Poradniki

Jak można wykorzystać deszczówkę?

Woda deszczowa postrzegana jest jako niepotrzebny ściek. Wcale jednak nie musi tak być. Ten naturalny, niemal niewyczerpalny zasób, możemy odpowiednio spożytkować, z korzyścią nie tylko dla środowiska, ale również dla naszych portfeli. To nie tak trudne, jak się wydaje.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Deszczówka w prawie

Zgodnie z prawem deszczówka zbierana z dachów lub podwórza jest ściekiem, który ma być odprowadzany do kanalizacji ogólnospływowej lub deszczowej (nie sanitarnej!) W przypadku ich braku należy ją „zagospodarować”. Ponadto, zakazane jest zmienianie naturalnego toru spływu cieczy oraz kierowanie jej na sąsiadujące posesje.

Co można uzyskać, zbierając deszczówkę?

180 l wody. Tyle deszczu można zebrać ze 120-metrowego dachu po kilkunastominutowym deszczu. Taka wartość odpowiada ok. 20 spłukaniom toalety (z zastosowaniem większego strumienia). Liczby te robią wrażenie! Szkoda, by taka ilość wody marnowała się w ogónospławnych rurach kanalizacyjnych. W wielu przypadkach wodą opadową, z powodzeniem zastąpić możemy zwykłą kranówkę. Oczywiście, nie nadaje się ona ani do picia, ani do celów higienicznych czy sanitarnych. Ma ona jednak kilka właściwości, wyróżniających ją spośród innych rodzajów wód. Nierzadko jest ona bardziej jakościowa niż ta nagromadzona w naturalnych zbiornikach, np. jeziorach.

Co zrozumiałe, deszczówka zawiera pewne stężenia słabych kwasów, które pochodzą z atmosfery. Jest ona wodą miękką, tzn. że w jej składzie nie znajdziemy jednak magnezu i wapnia, które odpowiadają m.in. za powstawanie kamiennego osadu. Jej stan zależy również od rodzaju dachu, po jakim spływa (woda skapująca z dachów azbestowych czy z płyty bitumicznej nie jest przydatna).


Fot.123RF.com

Co się kryje pod sformułowaniem „zagospodarowanie”? Wykorzystania deszczówki

Podlewanie

Nawadnianie dużego ogrodu w okresie letnim jest naprawdę drogie. Można obniżyć te koszty, wykorzystując zebraną wodę opadową. Nie zawiera ona żadnych soli mineralnych, przez co lepiej jest przyswajana przez rośliny. Deszczu złapanego nad dużym miastem, lepiej używać do podlewania roślin kwasolubnych.

Spuszczanie wody w toalecie

Aby spłukiwać nieczystości z pomocą deszczówki, należy zaplanować specjalny, podziemny system zbierający opady oraz łączącą się z nim instalację rozprowadzającą. Nie jest to tania inwestycja, jednak poniesione koszty bardzo szybko się zwracają.

Pranie

Miękka woda nie wymaga dodatkowego zmiękczania płynami do płukania, co więcej, inne detergenty świetnie się w niej rozpuszczają. W takich warunkach częste pranie to prawdziwa oszczędność. Poza tym, stosując „deszcz”, zapomnimy o kamieniu odkładającym się wewnątrz pralki.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Cynik666

Niby dlaczego woda z dachu azbestowego nie jest zdatna?! Co za brednie. W wielu miejscach w Polsce są jeszcze eternitowe rury wodociągowe. Co za różnica? Azbest jest toksyczny przy WDYCHANIU i tylko WDYCHANIU.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak można wykorzystać deszczówkę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.