Rośliny domowe

Jak pozbyć się wciornastków z monstery? Zrób miksturę i spryskaj liście

Wciornastki to niewielkie szkodniki, które jednak mogą spowodować wielkie szkody u naszych roślin. Insekty te szczególnie upodobały sobie monstery i inne rośliny zielone o dużych liściach, na których mogą żerować. Jak je rozpoznać i zwalczyć? Sprawdźcie!

Jak pozbyć się wciornastków z monstery? Zrób miksturę i spryskaj liście
Wyjaśniamy, jak zlikwidować wciornastki, które zaatakowały monsterę i inne rosliny domowe. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to są wciornastki i jak je rozpoznać?

Wciornastki to szkodniki, które żerują głównie na roślinach domowych, ale można je spotkać również w ogrodzie. Insekty mają charakterystyczny podłużny i płaski kształt. Są bardzo maleńkie, zwykle nie przekraczają 2 mm długości, ich kolor jest czarny, brązowy lub pomarańczowy. Czasem bardzo ciężko nawet je zauważyć. Z odległości wyglądają jak małe przecinki czy kropki, dlatego tak też potocznie się je określa.

Istnieje ponad 5 tys. gatunków wciornastków, które rozproszone są po całym świecie, z wyjątkiem regionów polarnych. Te małe stworzenia z łatwością się przemieszczają. Mogą zaatakować rośliny w ogrodzie czy szklarni, ale też przedostać się do domu i żerować na roślinach doniczkowych. Czasami też niepostrzeżenie możemy je przynieść do domu razem z nowo zakupionym kwiatkiem. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie przed zakupem całej rośliny, łącznie ze spodnią stroną liści. Gdy zauważymy nawet pojedyncze maleńkie stworzenia, zrezygnujmy z zakupu, bo z czasem robaki mogą się rozmnożyć i przenieść na inne rośliny w domu.

Wciornastki, choć to niewielkie insekty, potrafią wyrządzić naprawdę duże szkody. Posiadają one kłująco-ssący aparat gębowy, za pomocą którego pobierają soki roślinne z kwiatów oraz wygryzają dziury w liściach i łodygach. Robaki rozmnażają się przez jaja, które samice przyklejają do roślin.

Jak rozpoznać wciornastki? O tym, że nasza roślina została zaatakowana przez wciornastki może świadczyć charakterystyczny srebrny połysk na wierzchniej stronie liści, który sygnalizuje uszkodzenie liści oraz skupiska ciemnych plamek na spodzie liści. Są to pozostałości kału wydalanego przez insekty. Ponadto wszelkie niewielkie, poruszające się "przecinki" występujące pojedynczo lub w grupach, to oznaka inwazji wciornastków. Objawem ich obecności są też deformacje i przebarwienia liści i kwiatów.

Jakie rośliny atakują wciornastki?

Wciornastki to tzw. szkodniki wielożerne, co oznacza, że żerują na różnorodnych roślinach. Pamiętajmy, że istnieje ponad 5 tys. gatunków tych insektów, które w zależności o rodziny, upodobały sobie odmienne rośliny, w tym domowe, balkonowe i ogrodowe. Poniżej przedstawiamy, jakie rośliny są najbardziej narażone na atak ze strony wciornastków:

Rośliny domowe:

 • monstera
 • fikus
 • plama
 • dracena
 • kroton
 • storczyk
 • cyklamen

Rośliny balkonowe:

 • begonia
 • róża

Rośliny ogrodowe:

 • azalia
 • lilak pospolity
 • ligustr pospolity
 • lilia

Warzywa:

 • pomidor
 • ogórek
 • papryka
 • kapusta

Jak pozbyć się wciornastków z monstery — domowy sposób

Zwalczanie szkodników nie należy do najprzyjemniejszych czynności związanych z pielęgnacją roślin, jednak przy odrobinie zaangażowania, możemy pozbyć się tych nieprzyjaciół niszczących nasze rośliny. Jak zlikwidować wciornastki z monstery i innych roślin domowych? Poniżej przedstawiamy najlepsze rozwiązania:

 • Szare mydło

Jedną z najlepszych metod zwalczania wciornastków jest zastosowanie oprysku na bazie szarego mydła. W tym celu rozpuść 8 gramów mydła w 500 ml wody. Powstały roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem i nanieś na zainfekowaną roślinę. Powtarzaj zabieg co 3-4 dni.

 • Oliwa z oliwek

Połącz 2 łyżki oliwy z oliwek, niewielką ilość płynu do naczyń i litr ciepłej wody. Przelej mieszankę do butelki i spryskaj roślinę. Larwy, które pożywią się taką miksturą szybko wyginą.

 • Czosnek

Około 4 ząbki czosnku rozgnieć w prasce lub pokrój na małe kawałki, następnie zalej je litrem wody. Mieszankę odstaw na jeden dzień, a po tym czasie odcedź przez sito, a wyciąg przelej do butelki ze spryskiwaczem i nanieś na zainfekowaną roślinę. Wyciąg na bazie czosnku będzie bezlitosny dla szkodników.

Źródło: Wciornastki - jak zwalczyć szkodnika na kwiatach domowych. Youtube.com. Kanał: ogród na co dzień

Jeżeli zauważyliśmy wciornastki na samym początku ich rozwoju, ich kolonia jeszcze się nie rozrosła, to wówczas do ich zwalczenia może wystarczyć sama woda, czyli przepłukanie liści pod prysznicem lub przeczyszczenie ich wilgotną szmatką. Jeśli to nie pomoże, warto zastosować opisane wyżej domowe metody. Jeśli i one zawiodą, konieczne będzie sięgnięcie po chemiczne środki owadobójcze dostępne w sklepach ogrodniczych.

"Na zdrowie": Miechunka, mały wielki owoc! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.