Spis treści:
Jak prać ręczniki kuchenne? Oto nasze rady
Przede wszystkim nie daj sobie wmówić, że ręczniki łazienkowe czy kuchenne trzeba wygotowywać lub prać w bardzo wysokich temperaturach, aby usunąć z nich uciążliwe plamy. Niezależnie od tego, czym zabrudzone są tekstylia, sposób prania powinien być zgodny z tym, co wskazuje producent na etykiecie. Dzięki temu nawet po wielu cyklach materiał wciąż będzie puszysty, miękki i zachowa kolor.
Nasze rady, jak prać ręczniki kuchenne:
- Nie szoruj intensywnie plam. Wetrzesz w ten sposób barwnik jeszcze głębiej.
- Nie stosuj niesprawdzonych środków. Źle dobrane do tkaniny chemikalia mogą ją zniszczyć.
- Nie czekaj. Plamy pozostawione same sobie mogą ulec chemicznym zmianom pod wpływem czynników zewnętrznych, a ich usunięcie będzie jeszcze trudniejsze.
Pamiętaj, że najgorsze plamy najłatwiej usuwa się od razu po ich wystąpieniu. Im szybciej zawalczysz z silnym barwnikiem, tym większe prawdopodobieństwo, że zdołasz go całkowicie wywabić już za pierwszym razem. Twarde zabrudzenia, które głęboko wsiąkły w tkaninę i zaschły wymagają nieco więcej zachodu. Nie musisz jednak używać agresywnych, chemicznych odplamiaczy, aby ręczniki znów były białe jak śnieg. Wystarczy jeden środek, który trzymasz na wszelki wypadek w domowej apteczce.
Przeczytaj również: Jak usunąć plamy i odbarwienia na ręcznikach? Te domowe sposoby są niezawodne
Jak wybielić ręczniki kuchenne? Domowe metody rozwiążą problem
Domowych sposobów na wybielenie ręczników kuchennych jest wiele, jednak nie wszystkie działają. Część z nich, choć tak spopularyzowana i opatrzona etykietką „eko” z ekologią ma niewiele wspólnego, a jedynym skutkiem ich użycia jest efektowna reakcja chemiczna. Postaw na jeden produkt o potwierdzonym działaniu i nie eksperymentuj na ulubionych tekstyliach. Woda utleniona, przechowywana w apteczce pierwszej pomocy, znana jest ze swoich właściwości odkażających. Jednak nadtlenek wodoru to także wszechstronny środek czyszczący oraz mocny, a zarazem bezpieczny wybielacz – i nie zawiera chloru.
Wybielenie ręczników kuchennych przy użyciu wody utlenionej nie wymaga wiele pracy. Wystarczy, że sporządzisz roztwór wody z nadtlenkiem wodoru w proporcjach 3:1 i zamoczysz w niej poplamiony materiał na przynajmniej półtorej godziny. Nie widzisz potrzeby namaczania i rozjaśniania np. pożółkłej bieli na ręcznikach? Zastosuj mieszaninę, spryskując tylko plamę. Następnie wypierz ręczniki kuchenne w pralce z dodatkiem płynu piorącego.
Po wymoczeniu ręczników wypierz je w pralce w łagodnym programie. Fot. 123rf.com
Woda utleniona pozwoli odzyskać ręcznikom perłowo biały odcień, usunie czerwone plamy z barszczu, a także pomoże pozbyć się zapachów np. woni stęchlizny. Niestety, straci ona swoje właściwości, jeśli przelejesz ją do przeźroczystego pojemnika z atomizerem – nadtlenek wodoru jest wyjątkowo wrażliwy na światło. Pilnuj też daty przydatności, bo największą skuteczność wykazuje do 6 tygodni od otwarcia opakowania.
Kupiłeś większe opakowanie i martwisz się, że je zmarnujesz? Bez obaw. Woda utleniona to praktyczny środek nie tylko do odplamiania. Użyjesz go również w kuchni do czyszczenia zmywarki i zlewu, usuniesz zarazki z kosza na śmieci, przywrócisz lśniącą czystość lustrom, a w ogrodzie oczyścić oczko wodne z glonów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Śnieżnobiałe i miękkie ręczniki bez wybielacza. Pokojówki twierdzą, że tak się robi w hotelach
Genialny patent na pranie ręczników. Są mięciutkie jak przed pierwszym praniem
Dlaczego ręczniki się odbarwiają? Domowe sposoby na odbarwione ręczniki, lepszych nie znajdziesz