaniu się wody na oknach;

  • płyn do spryskiwaczy — ten środek jest przeznaczony do używania w autach, aby zapobiec przyklejaniu się owadów do szyby i osiadaniu wody. Jednak sprawdzi się równie dobrze w domowym użytku. Płyn do spryskiwaczy zawiera składniki, które pomogą zniwelować problem gromadzącej się pary wodnej na oknach. Wystarczy przelać środek do opryskiwacza, a następnie pokryć całe szyby. Na koniec wypoleruj okna tak jak zwykle.

W ofercie sklepów z chemią gospodarczą można również znaleźć specjalne środki chemiczne, tzw. antypary. Zawierają składniki, które pomagają niwelować problem osadzania się pary wodnej na szybach. Są bezpieczne dla uszczelek, dzięki czemu nie trzeba się obawiać o stan okien.

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj rownież: 

Sztuczka z ręką i pieniądze zostają w kieszeni. Podczas prania zastosuj metodę palm trick

Domowy preparat z siemienia lnianego do mycia naczyń. Szklanki lśnią jak kryształy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.