Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Dom pełen kwiatów: Bromelie - rozmnażanie i pielęgnacja

W dzisiejszym artykule z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” będzie mowa o rozmnażaniu i pielęgnacji bromelii.

Dom pełen kwiatów: Bromelie - rozmnażanie i pielęgnacja

fot. 123RF/PICSEL

Bromelia - pielęgnacja

Dla wprowadzenia kilka ogólnych informacji o bromeliach. Jest to liczna rodzina roślin, obejmująca ok. 1400 gatunków, blisko spokrewnionych z ananasem, dlatego nazywa się ją też rodziną roślin ananasowatych. A większość ananasowatych to epifity, podobnie jak storczyk falenopsis, które w naturze osiedlają się na innych roślinach, zwykle na drzewach, służących im za podporę. Rosną w zagłębieniach kory i pobierają wodę z opadów oraz składniki pokarmowe z gromadzących się tam i rozkładających resztek organicznych. Dlatego uprawiane w domu nie potrzebują dużych doniczek, ani częstego nawożenia.

Bromelia guzmania i inne gatunki

W sklepach ogrodniczych często dostępne są takie np. gatunki bromelii jak:

– guzmania, liście tej rośliny mają gładki brzeg liści, a kwiaty i rozety w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory i kształty
– fryzea, kwiat tego gatunku przypomina wyglądem kłos i jest pięknie, jaskrawo zabarwiony, frizea lśniąca ma dodatkowo dekoracyjne, ciemne liście, poprzecznie paskowane
– echmea, w tym echmea „Blue Rain” o wzniesionym, kłosowatym, niebieskim kwiatostanie i liśćmi z kolcami na brzegach.

Zobacz film naszego eksperta:

src: Bromelie - rozmnażanie i pielęgnacja, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień 

Rośliny te najlepiej czują się ustawione w miejscu jasnym, ale ze światłem rozproszonym. Są ciepłolubne. Najlepsza temperatura dla nich to 20-25 stopni Celsjusza, spadek temperatury poniżej 16 stopni lub zimne przeciągi mogą powodować ich zamieranie.

Jak rozsadzać bromelie?

Niektóre rośliny dostępne w sprzedaży uzyskuje się z nasion, jednak taki sposób rozmnażania warto zostawić specjalistom. W warunkach domowych możemy rozmnażać te rośliny z odrostów, oddzielając je od rośliny matecznej i sadząc w osobnej doniczce. Już w trakcie zakupu możemy wybrać taką roślinę, u której widać tworzący się młody odrost. Warto na to zwrócić uwagę, jeżeli chcemy uprawiać echmeę czy guzmanię przez dłuższy czas. Wszystko dlatego, że rośliny ananasowate kwitną tylko raz, a po przekwitnięciu rozeta rośliny pomału się kurczy i obumiera.

 fot. Pixabay.com

Bromelia - kiedy przesadzać?

Podstawą dalszej uprawy są pojawiające się młode rozety. Nie musimy się więc martwić, gdy zauważymy, że ozdobna rozeta bromelii zaczyna zasychać. Jest to proces naturalny. Ważne, żeby w tym czasie wytworzyły się u podstawy kolejne rozety. Z ich oddzieleniem warto poczekać, aż przerosną roślinę mateczną lub gdy osiągną minimum 1/2 wysokości rośliny. Możemy też przesadzić nową rozetę razem ze starą i poczekać, aż ona sama obumrze.

Jaka ziemia do bromelii? 

Planując przesadzania lub rozmnażanie bromelii przygotowujemy doniczki i podłoże. Doniczki mogą być niewielkie, ponieważ rośliny te mają naprawdę mały system korzeniowy. Tak naprawdę pojemnik służy jedynie do utrzymania rośliny w pozycji pionowej. Można też np. przytwierdzić rozety bromelii do kawałka kory. Podłoże do uprawy bromeliowatych powinno być przepuszczalne. Może być to ziemia torfowa, o rozluźnionej, przewiewnej strukturze. A jeżeli chcemy mieć pewność, że na pewno jest ona wystarczająco przepuszczalna, możemy wymieszać ją z podłożem po storczyków. Ja wybieram z ziemi do storczyków wszystko oprócz kory i mieszam z torfowym podłożem uniwersalnym lub podłożem do roślin zielonych.

 fot.Pixabay.com

Bromelia - rozmnażanie

Przed przesadzeniem usuwamy wszystkie zaschnięte części roślin, stary kwiatostan i liście. Jeżeli roślina wytworzyła jedną nową rozetę, możemy ją przesadzić razem ze starą, jednak dbając o to, aby teraz młoda była umieszczona centralnie i pionowo w doniczce.  Jeżeli chcemy rozmnożyć bromelię, która ma więcej nowych odrostów, oddzielamy odrost wraz z korzeniami od rośliny matecznej. W razie konieczności można się wspomóc nożem. Odrost musi mieć własne korzenie, jeśli ich zabraknie, nie będzie rósł. Następnie sadzimy go w nowej doniczce, delikatnie ugniatając podłoże wokół podstawy rozety.

Co zrobić, żeby bromelia zakwitła?

Rozety bromelii żyją zazwyczaj 2-3 lata, zależnie od tempa wzrostu. Kolejnego kwitnienia też możemy się spodziewać mniej więcej po 2-3 latach i po nim zazwyczaj rozeta obumiera. Ale żeby ponownie zakwitnąć w warunkach domowych, rośliny ananasowate potrzebują niekiedy stymulacji chemicznej etylenem. Jest to gaz wytwarzany np. przez dojrzewające jabłka. Możemy więc włożyć kawałek jabłka do rozety czy doniczki lub umieścić roślinę z doniczką, na kilka dni, w worku foliowym w kilkoma jabłkami. To może być bodźcem dla bromelii, że już czas zainicjować kwitnienie.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również:

Jak pielęgnować strelicję królewską?

Jak pielęgnować strelicję królewską?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.