Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wysiew maków na rozsadę. Poznaj dwa niezawodne sposoby

Mak polny jest nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Spotykamy go na łąkach, ale możemy również uprawiać w ogrodach, podobnie jak inne ozdobne gatunki – maki syberyjskie, wschodnie czy kalifornijskie. Kiedy je wysiewać? Jak to zrobić, żeby mieć dużo pięknych kwiatów? Dowiedz się wszystkiego na temat siewu maków na rozsadę.

Wysiew maków na rozsadę. Poznaj dwa niezawodne sposoby
Maki kalifornijskie oszałamiają barwnym kwitnieniem nawet przez pół roku. Fot. mariokrpan/123RF.com

Spis treści:

Kiedy siać maki na rozsadę?

Czerwone maki są wpisane w polski krajobraz. Podziwiamy je na łąkach podczas letnich spacerów, choć możemy uprawiać również w przydomowym ogrodzie. Mak polny jest rośliną ozdobną, która wspaniale prezentuje się w sąsiedztwie kosaćców, róż, ostróżek czy rumianku. Poza nim warto mieć na działce inne piękne gatunki tych roślin – zarówno byliny, jak i maki jednoroczne. Najciekawszą byliną jest mak wschodni, którego przykuwające wzrok kwiaty mogą mieć nawet 15 cm średnicy.

Kolejnym atrakcyjnym gatunkiem bylinowym jest mak syberyjski, nazywany również islandzkim lub nagołodygowym (uprawia się go jednak jako roślinę jednoroczną albo dwuletnią). Występuje w wielu odmianach o kwiatach białych, żółtych, kremowych, pomarańczowych, różowych i czerwonych. Ogrody mogą zdobić także maki kalifornijskie (pozłotki kalifornijskie), które kwitną od maja do momentu nadejścia jesiennych przymrozków – w sprzyjających warunkach nawet przez pół roku.

Jeśli chcemy mieć maki w ogrodzie, musimy w odpowiednim momencie wysiać ich nasiona. Możemy siać je bezpośrednio do gruntu, ale lepsze efekty uzyskamy, otrzymując sadzonki na parapecie. Kiedy siać maki na rozsadę? Możemy zacząć bardzo wcześnie, bo już w drugiej połowie lutego lub w marcu.

Pamiętajmy, że wymienionych wyżej gatunków nie należy mylić z makiem lekarskim – w naszym kraju nie wolno go uprawiać bez specjalnego zezwolenia.

Mak syberyjski można siać na rozsadę już od połowy lutego. Mak syberyjski można siać na rozsadę już od połowy lutego. Fot. tommeaker/123RF.com

Przeczytaj również: Hibiskus bylinowy, czyli ketmia bagienna. Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie tych kwiatów

Jak siać maki na rozsadę – 2 sposoby

Siew maków na rozsadę pozwala nam otrzymać w kontrolowanych warunkach zdrowe, silne rośliny, które latem będą obficie kwitły. Licząc na to, że jak najwięcej nasion wykiełkuje, powinniśmy wcześniej poddać je stratyfikacji. Zabieg ten polega na przechowywaniu ich w niskiej temperaturze przez określony czas. W praktyce najłatwiej włożyć nasiona maków do lodówki na 2-3 tygodnie przed siewem.

Jak siać maki na rozsadę? Możemy to zrobić na 2 sposoby:

  • Siew tradycyjny – doniczki wypełniamy podłożem do rozsad i wysiewów. Nasiona maków równomiernie rozsypujemy na powierzchni (zróbmy to ostrożnie, bo są bardzo małe). Delikatnie zraszamy wodą i przykrywamy folią, a następnie przechowujemy w widnym miejscu w temperaturze ok. 18°C;

  • Winter sowing – do płytkiej tacki z otworami na dnie wsypujemy podłoże do rozsad i wysiewów, po czym wyrównujemy. Na powierzchni rozsypujemy nasiona maków i zraszamy wodą. Na pojemnik nakładamy pokrywkę z otworami, a następnie wynosimy do ogrodu. Od czasu do czasu zwilżamy podłoże wodą.

Kwiaty te nie boją się chłodu. Sadzimy je na docelowych stanowiskach w momencie, gdy rozwiną 2-3 pary liści właściwych, więc już wczesną wiosną (w marcu lub kwietniu).

Maki możemy również siać bezpośrednio do gruntu. Ekspertka z kanału MrsGarden na portalu YouTube poleca, aby zrobić to w nietypowy sposób. Pojemnik na lód wypełniamy wodą, po czym do każdego otworu wsypujemy po kilka nasion maku. Zostawiamy w zamrażarce na 2-4 tygodnie. Wczesną wiosną kostki lodu z nasionami rozsypujemy na wybranym stanowisku i czekamy na wschody.

Źródło: deccoria.pl, MrsGarden/YouTube

Przeczytaj również:

Przycinanie budlei po zimie. Dobrze pilnuj terminu, by nie narobić szkód

Rzadka bylina, która pięknie kwitnie i przyciąga pszczoły. Trojeść krwista – uprawa i zastosowanie w ogrodzie

Zaopiekuj się rododendronami na przedwiośniu. Dwuskładnikowa odżywka pobudzi je do kwitnienia

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.