Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Uprawa pieczarek w domu. Prosta instrukcja, duże plony przez kilka miesięcy

Pieczarki to nie tylko bardzo popularny składnik w kuchni, ale również skarbnica cennych składników odżywczych. Wzbogacają smak wielu potraw, a dodatkowo nadają im wyjątkowego aromatu. Pieczarki możemy dziś kupić niemal w każdym sklepie spożywczym, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że można je wyhodować we własnym domu. Ich uprawa wcale nie stanowi trudnego zadania i jest dostępna dla każdego. Sprawdź, dlaczego warto uprawiać pieczarki w domu i jak to robić.  

Uprawa pieczarek w domu. Prosta instrukcja, duże plony przez kilka miesięcy
Uprawa pieczarek z powodzeniem może być prowadzona w domu. Fot.wladyslawmus/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego warto uprawiać pieczarki w domu?

Pieczarki są jednymi z najpopularniejszych grzybów konsumowanych na całym świecie. Wyróżniają się przyjemnym, delikatnym smakiem i aromatem, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Można je gotować, dusić, smażyć, zapiekać czy dodawać do różnych dań – w każdej postaci smakują wyśmienicie. Co więcej, są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych grzybów, co sprawia, że można bez obaw jeść je na surowo. Pieczarki można znaleźć w niemal każdym sklepie spożywczym (i to przez cały rok). Można je kupić na wagę lub w ofoliowanych pojemnikach. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyhodować pieczarki samodzielnie w domu. Zadanie to nie należy do trudnych – wymaga od nas jedynie odrobiny poświęcenia i uwagi.   

Uprawa pieczarek w domowych warunkach może być prowadzona przez cały rok. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do świeżych i pysznych grzybów niezależnie od pory roku, co pozwala uniezależnić się od zakupów w sklepie. Czy uprawa pieczarek w domu jest opłacalna? Oczywiście, że tak. Nie wymaga to dużych nakładów pieniężnych – zestawy do uprawy pieczarek można kupić w cenie 30-50 zł. Dodatkową zaletą samodzielnej uprawy pieczarek jest fakt, że pierwsze plony możemy zebrać już nawet po 3 tygodniach. Cała uprawa może trwać nawet przez 4 miesiące. To oznacza, że grzyby będzie można zbierać nawet kilka razy. Poza tym własnoręcznie wyhodowane pieczarki to gwarancja zdrowego jedzenia, bez sztucznych dodatków, ulepszaczy i chemii. Dzięki temu mamy pewność, że są one nie tylko smaczne, ale również zdrowe i w pełni naturalne.

uprawa pieczarek w domu Uprawa pieczarek w domu nie należy do trudnych zadań. Sprawdź, jak to zrobić krop po kroku. Fot. andranik2018/123RFcom 

Przeczytaj również: Zielenina w wersji mini – zdrowo i szybko. Uprawa mikrolistków na parapecie

Uprawa pieczarek w domu – prosta instrukcja

Choć pieczarki są grzybami, różnią się od większości gatunków leśnych. Borowiki, rydze czy maślaki to grzyby mikoryzowe, co oznacza, że do rozwoju wymagają obecności rośliny, z którą wchodzą w symbiozę. Z kolei pieczarki są saprotrofami, gdyż pobierają energię z martwych szczątek organicznych zawartych w glebie. Oprócz odpowiedniego podłoża do rozwoju potrzebują optymalnych warunków termicznych. Jak uprawiać pieczarki w domu? Możliwości jest kilka. Najprostszą opcją jest zakup zestawu do uprawy pieczarek w domu, który zawiera gotowe podłoże z zaszczepioną grzybnią, woreczek z ziemią do przykrycia oraz dokładną instrukcję uprawy. Jest to ogromne ułatwienie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z sadzeniem grzybów. 

  • Po otwarciu opakowania podłoże przerośnięte grzybnią należy przykryć otrzymaną w komplecie ziemią, po czym delikatnie zwilżyć wodą. Pojemnik przykrywamy przezroczystą pokrywką i ustawiamy w miejscu o temperaturze 20-25 st. C.

  • Po około 8-10 dniach na powierzchni podłoża powinien pojawić się biały nalot. Jest to grzybnia, którą należy rozprowadzić po całym obszarze uprawy za pomocą widelca czy małych grabek. W tym okresie warto też zmniejszyć temperaturę – wystarczy przenieść pojemnik do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze 14-18 st. C.   

jakie właściwości mają pieczarki Pierwsze zbiory pieczarek są możliwe po około 3 tygodniach od pierwszego podlania grzybni. Fot.kartinkin77/123RF.com

  • Codziennie należy sprawdzać wilgotność podłoża, unosząc pokrywkę. W razie potrzeby należy je zwilżyć za pomocą zraszacza. Przy okazji należy pamiętać o wietrzeniu pojemników z pieczarkami.  
        
  • Pierwsze pieczarki powinny się pojawić już po około 3-4 tygodniach. Jeżeli kapelusz zacznie się łuszczyć, oznacza to, że są one gotowe do zbioru. Należy je delikatnie wykręcić z podłoża, nie uszkadzając przy tym pozostałych grzybów.   

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować podłoże z grzybnią, musisz poświęcić trochę czasu i wysiłku. Uprawę pieczarek prowadzi się zwykle na podłożu z obornika końskiego lub ze słomy i kurzaka. W przypadku, gdy nie kupiliśmy gotowego zestawu, możemy zaopatrzyć się w gotowe podłoże do uprawy pieczarek (już zaszczepione grzybnią) oraz umieścić je w foliowym worku lub skrzynce (drewnianej lub plastikowej). Ziemię do przykrycia możemy przygotować samodzielnie – w tym celu mieszamy jedną część wagową ziemi ogrodniczej z jedną częścią wagową torfu oraz węglanu wapnia lub margla, co zapewni uzyskanie odpowiedniego pH. Z kolei dbanie o grzybnię i pielęgnacja podłoża to klucz do uzyskania dorodnych, obficie plonujących pieczarek.

Jakie właściwości mają pieczarki?

Pieczarki są cenione nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale również za zawartość składników odżywczych. Są niskokaloryczne, a jednocześnie bogate w białko i błonnik. W pieczarkach obecne są liczne witaminy i minerały, takie jak witaminy z grupy B, witamina D, potas, fosfor, magnez, selen i miedź. Mają one właściwości antynowotworowe, gdyż są źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać wolne rodniki. Pieczarki wykazują także działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu hamują rozwój niekorzystnych drobnoustrojów. Ich spożywanie przyczynia się do obniżenia poziomu szkodliwego cholesterolu i ciśnienia krwi, zmniejszając tym samym ryzyko udaru oraz zawału serca. Ponadto dzięki zawartości witamin z grupy B pieczarki łagodzą stres i wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Znajdujące się w nich polisacharydy wspomagają rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej, z kolei dieta zawierająca pieczarki może wspomóc odchudzanie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Niezwykły owoc obniża ciśnienie i zapobiega miażdżycy. Jak uprawiać kaki w doniczce?

Gałązka dodana do kąpieli złagodzi migrenę i ukoi nerwy. Jak uprawiać eukaliptusa w doniczce?

Do uprawy mandarynki wystarczy pestka. Jak pielęgnować drzewko mandarynkowe?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.