Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Hibiskus bylinowy, czyli ketmia bagienna. Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie tych kwiatów

Hibiskus bagienny jest byliną jedyną w swoim rodzaju. Jego kwiaty są największe spośród wszystkich uprawianych w naszych ogrodach. Pojawiają się bardzo długo – od początku lata aż do jesieni. Warto poznać bliżej tę efektowną roślinę i nauczyć się ją właściwie pielęgnować. Jak uprawiać hibiskus bagienny? Jakie są jego najpiękniejsze odmiany i gdzie je posadzić w ogrodzie? Podpowiadamy.

Hibiskus bylinowy, czyli ketmia bagienna. Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie tych kwiatów
Przedstawiamy najpiękniejsze odmiany hibiskusa bagiennego. Fot. Olena Lialina/CanvaPro

Spis treści:

Hibiskus bagienny (Hibiscus moscheutos), czyli ketmia bagienna

Do hibiskusów, nazywanych również ketmiami, zaliczamy wiele ozdobnych gatunków. Nie wszystkie możemy uprawiać w przydomowych ogrodach, ale kilka doskonale się do tego nadaje i z powodzeniem może zimować w gruncie. Na czele tej listy znajduje się hibiskus bagienny (Hibiscus moscheutos), często nazywany również ketmią bagienną albo hibiskusem bylinowym. To przepiękna roślina wieloletnia, która występuje w przeróżnych odmianach, a ich charakterystyczną cechą są ogromne, zjawiskowej urody kwiaty.

Kwiaty hibiskusa bagiennego osiągają znaczne rozmiary – mogą mieć nawet 20-30 cm średnicy, czyli tyle co talerz obiadowy. Zbudowane są z 5 barwnych płatków, które w zależności od odmiany są białe, różowe, czerwone, bordowe albo wielokolorowe. Pojawiają się licznie na roślinie przez całe lato aż do jesieni, zazwyczaj od czerwca do października lub momentu wystąpienia przymrozków.

Gigantyczne kwiaty ketmii bagiennej utrzymują się stosunkowo krótko, bo zaledwie 1-2 dni. Jest ich jednak tak dużo, że nie zauważamy przekwitania – w miejscu suchych kwiatów szybko otwierają się nowe pąki. Pojawiają się w kątach liści na rozgałęzionych, wzniesionych pędach, które w ogrodzie w zależności od warunków osiągają od 1 do 2 m wysokości. W donicach ketmie bagienne są niższe – zazwyczaj mają ok. 60 cm.

Hibiskus bagienny jest okazały i rozłożysty, w trakcie kwitnienia szalenie ozdobny. Należy do bylin, więc na czas zimy jego części nadziemne zamierają. Z karpy, która pozostaje w ziemi, kolejnej wiosny wyrastają młode, zdrowe pędy. W przypadku większości odmian nie musimy martwić się o przemarzanie, choć warto zapewnić im zaciszne i ciepłe stanowisko, na którym bezpiecznie przezimują. Ketmię bagienną można też ściółkować późną jesienią, by chronić ją przed chłodem.

Kwiaty hibiskusa bagiennego pojawiają się przez całe lato aż do jesieni. Kwiaty hibiskusa bagiennego pojawiają się przez całe lato aż do jesieni. Fot. apugach/123RF.com

Przeczytaj również: Przycinanie budlei po zimie. Dobrze pilnuj terminu, by nie narobić szkód

Najpiękniejsze odmiany hibiskusa bagiennego

Jak już wspominaliśmy, hibiskus bagienny występuje w wielu barwnych odmianach. Poszczególnie z nich mogą jednak różnić się nie tylko kolorem kwiatów, ale też odpornością na mróz, wysokością roślin czy nawet odcieniem liści. Każdy znajdzie zatem taką ketmię bagienną, która będzie idealnie pasowała do aranżacji ogrodu. Przedstawiamy kilka pięknych odmian hibiskusa bylinowego, które warto wziąć pod uwagę:

  • Hibiskus bagienny 'Fireball' – ma intensywnie czerwone kwiaty;

  • Hibiskus bagienny 'Summer Storm' – zachwyca jasnoróżowymi kwiatami z czerwonawym środkiem;

  • Hibiskus bagienny 'Kopper King' – białe kwiaty zdobi czerwone oczko i ciemnoróżowe żyłkowanie;

  • Hibiskus bagienny 'Plum Crazy' – wyróżnia się pomarszczonymi kwiatami w różowo-fioletowym kolorze;

  • Hibiskus bagienny 'Mars Madness' – ogromne kwiaty są barwy karmazynowej.

Jak uprawiać hibiskus bagienny?

Ketmia bagienna nie jest trudna w uprawie, choć trzeba pamiętać, że najlepiej czuje się w stale lekko wilgotnej glebie. W naturze bowiem występuje na mokradłach oraz w pobliżu rzek, głównie na terenach Ameryki Północnej. Jeśli chcemy, aby obficie kwitła, musimy stworzyć dla niej warunki możliwe jak najbardziej zbliżone do tych, które znajduje na dzikich siedliskach. O czym jeszcze warto pamiętać? Wyjaśniamy, jak uprawiać hibiskus bagienny.

Uprawiając ketmię bagienną, utrzymujmy stałą wilgotność podłoża. Uprawiając ketmię bagienną, utrzymujmy stałą wilgotność podłoża. Fot. hongquang09/CanvaPro

  • Ziemia – hibiskus bagienny najlepiej rośnie i kwitnie w żyznej, bogatej w próchnicę glebie. Powinna być wilgotna oraz mieć odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 5,0-7,0).

  • Stanowisko – dla tej byliny warto wybrać zaciszne, ciepłe stanowisko. Powinno być słoneczne i osłonięte od silnego wiatru.

  • Sadzenie – ketmię bagienną najlepiej sadzić w ogrodzie wiosną, choć możemy zrobić to także pod koniec lata lub wczesną jesienią. Pamiętajmy, aby młode rośliny starannie wyściółkować, np. korą ogrodową.

  • Podlewanie – roślinę tę należy podlewać systematycznie i stosunkowo obficie, tak, aby ziemia w miejscu uprawy była stale lekko wilgotna. W praktyce wiosną i jesienią musimy nawadniać ją 2-3 razy w tygodniu, a latem nawet codziennie.

  • Nawożenie – hibiskus bagienny potrzebuje regularnego nawożenia w sezonie wegetacyjnym. Warto go dokarmiać od maja do pierwszych dni lipca co 2 tygodnie lub raz w miesiącu. Możemy wykorzystywać w tym celu bogate w fosfor i potas wieloskładnikowe nawozy do roślin kwitnących oraz kompost. Częstszego odżywiania wymagają egzemplarze uprawiane w donicach (nawet co tydzień).

  • Przycinanie – po nadejściu jesiennych przymrozków nadziemne części hibiskusa bagiennego obumierają. Warto je wtedy ściąć tuż nad ziemią. Pozbywać się należy także suchych kwiatów, aby przedłużyć kwitnienie.

  • Ściółkowanie – ten prosty zabieg zabezpiecza przed odparowywaniem wody z podłoża, co sprzyja hibiskusom bagiennym.

  • Zimowanie – większość odmian dobrze znosi mrozy (od –25 do –30°C). Mimo wszystko warto zabezpieczyć je przed zimą kopczykiem z ziemi, agrowłókniną, stroiszem lub grubą warstwą ściółki organicznej.

  • Choroby i szkodniki – roślina ta sporadycznie jest atakowana przez mączniaka prawdziwego oraz mszyce.

  • Rozmnażanie – bylinę tę można rozmnożyć na kilka sposobów. Najtrudniej to zrobić, wysiewając nasiona, a najłatwiej – przez sadzonki zielne oraz podział karpy.

Zastosowania hibiskusa bagiennego w ogrodzie

Hibiskus bagienny znajduje wiele zastosowań w przydomowych ogrodach. Wspaniale prezentuje się zarówno w donicach na balkonie i tarasie, jak i wtedy, gdy rośnie w gruncie. To roślina, która przykuwa uwagę z daleka, więc warto sadzić ją pojedynczo na wyeksponowanych stanowiskach. Równie efektownie wygląda wśród innych gatunków, dlatego doskonałym pomysłem jest sadzenie jej na rabatach kwiatowych. Znajdźmy miejsce dla hibiskusa bagiennego obok bylin, kwiatów jednorocznych i zimozielonych krzewów. Ze względu na wilgotną glebę dobrym stanowiskiem dla niego będzie brzeg oczka wodnego.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Rzadka bylina, która pięknie kwitnie i przyciąga pszczoły. Trojeść krwista – uprawa i zastosowanie w ogrodzie

Przygotowanie miejsca do sadzenia piwonii. Jakie podpory pod krzewy piwonii?

Kiedy przyciąć hortensję bukietową? Zrób to wcześnie, jeśli ma kwitnąć obficie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.