Rośliny domowe

Czy bożonarodzeniowe rośliny doniczkowe mogą zakwitnąć za rok?

Gałązki świerku i drzewko świąteczne to nie jedyne zielone, bożonarodzeniowe ozdoby. Elementem, dekoracji domu i mieszkania mogą być też ciekawe, kolorowe kwiaty doniczkowe. Ponadto jeśli będą one właściwie, starannie pielęgnowane przez cały rok, to istnieje duża szansa, że ozdobią parapet czy stół w czasie kolejnych świąt. 

Czy bożonarodzeniowe rośliny doniczkowe mogą zakwitnąć za rok?
Świąteczne kwiaty doniczkowe to stylowe uzupełnienie wystroju wnętrza. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Kwiaty na Boże Narodzenie – jakie rośliny są wybierane jako ozdoby świąteczne? 

Zieleń i czerwień to typowe świąteczne kolory – takie też mogą być kwiaty doniczkowe, które ozdobią wnętrze w czasie Bożego Narodzenia. Te ciekawe, a jednocześnie efektowne odmiany mogą być jednak uprawianie przez cały rok, zdobić dom wiosną i latem, a w grudniu znów być wykorzystywane jako świąteczna dekoracja. Które kwiaty doniczkowe najlepiej wpisują się w bożonarodzeniowy klimat?  

  • Zwartnica (łac. Hippeastrum x hybridum) 

Roślina ta w naturalnym środowisku rośnie w Boliwii, w Peru i w Meksyku. W Polsce jest rośliną doniczkową, która stała się także popularną dekoracją świąteczną. 

Stało się tak za sprawą jej przykuwających wzrok kwiatów. Są one dosyć duże, mają kształt dzwonków oraz intensywny kolor. Można spotkać rośliny z białymi, różowymi oraz z czerwonymi kwiatami. Szczególnie te ostatnie są najpopularniejsze w okresie świątecznym. Z kolorowymi płatkami doskonale kontrastują długie, wąskie, zielone liście. Roślina ta jest silnie trująca – groźne jest zjedzenie jej fragmentu, a nawet kontakt z jej sokiem, dlatego powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci. 

Przeczytaj również: Zwartnica nie kwitnie już drugi rok? Ten piękny kwiat potrzebuje pielęgnacji krok po kroku

zwartnica W okresie wzrostu zwartnica potrzebuje dużo światła. Fot. Pixabay/Pexels

  • Poinsecja (łac. Euphorbia pulcherrima) 

Popularna gwiazda betlejemska również ma meksykańskie korzenie. Swoją nazwę zawdzięcza ona przykwiatom, które są ułożone w ten sposób, że przypominają ramiona gwiazdy. Przywkiaty te rosną wokół małych, żółtych, niepozornych kwiatów. 

Poinsecja – nazywana też wilczomleczem nadobnym – osiąga wysokość maksymalnie do 50 cm, jeżeli jest uprawiana w doniczce. Natomiast rośliny rosnące w środowisku naturalnym stanowią okazałe, wysokie krzewy. Najpopularniejsze są gwiazdy betlejemskie z intensywnie czerwonymi przykwiatami. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się rośliny z łososiowymi, różowymi i białymi liśćmi okalającymi kwiaty.  

Przeczytaj również: Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej. Nie tylko czerwone!

gwiazda betlejemska Niezależnie od odmiany, poinsecje są ciepłolubnymi roślinami. Fot.123RF.com

  • Ardizja (łac. Ardisia crenata Sims 

Ardizja to wyjątkowa roślina świąteczna – swoim wyglądem do złudzenia przypomina miniaturowe drzewko. Pochodzi ona z południowo-wschodniej Azji i z Japonii, a w środowisku naturalnym przybiera formę niewielkiego krzewu. 

Za szczególny urok tej rośliny odpowiadają jaskrawoczerwone lub białe jagody, dla których tłem są soczyście zielone, błyszczące liście. Owoce pojawiają się na ardizji pod koniec lata i nie opadają nawet przez pół roku – właśnie dlatego to „drzewko” prezentuje się tak atrakcyjnie podczas Świąt Bożego Narodzenia. O wiele mniejsze wrażenie robią jej białe i różowe kwiaty, które rozwijają się z pąków w czerwcu. 

Przeczytaj również: Dekoracyjne drzewko nie tylko na święta. Podpowiadamy, jak uprawiać ardizję zimą

ardizja Nieodpowiednie warunki ardizja bardzo szybko manifestuje choćby przez zrzucanie liści. Fot.123RF.com

  • Golteria rozesłana (łac. Gaultheria procumbens L.) 

Golteria to niewielki, ale uroczy krzew, który osiąga wysokość ok. 15 cm. Pochodzi z lasów Ameryki Północnej, jednak ze względu na swój wygląd, często jest wybierana jako roślina dekoracyjna.  

Jej liście są drobne, wąskie, i błyszczące, a jesienią zyskują delikatny, czerwono-brązowy odcień. Kwiaty tej rośliny – które pojawiają się w czerwcu i lipcu – są różowe. Tym, co zdobi golterię, są jej owoce. Już w październiku można zauważyć na niej małe, czerwone kulki. Utrzymują się one na niej dosyć długo, bo aż do wiosny, dlatego można cieszyć się jej urokiem także w czasie Świąt Bożego Narodzenia.  

Przeczytaj również: Dekoruje ogród i działa leczniczo. Jak uprawiać golterię w ogrodzie?

golteria Golteria ceniona jest za właściwości lecznicze i piękny wygląd. Fot. 123RF.com

Świąteczne rośliny doniczkowe – jak o nie dbać przed i po Bożym Narodzeniu? 

Jeśli chcesz, aby gwiazda betlejemska, golteria, ardizja czy zwartnica, mogły zostać także przyszłoroczną ozdobą świąteczną, będziesz musiał w to włożyć nieco wysiłku. Nie wszystkie te kwiaty są łatwe w uprawie – ich pielęgnacja przez cały rok może być wyzwaniem. Jak troszczyć się o te rośliny, aby znów pojawiły się na nich kwiaty, kolorowe owoce i liście? 

  • Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej 

Przed zakupem gwiazdy betlejemskiej pomyśl o jej transporcie. Roślina ta nie znosi niskich temperatur, a przymrozki są dla niej zabójcze – dlatego w drodze ze sklepu do domu czy do samochodu powinna być zawinięta w papier. Ten świąteczny kwiat doniczkowy źle reaguje na przeciągi, dlatego nie stawiaj go przy oknie. Najlepszy miejscem dla doniczki z poinsecją będzie tył jasnego pokoju. 

Po świętach, kiedy czerwone przykwiatki opadną, roślina ta będzie potrzebowała okresowego przyciemnienia. Powinna ona przynajmniej przez 12 godzin w ciągu doby być odcięta od dostępu do światła. W tym celu warto okryć ją czarnym workiem lub przenieść doniczkę do piwnicy jeszcze przed zapadnięciem zmroku. Należy także podlewać ją nawozem do roślin kwitnących. 

Przeczytaj również: Żelazny zasady uprawy gwiazdy betlejemskiej. Jeśli ich dotrzymasz, kwiat będzie długo zdobił dom

  • Jak dbać przez cały rok o ardizję?

Ardizja może być przez wiele lat ozdobą świąteczną. Pomóc w jej uprawie mogą nawozy wieloskładnikowe, które należy stosować od początku wiosny do jesieni. 

Doniczka z tą ozdobną rośliną powinna zostać umieszczona w jasnym, ale niezbyt nasłonecznionym miejscu. W pomieszczeniu, w którym jest uprawniania, nie może być chłodniej niż 16 °C. Jej wzrostowi, kwitnieniu i owocowaniu sprzyja lekka wilgoć. Ponadto należy ją stosunkowo często podlewać. Latem wymaga ona nawadniania nawet 2-3 razy w tygodniu. Natomiast zimą trzeba ją podlewać przynajmniej jeden raz w tygodniu. 

Osoby uprawiające ardizję zwykle niepokoją się, kiedy na brzegach liści pojawiają się zgrubienia. Nie jest to jednak objaw choroby rośliny – żerują tam niegroźne, żyjące w symbiozie z tym gatunkiem bakterie. 

  • Uprawa golterii 

Golteria nie lubi ani ciepłych pomieszczeń, ani źle doświetlonych wnętrz. Dlatego zaraz po świętach należy przenieść ją w odpowiednie dla niej miejsce i zapewnić jej właściwe warunki do życia. 

Roślina ta będzie dobrze czuła się w nieogrzewanym, widnym pokoju, korytarzu, w zimowym ogrodzie lub na przeszklonej werandzie. Docelowo można ją umieścić na balkonie, a nawet przydomowym ogródku – jednak nie należy przenosić jej w te miejsca bezpośrednio z ciepłego pokoju. 

Golteria najlepiej rośnie w przepuszczalnym, próchniczym i kwaśnym podłożu. Musi ono ciągle pozostawać wilgotne, gdyż przesuszenie ziemi to poważne zagrożenie dla tej rośliny. Należy podlewać ją często, ale małymi porcjami wody.  

  • Jak troszczyć się o zwartnicę? 

Kiedy w grudniu w domu pojawia się zwartnica, zdobią ją efektowne kwiaty. Jednak zwykle zasychają one i opadają już na początku stycznia. Aby zwartnica mogła ponownie zakwitnąć, należy wtedy: 

  • oberwać zeschnięte kwiaty i zostawić tylko żywe, zielone pędy 
  • podlewać ją mniej obficie niż w czasie kwitnienia i raz w miesiącu odżywiać ją dodatkowo nawozem. 

Natomiast na początku sierpnia trzeba całkowicie zrezygnować z jej podlewania, wyjąć cebulę z ziemi i przechowywać ją w temperaturze nie wyższej niż 10 °C do połowy października. W listopadzie należy ponownie ją zasadzić – jednak przed sadzeniem powinna spędzić ona ok. 10 dni w cieplejszym pomieszczeniu. Kwiatostan ozdobi roślinę już po ok. 4-5 tygodniach od wsadzenia cebuli do podłoża. 

Świąteczne kwiaty doniczkowe to stylowe uzupełnienie wystroju wnętrza. Nie trzeba z nich jednak rezygnować wraz z końcem grudnia – wystarczy poświęcić im nieco uwagi, aby były dekoracją również za rok. 

Kaktus Bożego Narodzenia. Jeden błąd i już nie zakwitnie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy bożonarodzeniowe rośliny doniczkowe mogą zakwitnąć za rok?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.