Spis treści:
- Eukaliptus - przysmak koali
- Eukaliptus w doniczce - odmiany
- Uprawa eukaliptusa w doniczce
- Jakie właściwości ma eukaliptus
Eukaliptus - przysmak koali
Eukaliptus jest ogromnych rozmiarów, szybkorosnącym drzewem z rodziny mirtowatych. Słynie z ozdobnych zielono-niebieskawych liści pokrytych białawym meszkiem. U młodych okazów układają się one naprzemianlegle i mają sercowaty kształt; liście starszych okazów są gładkie, mają zieloną barwę i lancetowatą formę. Wydziela intensywny, charakterystyczny, orzeźwiający zapach.
Roślina pochodzi z Australii – chyba każdy kojarzy ją jako przysmak koali. Z powodzeniem jest uprawiany również na plantacjach w innych częściach świata, przede wszystkim tam, gdzie zimowe warunki nie są zbyt srogie. Istnieje wiele odmian eukaliptusa, wśród nich również takie, które nadają się do prowadzenia w doniczkach, jako mniejsze drzewka lub krzewy.
Eukaliptusy do uprawy w doniczce występują w kilku ciekawych odmianach. Fot. Miguel Angel Martinez/123RF.com
Eukaliptus w doniczce - odmiany
W Polsce uprawa eukaliptusa jest możliwa w pojemnikach, wystawianych latem na zewnątrz: na taras lub do ogrodu. Wśród polecanych odmian możliwych do uprawy w domu, w doniczkach znajdują się:
- eukaliptus śnieżny (Eucalyptus pauciflora)
- eukaliptus sercowaty (Eucalyptus cordata)
- eukaliptus biały (Eucalyptus alba)
- eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus)
- eukaliptus cytrynowy (Eucalyptus citriodora)
Z kolei eukaliptus niebieski (Eucalyptus gunnii) w prawdzie w naturze dorasta do 30 m wysokości, w polskim klimacie rośnie mniejszy (osiąga wysokość 2-3 m), co sprawia, że przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnym przycinaniu, można uprawiać go również jako krzew w ogrodzie. Jest odporny na temperatury do -20 st. C, jednak wymaga zapewnienia ochrony przed mroźnym wiatrem, który najbardziej mu szkodzi. Największe znaczenie dla medycyny i przemysłu kosmetycznego ma Eucalyptus globulus, głównie z którego pozyskuje się drogocenny olejek eukaliptusowy.
Przeczytaj również: Poznaj zalety eukaliptusa cytrynowego. Ozdabia, orzeźwia i odstrasza insekty
Uprawa eukaliptusa w doniczce
- Ziemia
Gatunek nie ma bardzo ścisłych preferencji względem gleby, jednak w zależności od odmiany, jego zapotrzebowanie może być inne. Przeważnie podłoże rośliny powinno być piaszczyste, lekkie i przepuszczalne, o zasadowym odczynie – może to być np. ziemia kompostowa zmieszana z piaskiem. Roślina nie przepada za nadmiarem stojącej wody, dlatego warto zapewnić jej odpowiedni drenaż.
- Stanowisko
Dla dobrego rozwoju eukaliptus wymaga jasnego, najlepiej bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska. W takich warunkach będzie rósł szybko, a jego liście intensywnie się wybarwią. W półcieniu natomiast ani wzrost, ani ozdobne liście nie będą imponujące. Tropikalne pochodzenie eukaliptusa oznacza, że preferuje on wysoką temperaturę powietrza: latem nie powinna przekraczać 25-27 st. C, a zimą nie mniej niż 16-18 st. C.
- Podlewanie i nawożenie
Uprawiany w warunkach domowych eukaliptus nie potrzebuje obfitego podlewania, co nie znaczy jednak, że wcale nie trzeba dostarczać mu wody. Nawadniamy go umiarkowanie, ale regularnie, kiedy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Najlepiej w tym celu używać deszczówki. W pierwszym roku po posadzeniu rośliny nie nawozimy. W drugim i kolejnych latach płynną odżywkę dostarczamy w okresie wzrostu co dwa tygodnie.
- Przycinanie
Eukaliptus rośnie szybko, należy więc pamiętać o regularnym przesadzaniu oraz przycinaniu – w przypadku mniejszych egzemplarzy trzymanych wyłącznie w domu, można je przeprowadzać przez cały rok. Większe okazy, wystawiane na zewnątrz i prowadzone jako krzew, przycina się korygująco wiosną, przed rozpoczęciem okresu wzrostu.
Liście eukaliptusa można wykorzystywać do relaksujących kąpieli. Łagodzą bóle głowy. Fot. Roman Odintsov/CanvaPro
Jakie właściwości ma eukaliptus
Eukaliptus jest cenioną rośliną nie tylko ze względu na dekoracyjny wygląd. Pozyskiwane z niego olejki eteryczne obfitują w składniki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym oraz przeciwzapalnym. Wykorzystywany w takiej formie – dodawany do leków i preparatów kosmetycznych może wspomagać walkę z łupieżem oraz innymi chorobami skóry, m.in. liszajem oraz opryszczką.
W domowych warunkach olejek z eukaliptusa lub ususzone części rośliny: korę i liście, wykorzystać można jako dodatek do rozluźniających kąpieli oraz inhalacji. Eukaliptus łagodzi stres, działa odprężająco oraz ułatwia zasypianie. Jeśli nie mamy wanny, gałązki rośliny można zawiesić pod prysznicem. Może również łagodzić uciążliwe objawy migreny, bóle mięśniowe i reumatyczne. Z suszonego eukaliptusa można przygotować napary oraz nalewki – w takiej formie będą wspierać leczenie chorób górnych dróg oddechowych.
Na tym jednak nie kończą się fantastyczne właściwości eukaliptusa. Uprawiany w doniczce i trzymany na parapetach będzie odstraszał mrówki oraz komary.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 12.01.2022 roku.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ma właściwości przeciwzapalne i uspokajające. Uprawa tymianku w doniczce
Trendy w roślinach doniczkowych na 2025. Stare, sprawdzone gatunki wracają na szczyt
Wodę o niezwykłych właściwościach zrób w domu. Podlewaj kwiaty, gotuj warzywa i pij na czczo