Rośliny domowe

Rośliny doniczkowe dla alergików

Jesteś alergikiem, szukasz roślin, które nie uczulają lub zastanawiasz się, które kwiaty doniczkowe powinieneś omijać szerokim łukiem? Ten artykuł jest dla ciebie. Prezentujemy doniczkowe rośliny domowe odpowiednie dla alergików.

Rośliny doniczkowe dla alergików

Fot.123RF.com

To, że masz alergię nie oznacza, że nie możesz mieć roślin w mieszkaniu. Wręcz przeciwnie, jest masa gatunków, które pozytywnie wpływają na jakość powietrza w domu i są zalecane dla osób z uczuleniami. 

Geranium - anginka (cytrynka)

To roślina, która bardzo pozytywnie wpływa na jakość powietrza (oczyszcza go i dezynfekuje). Wytwarza olejki eteryczne, które dobrze wpływają na nasz układ oddechowy. Jeżeli w twoim mieszkaniu jest dużo rozproszonego światła, to dla tej rośliny powinno znaleźć się miejsce.

Eukaliptus

To kolejna roślina, która bardzo dobrze wpływa na układ oddechowy. Niestety jest ona nieco trudniejsza w uprawie - wymaga dużo jasnego, rozproszonego światła i częstego podlewania. Podłoże powinno być idealne dobrane, żeby nie dopuścić do przesuszenia ani do przelania.   

Skrzydłokwiat

Zna go chyba każdy. Pozytywnie wpływa na jakość powietrza w mieszkaniu. Pochłania formaldehydy oraz inne chemiczne, niebezpieczne substancje, które utleniają się z mebli, wykładzin i innych elementów wyposażenia mieszkania. To roślina uważana za jedną z łatwiejszych w uprawie, na widniejsze i ciemniejsze stanowiska. Najlepiej podlewać ją wtedy, gdy zauważymy, że liście zaczynają opadać. 

Palmy

Palmy takie, jak areka czy chamedora również poprawiają jakość powietrza w mieszkaniu. Oczyszczają je i nawilżają. Dzięki palmom podniesiemy również w pomieszczeniu wilgotność powietrza, co pozytywnie wpłynie na układ oddechowy. 

Epiprenum oraz dracena

To kolejna grupa roślin, która oczyszcza powietrze z chemicznych, lotnych substancji, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Występują w różnych odmianach, dlatego każdy znajdzie okaz, który przypadnie mu do gustu. Rośliny te nie są wymagające, wręcz zalecane dla początkujących ogrodników. 

Wężownica

Nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu, ponieważ również pozytywnie wpływa na jakość powietrza w domu, pochłania również niebezpieczne substancje lotne. Mało wymagająca, na widniejsze i ciemniejsze stanowiska. Można ją ustawić w kuchni, salonie, a nawet w łazience. Sansewierie są sukulentami, oznacza to, że tlen wytworzony w ciągu dnia, uwalniają nocą. Dlatego idealnym dla nich miejscem jest sypialnia.

Hedera

Co prawda, pozytywnie wpływa na jakość powietrza, musimy jednak uważać, jest rośliną trującą i niebezpieczną dla czworonożnych domowników. Co ciekawe, badania potwierdzają, że obecność bluszcza w pokoju, potrafi obniżyć ilość zarodników pleśni nawet o 78,5% w ciągu zaledwie 24 h.

Zobacz więcej zdjęć

Na które rośliny uważać?

Pomimo, iż paprocie bardzo dobrze wpływają na jakość powietrza i je jonizują, to ich zarodniki, które znajdują się od spodu blaszki liściowej mogą uczulać. Uważajcie również na zielistkę. Roślina ta uważana jest za jedną z najlepszych, jaką możemy mieć w domu, jeżeli chcemy naturalnie oczyszczać powietrze. Niestety dosyć często kwitnie, a pyłki mogą być uczulające. 

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli macie różnego rodzaju alergie skórne, to uważajcie na diffenbachię oraz na fikusy. Na roślinach można zauważyć często mleczne kryształki - jest to lateks, który uczula.

Jak czyścić rośliny w mieszkaniu?

Niektórzy twierdzą, że posiadanie roślin w mieszkaniu gwarantuje większą ilość kurzu. A to właśnie dzięki nim zwiększamy powierzchnie osadzania zanieczyszczeń, które zamiast wdychać z powietrza, możemy łatwo usunąć z liści. Jeżeli kupujesz kwiaty do mieszkania, a masz problem z kurzem i ciężko ci się oddycha, to zwróć uwagę na kształt i budowę liścia.

Zobacz więcej zdjęć

Nie kupuj okazów, których liście pokryte są włoskami czy kutnerem, ponieważ trudno się je czyści. Duże liście jak np. u monstery, myj miękką wodą z dodatkiem kilku kropel cytryny. Czyść od góry do dołu, nie trzyj liścia od spodu. W przypadku roślin o drobnych liściach np. areka, to wstaw ją do wanny lub pod prysznic, i miękką letnią wodą, opłucz cały okaz. Pamiętaj o tym, żeby zasłonić ziemię, aby zbyt dużo wilgoci nie dostało się do doniczki i by rośliny nie przelać. 


Fot.123RF.com

Ważne jest podłoże

Gdy mamy alergię, to jakość podłoża, w którym uprawiamy rośliny, jest bardzo ważna. Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna i niezbyt chłonna dla wody. Ponieważ słaba cyrkulacja powietrza w mieszkaniu w połączeniu z wilgotnym podłożem, może prowadzić do pojawienia się na jego powierzchni różnych wykwitów pleśni. Jeżeli masz alergie skórne, to do pielęgnacji roślin zawsze zakładaj rękawiczki. 


Autor: makeyourlifegreener

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.