Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jedna z najciekawszych roślin doniczkowych – dracena wonna

Dracena wonna, łac. Dracena fragrans jest rośliną pokojową o wspaniałych liściach, zwieszających się łukowato na kształt bujnych pióropuszy. Wywodzi się z tropikalnej Afryki, gdzie dorasta do 6 m wysokości. Często znajduje tam zastosowanie jako roślina na żywopłoty. 

Jedna z najciekawszych roślin doniczkowych – dracena wonna

fot. 123RF/PICSELL

Draceny hodowane w Europie od XVIII w. należą do popularnych roślin doniczkowych. Atrakcyjne odmiany dekorują nasze mieszkania, osiągając od około 60 cm do 200 cm wysokości. Warto uprawiać draceny także dla ich wyjątkowych zdolności oczyszczania powietrza z substancji toksycznych – benzenu, formaldehydu i trichloroetylenu.

Uprawa i pielęgnacja

Odmiana ‘Massangeana’ charakteryzuje się pięknymi lancetowatymi liśćmi, które mogą osiągnąć 70 cm długości oraz 7 cm szerokości.  Wiecznie zielone, lśniące, z jaśniejszym żółtawym paskiem, wyznaczającym środek, prezentuje się niezwykle atrakcyjnie w jasnym pokoju, zwieszając się łagodnie z grubego pnia. Niestety, w polskich warunkach dracena wonna rzadko wytwarza pachnące kwiatostany, którym zawdzięcza swoją gatunkową nazwę. W warunkach wysokiej wilgotności, sięgającej około 50% po kilku latach hodowli roślina może zakwitnąć, tworząc niewielkie białawozielone kwiaty, wydzielające miły, mocno aromatyczny zapach.

Udana uprawa draceny wonnej wymaga zapewnienia roślinie odpowiednich warunków:

- najlepszym stanowiskiem jest miejsce słoneczne, jednak należy unikać bezpośredniego ostrego światła. Dracena dobrze rośnie w pomieszczeniach o oświetleniu rozproszonym, w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. W okresie zimowym dobrze jest przestawić doniczkę w chłodniejsze miejsce (18-21 stopni Celsjusza) oraz jaśniejsze, by liście zachowały intensywną zieleń i jasne paski.

- roślina wymaga nasadzenia do doniczek, zawierających na dnie warstwę drenażu, wypełnionych przepuszczalną, próchniczną ziemią, o pH 5,5 – 6,3. Co 3 lata draceny przesadzamy do większych pojemników.

- pielęgnacja draceny polega na zapewnieniu jej stale wilgotnego podłoża, jednak podlewanie nie powinno być bardzo obfite, by nie doszło do zalania korzeni, co może doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych lub zgnilizny korzenia. W okresie zimowym podlewanie ograniczamy, nawilżając glebę, gdy zaczyna lekko wysychać. Ważne jest używanie wody w temperaturze pokojowej. Roślina lubi zraszanie liści, co jest szczególnie ważne w okresie grzewczym. Przy zbyt suchym powietrzu roślinę może zaatakować przędziorek, żerujący na roślinach pozbawionych dostatecznej wilgoci.

- dracena wonna wymaga zasilania w okresie od marca do połowy sierpnia. Najlepiej sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz mineralny do roślin ozdobnych. Draceny nie tolerują przenawożenia, które może doprowadzić do brązowienia brzegów liści.

- utrzymanie ładnego pokroju rośliny zapewni obracanie doniczki co parę tygodni, ponieważ dracena pochyla się w stronę źródła światła. Regularne przecieranie liści mokrą gąbką pozwoli na usunięcie kurzu. Dracena efektownie zaprezentuje się, jeśli liście nabłyszczymy specjalnymi preparatami. Sprawdź także ten artykuł o uprawie draceny smoczej w domu.

Rozmnażanie

Ładne rozgałęzienie się dracen nastąpi  po przycięciu słabiej ulistnionych pędów. Rozmnażanie roślin doniczkowych możliwe jest poprzez pozyskane w ten sposób sadzonki, które umieszczamy w pojemniku z wodą. Po paru tygodniach pojawią się korzonki. Dobrze ukorzenia się również 10 - cm wierzchołek łodygi. Umieszczamy go w pojemniku, wypełnionym piaskiem i torfem, ewentualnie w wodzie. Do pojemników z ziemią sadzimy ukorzenione sadzonki.

W kontakcie z Dracena fragrans należy zachować ostrożność, bowiem spożycie fragmentów liści grozi zatruciem. Szczególnie narażone są koty, dla których zatrucie saponinami, obecnymi w częściach zielonych i w korzeniu, może okazać się śmiertelne.

fot. 123RF/PICSELL

Inne efektowne odmiany

Ozdobę naszych mieszkań mogą stanowić inne piękne odmiany:

- Dracena ‘Victoria’ - wyróżnia się złocistym obrzeżeniem zielonych liści, przez środek których przebiega ciemniejszy pasek. Dracena ’Victoria’, podobnie jak odmiana ‘Massangeana’, w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza, może wytworzyć w starszym wieku aromatyczne kwiaty.

- Odmiana ‘ White Stripe’ – wytwarza białe smugi na soczyście zielonych liściach.

- Dracena ‘Warneckii’ – słynie z pięknych niebieskozielonych liści, ozdobionych białym obrzeżeniem.

- ‘Lindenii’ – jest rośliną o jasnozielonych liściach i brzegach zdobionych białymi pasami.

Rynek oferuje wiele odmian roślin pokojowych. Dostępne są także draceny hodowane na pniu, które dorastają do 2 m wysokości. Stanowią one wyjątkową dekorację dużych wnętrz. Porą letnią rośliny wspaniale prezentują się w ogrodzie i na tarasie, wprowadzając oryginalny egzotyczny charakter. W czasie chłodnych miesięcy będą ozdobą ogrodów zimowych.

Rośliny w ogrodzie nie powinny być narażone na ostre słońce i przeciągi. Najlepiej zapewnić dracenom lekko zacienione, osłonięte stanowisko i nie zapominać o regularnym podlewaniu, by nie doszło do wysychania ziemi w donicy. Wspaniały rozwój zagwarantuje zasilanie nawozami do roślin ozdobnych z liści, od wiosny do sierpnia.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.