Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Liście roślin doniczkowych zasychają na brzegach? To najczęstsze przyczyny

Zasychanie brzegów liści u roślin uprawianych w domu to częsty problem, który pojawia się głównie zimą. Brązowe końcówki niszczą efektowny wygląd rośliny i sprawiają, że okazy wyglądają na chore i zaniedbane. Zastanawiasz się, jakie są przyczyny takiego zjawiska? Jak zapobiegać zasychaniu brzegów liści u roślin? Wiele zależy od gatunku! Dowiedz się więcej. 

Liście roślin doniczkowych zasychają na brzegach? To najczęstsze przyczyny
Usychające liście zielistki Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Zasychanie liści – jakich roślin doniczkowych dotyka? 

Brązowe, suche plamy na końcach roślin to częsty widok w domach. Zazwyczaj pojawia się wraz z nadejściem jesieni i zimy, ale może wystąpić także o innych porach roku. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ każda zmiana w wyglądzie rośliny może świadczyć o rozwoju groźnych chorób lub ataku szkodników. 

Najczęściej suche końcówki występują na tropikalnych roślinach, których ozdobą są duże liście, takich jak monstera dziurawa, daktylowiec kanaryjski, juka domowa, zielistka, dracena obrzeżona i paproć. Przez wysuszone miejsca nie wyglądają zbyt ładnie i w rezultacie zielona kompozycja przestaje być chlubą mieszkańców domu. Aby móc temu zapobiec, warto najpierw poznać przyczyny tego problemu. 

Suche brzegi liści roślin doniczkowych – przyczyny 

Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych może mieć bardzo różne przyczyny. Najczęściej problem ten pojawia się zimą i jest związany z ogrzewaniem. Ciepło emitowane przez grzejniki lub instalacje podłogowe sprawia, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu drastycznie spada poniżej normy. W rezultacie nie tylko zaczyna wysychać śluzówka w gardle podczas snu, ale także liście roślin. 

Wśród innych przyczyn suchych brzegów u kwiatów doniczkowych wymienia się: 

  • choroby grzybowe, takie jak plamistość liści, 
  • zbyt częste lub zbyt rzadkie podlewanie, 
  • wyjałowione podłoże, 
  • przeciąg i ekspozycja na zimno. 

Jeśli zauważyłeś ten problem u swojej rośliny, nie musisz od razu spisywać jej na straty! Istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym możesz zapobiec zasychaniu brzegów liści w przyszłości.  

Zobacz więcej zdjęć

Zasychanie brzegów liści – jak zapobiegać? 

Aby pozbyć się problemu suchych brzegów liści, najpierw sprawdź bryłę korzeniową. Jeśli jest przesuszona, a korzenie wręcz łamią się pod delikatnym naciskiem, umieść ją w pojemniku z wodą i pozostaw tam na kilkanaście minut. Po tym czasie odsącz roślinę i umieść w nieco większej doniczce ze świeżą ziemią. Po kilku dniach zacznij regularnie ją podlewać. Z kolei gdy korzenie są zgniłe, pędy wiotkie, a ziemia mokra, należy usunąć wszystkie martwe części i posypać całość cynamonem, aby zapobiec rozwojowi grzybów. Następnie trzeba wymienić podłoże i ograniczyć nawadnianie. 

Bryła korzeniowa jest zdrowa? Dokładnie obejrzyj liście i łodygi. Jeśli brązowe plamy mają żółtą obwódkę i pojawiają się także na innych częściach rośliny, oznacza chorobę grzybową. Wtedy sięgnij po środki grzybobójcze i przeprowadź odpowiedni oprysk. Pamiętaj, aby odizolować chory egzemplarz z dala od innych. Dzięki temu choroba nie przeniesie się na pozostałe okazy.  

Na kolejną przyczynę suchych plam na liściach, czyli zimno i przeciągi, może pomóc przeniesienie rośliny w głąb pomieszczenia, gdzie temperatura jest stała. Jeśli w tym miejscu będzie miała zbyt mało światła, można sięgnąć po specjalne żarówki doświetlające. Dzięki temu jej rozwój nie będzie zaburzony, a nadal będzie można swobodnie otwierać okno.  

diffenbachia Brzegi liści mogą zasychać z powodu przeciągów i zimna  Fot. 123RF/PICSEL

Suche liście – jak zwiększyć wilgotność powietrza? 

Aby sprawdzić, czy zasychające końcówki liści są spowodowane niską wilgotnością, najlepiej zakupić wilgotnościomierz. Optymalny poziom wilgotności powietrza dla człowieka powinien wynosić od 40 do 60%. Jednak warto pamiętać, że dla większości roślin, zwłaszcza tych, które pochodzą z wilgotnych lasów deszczowych, 40% to zbyt mało. Dlatego warto podnieść tę wartość przynajmniej w otoczeniu kwiatów. Można to zrobić na kilka sposobów, np.: 

  • za pomocą elektrycznego nawilżacza powietrza – dobrym wyborem jest urządzenie, które ma wbudowany czujnik poziomu wody. Dzięki temu nawilżacz automatycznie wyłączy się, gdy zabraknie płynu w pojemniku, co zapobiegnie uszkodzeniom silnika. Warto również zadbać o to, żeby nawilżacz miał wbudowany higrometr do pomiaru poziomu wilgotności, aby nie podnieść jej za bardzo, ponieważ mogłoby to zaszkodzić zdrowiu. Aby urządzenie spełniło swoją funkcję, należy ustawić je w niewielkiej odległości od kwiatów. Dobrze sprawdzi się np. podłoga lub półka pod roślinami. Dzięki temu mgiełka będzie otulać liście, zanim ulotni się przez szyb wentylacyjny. Nawilżacz należy włączać za każdym razem, gdy pożądany poziom wilgotności powietrza spadnie. Pamiętaj, że w sezonie grzewczym może być to potrzebne przez cały czas.
  • poprzez powieszenie na grzejniku ceramicznych nawilżaczy powietrza lub mokrych ubrań albo ręczników – popularna metoda, którą praktykowano zanim wyprodukowano profesjonalne nawilżacze. Pojemniki ceramiczne wiesza się za pomocą specjalnych uchwytów między żeberkami grzejnika, a do środka wlewa się wodę. Kaloryfer stopniowo podnosi jej temperaturę i sprawia, że zaczyna ona parować. To dobry sposób, aby zabezpieczyć przed wysychaniem liści roślin, które stoją na parapecie. Wieszanie ubrań również się sprawdza do podwyższania wilgotności, jednak może powodować pojawienie się grzyba na ścianie za grzejnikiem, przez kontakt mokrych ubrań z murem.
  • ustawienie doniczek na tackach wypełnionych keramzytem lub kamyczkami i wodą – prosty i bardzo dekoracyjny sposób, który sprawdza się przez cały rok. Można do tego wykorzystać plastikowe podstawki pod doniczki, a także eleganckie półmiski, tace lub miseczki. Wystarczy wsypać na ich dno grubą warstwę drenażu, a następnie zalać go wodą i ustawić na tak przygotowanej przestrzeni donicę. Korzenie nie powinny dotykać lustra wody, aby nie doprowadzić do ich gnicia. Pod wpływem temperatury otoczenia płyn będzie powoli parować, podnosząc wilgotność powietrza tylko w strefie, gdzie znajdują się rośliny.  

Dobrym pomysłem jest także wietrzenie pomieszczeń. Jednak warto mieć na uwadze niską temperaturę i… smog. Jeśli jakość powietrza na zewnątrz nie jest zbyt dobra, warto zrezygnować z tego pomysłu. Z kolei ekspozycja na zimno może doprowadzić do przemarznięcia delikatnych okazów, dlatego zanim to zrobisz, przenieś wrażliwe rośliny z dala od okna.  

Zobacz więcej zdjęć

Suche brzegi liści – jak usunąć? 

Wysuszone brzegi liści roślin doniczkowych nie wyglądają zbyt estetycznie. Zastanawiasz się, jak się ich pozbyć? Jeśli suche plamy zajmują dużą powierzchnię, należy usunąć całe liście. Dzięki temu nie będą one obciążać całego kwiatu, a nowe egzemplarze wyrosną bardzo szybko. Najlepiej zrobić to czystym, ostrym nożem blisko podłoża lub łodygi. 

Natomiast jeśli są to drobne przesuszenia, nie należy ich obcinać, ponieważ mogłoby to doprowadzić do dalszego usychania liści, a w konsekwencji osłabienia całej rośliny. W takim przypadku należy pogodzić się, że nie zawsze wszystko w naturze wygląda idealnie i postarać się uniknąć takich problemów w przyszłości. 

Zasychanie brzegów liści u roślin doniczkowych to problem, z którym zmagają się wszyscy ogrodnicy, nawet ci z wieloletnim doświadczeniem. Dlatego nie zrażaj się, tylko wprowadź zmiany w swojej uprawie, aby suche obszary więcej się nie pojawiły.  

Redakcja Deccoria.pl

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.