Rośliny domowe

Jak zrobić las w słoiku?

Terrarium garden, czyli miniogród w słoju to świetna alternatywa dla tradycyjnych doniczek. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko piękny, intrygujący wygląd, ale też łatwość utrzymania i pielęgnacji roślin zamkniętych w szklanym naczyniu. Jak wykonać go krok po kroku? Zobaczcie!

Jak zrobić las w słoiku?

fot. 123RF/PICSEL

Chociaż ich finezyjny wygląd sugeruje inaczej, stworzenie miniaturowych ogrodów w szklanych naczyniach wcale nie jest trudnym zadaniem. Wymaga ono jedynie szczypty wyobraźni i umiejętności manualnych.

Do stworzenia terrarium dla roślin potrzebne będą:

- szklany pojemnik (akwarium, duży kieliszek, słoik);
- ziemia;
- drenaż;
- rośliny;
- węgiel aktywny (opcjonalnie);
- patyczki, łyżeczki i inne narzędzia do przegrzebywania podkładu;
- elementy dowolne dekoracyjne np. ozdobne kamyczki lub muszelki.

src: Las w szkle DIY Jak zrobić kompozycję w stylu las w szkle, Youtube.com, kanał: natural inka

Pojemnik powinien być głęboki, z wystarczająco szerokim otworem, tak aby zmieściła się w nim ręka — dzięki temu łatwiej będzie nam w nim operować. Jeśli dysponujemy naczyniem z odzysku, używanym wcześniej do przechowywania innych rzeczy, warto go dokładnie umyć i wyparzyć.

Z reguły wybór roślin uzależniony jest od naszego zamysłu, chociaż warto sięgać po okazy wolnorosnące. W słoiku można uprawiać niemal każdy gatunek, najlepiej jednak łączyć w nim te o podobnych wymaganiach. Komponowanie roślinnego terrarium porównać można do tworzenia pełnowymiarowego ogrodu, w którym zwykle staramy się grupować rośliny rosnące w zbliżonych warunkach i o podobnym sposobie pielęgnacji.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Rośliny doniczkowe, które dobrze nadają się do zasadzenia w terrarium to: sukulenty, trzykrotki, skrzydłokwiat, bluszcz, miniaturowe odmiany storczyków, paproć, widliczka, fiołek, begonia, peperomia, fitonia. Dobrym pomysłem jest zastosowanie także kępek mchu, które będą gromadzić nadmiar wody.

Uprawę w naczyniu można prowadzić dwojako:

- w pierwszym wariancie zakładamy „ogródek”, podlewamy go i szczelnie zamykamy. W ten sposób uzyskamy coś na kształt autonomicznego i samowystarczalnego ekosystemu, w którym rośliny właściwie będą uprawiały się same;
- drugi wariant to uprawa otwarta, niczym nieróżniąca się od tej doniczkowej.

Zobacz więcej zdjęć

Budowanie kompozycji

W pierwszej kolejności na dnie szklanego naczynia układamy drenaż i przysypujemy go dużą ilością węgla aktywnego. Tak przygotowaną bazę wykładamy ziemią. Ubijmy ją delikatnie, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. W podłożu umieszczamy mech, a następie sadzonki wybranych roślin. Na końcu pozostaje jedynie podlać i udekorować miniaturowy ogródek.

Pielęgnacja

Szczelnie zamknięta uprawa nie wymaga podlewania. Na ściankach naczynia może skraplać się woda, ale nie powinno to wzbudzać większego niepokoju, o ile cieczy nie jest za dużo. W takim wypadku należy otworzyć i przewietrzyć naczynie.

Jeśli w pojemniku występują jakieś szczeliny i rowki, konieczne będzie okresowe zwilżanie podłoża. Ziemię podlewajmy dopiero wtedy, kiedy podeschnie. Podobna zasada dotyczy całkiem otwartej uprawy. Obserwujmy regularnie nasze rośliny. Kiedy zauważymy oznaki choroby lub pleśni, czym prędzej usuńmy skażone rośliny, widząc chwasty, wyrwijmy je.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.