Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Fitonie. Co to za rośliny, skąd pochodzą i jak ją uprawiać?

Fitonie to rośliny, które ostatnio zyskały na popularności, mimo że znane są w Europie już od XIX wieku dzięki dwóm siostrom Elisabeth i Sarze Fitton, autorkom książki o botanice.

Fitonie. Co to za rośliny, skąd pochodzą i jak ją uprawiać?
Fot. 123RF/PICSEL

Kwiaty te wywodzą się z tropikalnych lasów Peru i Kolumbii. Dzięki pracy hodowców dostępnych jest obecnie wiele nowych odmian tego gatunku.

Fitonie to rośliny niewielkie, płożące, ozdobne z liści. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zielone liście pokryte są żyłkami w innym kolorze, białym lub różowym. Zabarwienie i wielkość liści zależą od odmiany. I chociaż spędziłam naprawdę sporo czasu na przeszukiwaniu internetu w celu zidentyfikowania odmian roślin, które kupiłam, nie mogę jednoznacznie podpowiedzieć, jakie mają nazwy. Zdjęcia poszczególnych odmian były mylące i niejednoznaczne. Producenci z kolei podpisują te rośliny jako Fittonia Mix albo Fittonia Color.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

W każdym razie, możemy nabyć fitonie o większych lub mniejszych liściach. Ta, która w mojej kolekcji jest największa to najprawdopodobniej 'White Anne'. Starsze liście są bardziej zielone z widocznym białym żyłkowaniem, które u młodych przyrostów bardziej się rozlewa.

Najczęściej w sklepach możemy nabyć fitonie w wersji mini o owalnych liściach z białym lub różowym żyłkowaniem. Roślina z bielą to najprawdopodobniej 'White Angel', natomiast te o kolorowych liściach to 'Mosaic Skeleton'.

Fitonia 'Mosaic Pink', czy też 'Pink Special' zwraca uwagę swoim wyjątkowo różowym kolorem. Zdecydowanie rzuca się ona w oczy i wyróżnia na tle innych odmian. Podobny kształt liści ma kolejna odmiana, 'White Star' czy też 'Mini White', jednak tutaj kolor jest ponownie biało zielony.

Są to rośliny ciepłolubne. Przez cały rok dobrze czują się w temperaturze pokojowej. Są też cieniolubne, mogą być ustawione w miejscu jasnym, o świetle rozproszonym, ale nie należy wystawiać ich na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

Na zbyt słonecznym stanowisku liście fitonii mogą tracić swoje wybarwienie, zwijać się, zasychać na brzegach, pokrywać plamami, a nawet obumierać. Lepiej nie ryzykować. Ale jeżeli roślina ta będzie miała za mało światła, także może cierpieć. Wtedy liście będą blednąć, a łodygi będą się nadmiernie wydłużać. Dbajmy zatem o równowagę.

Fitonie wymagają gleby żyznej, przepuszczalnej, dobrze utrzymującej wilgoć. Dlatego przy ich sadzeniu możemy wymieszać podłoże z preparatem zawierającym hydrożel. Może się on okazać pomocny zwłaszcza w przypadku nieregularnego podlewania. Hydrożel magazynuje wodę, po czym oddaje ją do korzeni, gdy zaczyna być zbyt sucho.
Można je ustawiać zarówno w pokojach, jako roślinne dekorację, jak również w kuchni czy jasnej łazience. Wilgotne i ciepłe powietrze bardzo im służy. Zimą należy uważać na mroźne przeciągi, które mogłyby im zaszkodzić. Temperatura powietrza w pobliżu fittonii nie powinna spadać poniżej 16 stopni Celsjusza.

Swoją popularność fitonie zdobyły wraz z rozpowszechnieniem się mody na uprawę roślin w szkle, bo jak najbardziej roślina ta nadaje się do uprawy w szklanych naczyniach. Można ją też łączyć w kompozycje z innymi gatunkami lub sadzić jej różne odmiany w jednej donicy.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @suculentas_dafer

Niewielkie fittonie warto sadzić na pierwszym planie naszych kompozycji. Ich płożące się pędy z czasem może zaczną przewieszać się przez donicę. A wyjątkowo ubarwione liście stworzą miły dla oka kontrast i przyciągną uwagę.

Fitonie należy obficie podlewać przez cały rok, zwracając uwagę, aby podłoże było wilgotne, a nie mokre. W zbyt mokrej ziemi, korzenie roślin mogą gnić i stracimy nasze okazy. Wilgotność powietrza, którą fitonie również bardzo lubią możemy zwiększyć poprzez zraszanie lub ustawienie roślin lub kompozycji na wilgotnych kamieniach. W trakcie sezonu wegetacyjnego warto fitonie odżywiać co dwa, trzy tygodnie podwójnie rozcieńczoną dawką nawozu uniwersalnego lub do roślin zielonych. Rosną dość wolno, zatem tego typu kompozycja powinna pozostać dekoracyjna przez dłuższy czas.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.