Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Rozmnażanie draceny. Zabezpiecz roślinę po przycięciu, a unikniesz kłopotów

Gatunek prosto z tropików, który od lat zdobi wnętrza domów i biur. Dracena nie traci na popularności i wciąż jest jedną z najchętniej kupowanych roślin doniczkowych. Miłośnicy egzotyki mają do wyboru mnóstwo odmian o ciekawym pokroju i zabarwieniu liści. Warto wiedzieć, że aby stać się właścicielem kolejnej pięknej draceny, wcale nie musimy wybierać się do pobliskiego centrum ogrodniczego. Wystarczy pozyskać sadzonki z posiadanego już okazu. Jak rozmnożyć dracenę i w jaki sposób zadbać o roślinę mateczną po przycinaniu? Podpowiadamy!

Rozmnażanie draceny. Zabezpiecz roślinę po przycięciu, a unikniesz kłopotów
Dracena łatwo się ukorzenia, dlatego świetnie nadaje się na przygotowanie sadzonek. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak rozmnożyć dracenę? Sprawdzone sposoby

Gatunek ten łatwo się ukorzenia, dlatego doskonale nadaje się na przygotowanie sadzonek. Rozmnażanie draceny możemy zrealizować na kilka prostych sposobów:

  • Pozyskanie sadzonek z wierzchołków. Ta metoda rozmnażania draceny nie sprawi kłopotu nawet początkującym, a także zajmie najmniej czasu. Aby pozyskać sadzonki, ścinamy wierzchołki łodyg o długości ok. 10 cm. Następnie zanurzamy je w ukorzeniaczu, po czym sadzimy w podłożu (najlepsza będzie mieszanka torfu z piaskiem lub perlitem). Młodą roślinę przetrzymujemy w jasnym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 24-25°C i regularnie podlewamy, nie przelewając. Zabieg ten najlepiej zrealizować wiosną. Pozyskiwanie sadzonek z wierzchołków draceny jest równoznaczne z jej odmłodzeniem, dlatego warto stosować tę metodę zwłaszcza w przypadku tych roślin, które wyrosły za wysoko.

    Ucięty wierzchołek draceny możemy również włożyć do wody i poczekać, aż wypuści korzenie. Gdy tak się stanie, młodą roślinę sadzimy w podłożu.

Przeczytaj również: Zamiokulkas marnieje w oczach? Sąsiadka dała mi przepis na odżywkę, po której mocno się rozrósł

  • Rozmnażanie draceny przez odkłady powietrzne. Metoda ta sprawdza się najlepiej w przypadku odmian o cienkich pędach, np. draceny obrzeżonej (Dracaena marginata). Aby rozmnożyć roślinę w ten sposób, pęd zakończony pióropuszem liści należy ukośnie naciąć w kilku miejscach, przecinając łodygę do 1/3 lub 1/2 jej grubości. Rany powinny powstać od 15 do 35 cm poniżej szczytu pędu i zostać zabezpieczone ukorzeniaczem. Preparat można nanieść w nacięcia, delikatnie je rozchylając. Przygotowany pęd owijamy folią, w której znajduje się podłoże. Woreczek zabezpieczamy taśmą lub sznurkiem, nie ściskając zbyt mocno łodygi. Po kilku tygodniach pojawią się korzenie, które będą widoczne przez folię. W tym momencie odcinamy łodygę z sadzonką poniżej miejsca cięcia i umieszczamy w donicy z ziemią.

  • Rozmnażanie draceny z fragmentów pędu. Warto przeznaczyć w tym celu mocno wyrośniętą łodygę, z której opadły liście. Odcinamy ją z rośliny, a następnie dzielimy za pomocą ostrego noża na kilka kawałków. Fragmenty łodyg draceny umieszczamy w podłożu i czekamy, aż się ukorzenią. Musimy mieć świadomość, że będzie to trwało zdecydowanie dłużej niż w przypadku sadzonek wierzchołkowych.

Odmładzanie draceny – pielęgnacja po przycinaniu

Draceny podczas wzrostu ogołacają się od dołu, tracąc najstarsze liście. Brązowienie i usychanie liści to całkowicie naturalny proces, który niestety sprawia, że starzejąca się roślina nie prezentuje się najlepiej. Taki okaz przycinamy, aby przywrócić jej atrakcyjny wygląd. Odmładzanie draceny to również doskonała okazja do pobrania z niej sadzonek. Zabieg ten jednak sprawia, że roślina mateczna zostaje chwilowo osłabiona. O rany na okazie należy odpowiednio zadbać, aby nie zostały zainfekowane i szybko się zagoiły. Jedną z najskuteczniejszych i niezwykle prostych metod jest zabezpieczenie skaleczeń na dracenie za pomocą roztopionego wosku. Wystarczy kilka kropel gorącego wosku, które naniesiemy na ranę bezpośrednio ze świecy.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak odmłodzić anturium i pobudzić do kwitnienia? Wykonaj prosty zabieg, a potem podlej specjalną odżywką

Co zrobić, gdy fikus benjamina traci liście? Prosty sposób na uratowanie rośliny

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.