Porady domowe

Tym roślinom niestraszna zima! Jakie gatunki dobrze czują się w zimnych pokojach?

Choć wydawałoby się, że zimowe miesiące to idealny moment na odpoczynek roślin doniczkowych, to niektóre z nich właśnie wtedy odżywają, a nawet obficie kwitną. Są również kwiaty wymagające niższych temperatur przez większą część swojego życia. Dowiedz się, które gatunki będą czuć się dobrze w zimnych pomieszczeniach i jak należy je pielęgnować.

Tym roślinom niestraszna zima! Jakie gatunki dobrze czują się w zimnych pokojach?
Gatunki, które lubią zimno mogą kwitnąć nawet w grudniu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Rośliny doniczkowe lubiące zimno 

Czasem w domu lub w mieszkaniu posiadamy pomieszczenia, które nie spełniają wymogów większości roślin doniczkowych, zwłaszcza tych ciepłolubnych i tropikalnych. Nie oznacza to jednak, że nie można zapełnić ich zielenią. Choć wydawałoby się, że wybór rośliny do zimnego pokoju będzie ograniczony (a tym samym prosty), to można się zaskoczyć. Lista zielonych okazów lubiących chłód może być naprawdę długa! Co więcej, mogą one cieszyć oko nie tylko głęboką zielenią liści, ale i… kwiatami. Poniżej przedstawiamy nasze TOP 11 roślin doniczkowych lubiących zimno. Okazy te z pewnością będą pięknie prezentować się w niższych temperaturach. 

Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe dla alergików

Cyneraria 

Cyneraria to prawdziwa królowa chłodnych wnętrz o zachwycającej i różnorodnej kolorystyce kwiatów. Gdy zostanie zapewniona jej temperatura 12-14 st. C, odwdzięczy się obfitym kwitnieniem nawet przez okres 2 miesięcy. W sklepach można spotkać ją głównie zimą lub wczesną wiosną. 

Cyneraria wniesie kolor do Twojego domu. Fot.123RF.com

Eonium drzewiaste 

Roślina ta należy do sukulentów o bardzo interesującym i dekoracyjnym wyglądzie. Rośnie szybko i potrzebuje dużo światła, by zachować swój drzewiasty pokrój. Przez większą część roku może znajdować się w cieplejszym pomieszczeniu (ok. 20 st. C), jednak zimą warto zapewnić mu odpoczynek w temperaturze wynoszącej ok. 15-18 st. C. 

Ciekawa roślina doniczkowa? Spróbuj eonium. Fot.123RF.com

Dracena obrzeżona 

Marzysz o przepięknym pióropuszu liści prosto z Madagaskaru, a w Twoim pokoju lub werandzie nie panuje tropikalny klimat? Choć latem roślina ta doskonale czuje się w wyższej temperaturze i ciepłych promieniach słońca, to dobrze poradzi sobie również w chłodniejszym otoczeniu, zwłaszcza zimą. Nie należy jednak z tym zimnem przesadzać. Dracena nie przetrwa w temperaturze poniżej 13 st. C.   

Dracena to jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Fot.123RF.com

Eszewerie 

Eszewerie to sukulenty, które wyglądem przypominają różę. Okres wegetacyjny to czas, w którym warto zapewnić im sporą dawkę słońca i umiarkowaną temperaturę, dzięki czemu nabiorą intensywniejszej barwy. Kwitną od lutego do kwietnia. Są bardzo tolerancyjne, jednak zimą dobrze zapewnić im czas spoczynku. Nie należy trzymać ich jednak w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej 5 st. C. 

Eszewerie występują w wielu odmianach - każdy znajdzie coś dla siebie. Fot.123RF.com

Medinilla wspaniała 

Ta pochodząca z Filipin roślina pokojowa to epifit o przepięknych, różowych kwiatach, które zdobią ją już od lutego/marca. Po przekwitnieniu nadal wygląda efektownie dzięki owocom. W okresie wegetacyjnym świetnie czuje się nawet w temperaturze do 30 st. C, jednak już jesienią dobrze zapewnić jej niższą temperaturę (ok. 15 st. C). Należy zapewnić również różnicę temperatur pomiędzy nocą a dniem. 

Kwiaty medinilli zachwycą każdego. Fot.123RF.com

Kaktusy 

To łatwe w uprawie i bardzo różnorodne rośliny, które, choć w ciągu roku kochają promienie słońca, w okresie zimowym muszą mieć zapewniony chłód (5-15 st. C). Okres spoczynku mogą spędzić w całkiem ciemnym pomieszczeniu, nawet w piwnicy. Dzięki temu, na kaktusach pojawiają się efektowne kwiaty. 

 Kaktusy to roślina domowa, która sprawdzi się na każdym parapecie. Fot.123RF.com

Kamelia 

Kamelie kwitną obficie zimą i wiosną, ciesząc oko efektownymi, pełnymi kwiatami. Lubią widne stanowiska, jednak nie należy poddawać ich bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych. Uprawa kamelii nie należy do najłatwiejszych. Zimą wymagają niskich temperatur, wynoszących od 6 do 12 st. C. 

Dobrze pielęgnowana kamelia odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Fot.123RF.com

Mirt 

Mirt to krzew ozdobny i przyprawowa w jednym, który ma piękne i puszyste, białe kwiaty. Jego liście o intensywnym zapachu doskonale komponują się z drobiem bądź dziczyzną. Owoce mirtu również są jadalne i bardzo smaczne. Bardzo dobrze rośnie na słonecznych i zacisznych werandach. 

Mirt będzie dobrze prezentował się na oknie, ale możesz go wykorzystać również w kuchni. Fot.123.com

Grudnik 

Roślina ta, zwana inaczej szlumbergerą to przedstawiciel rodziny kaktusowatych, który jesienią i zimą pokrywa się jaskrawym kwieciem. Doskonale rośnie zarówno w miejscach ciepłych, jak i chłodnych (nawet do 10 st. C). Grudnik uważany jest za roślinę doniczkową łatwą w uprawie. 

Grudnik nazywany jest kaktusem Bożego Narodzenia. Fot.123RF.com

Kliwia 

Szalenie dekoracyjny kwiat, który preferuje półcień i względnie stałą temperaturę. Latem może być ona wyższa, jednak zimą najlepiej, aby była niższa (może wynosić nawet 12 st. C). Wspaniale komponuje się w sąsiedztwie innych egzotycznych roślin. 

Kliwia przyciąga wzrok pomarańczowymi kwiatami. Fot.123RF.com

Bluszcze 

Są niezwykle łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne. Wymagają niezbyt wysokiej temperatury przez cały rok (w zakresie 16-24 st. C). Preferują głównie półcieniste stanowiska, jednak odmiany o barwnych liściach wolą miejsca widne, z rozproszonym światłem. 

Bluszcz szybko rośnie i jest wytrzymały na zimno. Fot.123RF.com

Sprawdź również: Liście roślin doniczkowych zasychają na brzegach? To najczęstsze przyczyny

Uprawa roślin doniczkowych w zimnym pokoju — na to musisz uważać! 

Trzeba mieć na uwadze, że rośliny doniczkowe lubiące zimno to nie rośliny lubiące mróz i wiatr. Kupując upatrzony okaz warto sprawdzić, jaka jest dla niego minimalna temperatura i ściśle jej przestrzegać. To bardzo ważne, gdyż są to rośliny przeznaczone do uprawy w domu tak samo jak roślinom ciepłolubnym, otwieranie okna zimą może im zaszkodzić. Podobnie sprawa ma się z przeciągiem. Choć lubią chłód, umieszczenie doniczki w miejscu narażonym na przeciągi może być dla nich zabójcze. 

Musisz również pamiętać, że skoro dana roślina lubi niższe temperatury, nie powinno się stawiać jej tuż przy rozgrzanym kaloryferze. Idealny często będzie jednak jasny parapet, gdyż zimno nie musi być równoznaczne z brakiem światła. 

Rośliny doniczkowe lubiące zimno — jaka ziemia będzie dla nich odpowiednia? 

Trudno przyporządkować rodzaj podłoża do roślin o określonej preferencji temperatury otoczenia. Najlepiej i najbezpieczniej wybierać ziemię dedykowaną dla danego gatunku, pamiętając o warstwie drenażowej na spodzie doniczki (np. z keramzytu). 

Zobacz także: Jak nawozić rośliny w domu?

Jak podlewać zimnolubne rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe lubiące zimno potrzebują mniej słońca, co przekłada się również na ich mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Dobrze, gdy ich podłoże jest lekko wilgotne, ale nie mokre, gdyż mogłoby doprowadzić to do gnicia korzeni. Podlewanie powinno być regularne, ale oszczędne. Należy zachować odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami wody pozwalający na przeschnięcie wierzchniej warstwy gleby. Niektóre rośliny będą wymagać także zraszania. Jeśli w zimnym pokoju goszczą sukulenty, to częstotliwość podlewania może być jeszcze mniejsza (nawet raz na miesiąc). 

Tyle teorii. Trzeba mieć świadomość, że istotnym czynnikiem determinującym zapotrzebowanie wody przez roślinę jest również wilgotność powietrza, stąd brak sztywnych wytycznych. Jeśli w pokoju jest nie tylko chłodno, ale i sucho, warto obserwować, jak zachowuje się np. podłoże torfowe. Choć w niższych temperaturach powinno dłużej trzymać wilgoć, bywa z tym naprawdę różnie. Ponadto, w przypadku niektórych roślin (jak np. cynerarii) nie wolno dopuszczać w ogóle do przeschnięcia podłoża. 

Jak dbać latem o rośliny lubiące zimno?

Pory roku zmieniają się nieuchronnie i nawet w najchłodniejszym pomieszczeniu w końcu zagości wiosna oraz lato. Co to oznacza? Wzrost temperatury otoczenia i zwiększenie nasłonecznienia. Zwykle rośliny doniczkowe lubiące zimno dobrze znoszą umiarkowane zmiany słupka termometru. Część z nich w dodatku nawet tego wzrostu temperatury będzie wymagać. Dobrze jest jednak chronić je przed bezpośrednim działaniem słońca. 

Przeczytaj też: Rośliny trujące dla zwierząt domowych

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.