Spis treści:
Jak prać ścierki kuchenne?
W przeciwieństwie do papierowych ręczników, które trafiają do kosza po jednorazowym użyciu, ściereczki kuchenne są wielorazowe, a te ulubione, z najlepszego materiału o wysokiej chłonności, miękkie i niekłaczące służą nawet kilka lat. Babcie często powtarzają, że dawniej to były tkaniny – wystarczyło raz na jakiś czas wyprać, a sprawdzały się tygodniami. Jednak to nie kwestia cudownych materiałów sprzed lat, ale ich umiejętnej pielęgnacji. Nasze babcie wiedziały, jak prać ścierki kuchenne, żeby po latach wciąż chłonęły wodę jak gąbka i polerowały kryształy na błysk.
Przeczytaj również: Genialny patent na pranie ręczników. Są mięciutkie jak przed pierwszym praniem
Spróbuj osiągnąć tamtą dawną jakość, przestrzegając kilku prostych zasad, jak prać ścierki kuchenne oraz w jaki sposób ich używać, aby zbyt częste pranie nie było konieczne.
- Ścierki wieszaj do wyschnięcia – wilgotny materiał, który nie ma szansy dokładnie wyschnąć to prawdziwa wylęgarnia bakterii i grzybów, dlatego, zanim rzucisz je na stertę do prania, pamiętaj, aby były suche; z kolei w kuchni przechowuj je rozwieszone po użyciu, aby wilgoć mogła z nich odparować.
- Używaj ich w konkretnym celu – najlepiej, żeby każda ściereczka kuchenna miała swoje zastosowanie, a nie jedna służyła do wszystkiego; podziel komplet na ścierkę do wycierania talerzy, ściereczkę do garnków (ta może się poplamić) i taką np. do wycierania rąk, jeśli wolisz ją od klasycznego ręcznika.
- Pierz je osobno – na ścierkach kuchennych odkładają się rozmaite zabrudzenia, nieczystości z garnków, tłuszcz i bakterie np. z przyniesionych ze sklepu owoców i warzyw, dlatego nie pierz ich z ręcznikami, ubraniami, a już tym bardziej trzymaj z dala od bielizny.
- Namaczaj w domowych odplamiaczach – delikatne, domowe metody odplamiania nie będą naruszać struktury włókien ani wpływać na utratę przez nie sprężystości czy miękkości, dlatego nie bój się odplamiania; gdy zajdzie taka potrzeba po prostu namaczaj ściereczki przed regularnym praniem w odplamiaczu z sody oczyszczonej i wody utlenionej (białe ściereczki) lub sody i płynu do prania (ściereczki kolorowe i we wzory).
- Wymieniaj je regularnie – codzienne używanie ściereczek sprawia, że szybko się brudzą, nie nadążają wysychać, a także pokrywają się plamami, które należy usuwać od razu, aby nie wżerały się w materiał; wymieniaj i pierz je regularnie, najlepiej przygotuj sobie zapas podręcznych ściereczek kuchennych w osobnej szufladzie, aby w razie konieczności wymiany zawsze mieć pod ręką nowy komplet, czysty i gotowy do użycia.
Ściereczki służące do wycierania mytych owoców i warzyw wymieniaj średnio co 2-3 dni. Te stosowane do polerowania talerzy, kubków i kieliszków przynajmniej raz na tydzień. Do prania przygotuj detergent, który wyeliminuje siedliska bakterii, usunie nieprzyjemny zapach i powstałe plamy. Dobrze byłoby, gdyby był też bezpieczny dla skóry, jeśli masz zamiar prać ściereczki kuchenne ręcznie, a tak zwykle robią nasze babcie. Nie oznacza to jednak, że nie należy prać ich w pralce, musisz tylko odpowiednio dobrać zarówno środek czyszczący, jak i program.
Przeczytaj również: Ścierki, mopy, gąbki kuchenne to siedlisko bakterii. Tylko tak skutecznie je wyczyścisz
Jak usunąć stare plamy ze ścierek kuchennych?
Jednym z najprostszych domowych sposobów, które pozwalają usunąć stare plamy ze ścierek kuchennych, jest zapieranie szarym mydłem. Nanosi się je na zabrudzone miejsca, delikatnie, ale sumiennie wciera w plamy i pozostawia na minimum 20 minut. Po tym czasie ścierki należy wyprać w pralce. Jeśli plamy są trudne do usunięcia przy pomocy mydła, sięgnij po skuteczniejsze środki.
Ścierki kuchenne możesz namoczyć w domowym płynie odkażającym. Nie potrzebujesz sklepowych detergentów. Po prostu wymieszaj w misce ciepłą wodę, łyżeczkę boraksu, 3 łyżki sody oczyszczonej... i orzechy piorące. Znajdziesz je w popularnych drogeriach, to naturalny środek stosowany od setek lat, którego cennym składnikiem są saponiny, odpowiedzialne za wytwarzanie piany.
Pranie z orzechami piorącymi, które zastępują proszek to metoda znana od wieków. Fot. CanvaPro
Jednak przez całe lata niezastąpionym babcinym top tipem na pozbywanie się plam z tekstyliów kuchennych było ich wygotowywanie. I do niego warto wrócić. W garnku przygotuj gorącą wodę. Następnie umieść w niej brudne ścierki. Dodaj teraz szklankę octu i odrobinę płynu do mycia naczyń.
Metoda na gorący garnek to po prostu gotowanie ścierek w tak skomponowanym roztworze przez około 5-7 minut, czasem nieco dłużej, jeśli walczysz np. z plamami od wina, kawy lub tłustych sosów. Ważne, aby podczas gotowania mieszać ścierki tak jak makaron. Gdy skończysz, odcedź je, solidnie potrzyj o siebie tak, jakbyś prał je ręcznie, a następnie przełóż do pralki na klasyczny program do bawełny.
Nie musisz ustawiać dodatkowego płukania, bo octowy zapach zniknie już po chwili, a po wyjęciu i wysuszeniu ścierki będą jak nowe. Chciałbyś, żeby po praniu były bardziej gładkie i miękkie w dotyku tak jak u babci? Na to jest tylko jedna metoda – musisz je dobrze wyprasować.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pierwszorzędny sposób na wybielanie ręczników kuchennych. Schodzą najtłustsze plamy
Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało? Proste patenty na suszenie prania w zimne dni