Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie budlei po zimie. Dobrze pilnuj terminu, by nie narobić szkód

Ogrodnicy uprawiający w swoich ogródkach budleję powinni pamiętać o regularnym przycinaniu tej rośliny. Wielkimi krokami zbliża się termin, który jest idealny do wykonania tego zadania. W jaki sposób powinno się przycinać budleję i po co tak właściwie powinno się to robić? Wyjaśniamy.

Przycinanie budlei po zimie. Dobrze pilnuj terminu, by nie narobić szkód
Przycięcie budlei w odpowiednim terminie sprawia, że roślina lepiej kwitnie. Fot. Irina Stevenson/CanvaPro

Spis treści:

Przycinanie budlei po zimie – najlepszy termin

Budleja jest rodzajem roślin, który obejmuje około 140 różnorodnych gatunków. Należy do rodziny trędownikowatych (do tej samej rodziny zalicza się dziewanna – mało wymagająca roślina, którą nierzadko ozdabia się ogródki). W klimacie umiarkowanym najpowszechniejszym gatunkiem jest budleja Davida (Buddleja davidii) – dość popularna w polskich ogrodach.

Budleja jest rośliną, którą trzeba regularnie przycinać. Dobrze jest robić to wczesną wiosną. Najlepszym terminem będzie druga połowa marca lub pierwsza połowa kwietnia. Warto śledzić prognozy pogody i wybrać okres, w którym nie ma zbyt dużego ryzyka wystąpienia przymrozków. Wynika to z faktu, że budleja jest dość wrażliwa na mróz, przez co przycinanie rośliny w takich warunkach mogłoby jej zaszkodzić.

Co więcej – po zbyt wczesnym cięciu budleja wypuściłaby młode pędy, które będąc narażone na niższe temperatury, mogłyby przemarznąć. Tym samym roślina stałaby się osłabiona, a jej kwitnięcie latem byłoby znacznie ograniczone.

Jak przycinać budleję?

Wiosenne przycinanie budlei powinno się poprzedzić przygotowaniem odpowiednich narzędzi. Należy zadbać o ostry sekator bądź nożyce ogrodowe. Lepiej jest zrezygnować z wątpliwej jakości przyborów. Jeśli mają one tępe ostrza, to mogą paskudnie poszarpać pędy, co stworzy ryzyko wystąpienia infekcji.

Przycinanie powinno zostać przeprowadzone w ciepły, suchy dzień. Najpierw należy pozbyć się obumarłych i wysuszonych pędów – jest to tak zwane cięcie sanitarne. Resztę pędów budlei powinno się skrócić na wysokość około 20-25 cm nad ziemią. Cięcia trzeba wykonywać pod lekkim skosem (na zewnątrz rośliny).

Nie trzeba martwić się o zbyt silne przycinanie. Budleja dość szybko się regeneruje. W jej przypadku na rozwój nowych pędów nie trzeba będzie długo czekać. Co istotne – po wykonaniu przycinania należy zasilić budleję nawozem zawierającym azot.

Budleja szybko regeneruje się po cięciu, ale termin zabiegi jest bardzo istotny. Fot. Jaap Bleijenberg/123RF.com

Dlaczego budleje trzeba regularnie przycinać?

Wiosenne cięcie budlei jest niezwykle istotne, a to dlatego, że zapewnia zwarty i schludny pokrój, a także umożliwia roślinie wypuszczanie na świat zdrowych pędów, z których latem rozwiną się kwiaty. Warto tutaj podkreślić, że istotny jest termin – jak już zostało wcześniej wspomniane, zbyt wczesne przycinanie budlei mogłoby negatywnie odbić się na kwitnięciu.

Co więcej, regularne przeprowadzanie cięcia sanitarnego budlei, pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia pewnych chorób. Dodatkowo pozbycie się obumarłych, przemarzniętych i wysuszonych pędów sprawia, że krzew prezentuje się znacznie lepiej – to ważne w szczególności dla tych osób, które cenią sobie nienaganną estetykę ogródka.

Przeczytaj również:

Budleja uwielbia ten zabieg. To gwarancja obfitego kwitnienia

Dlaczego budleja nie chce kwitnąć, słabo rośnie i więdnie? Sprawdź, co robisz źle!

Budleja trójkolorowa – niezwykły okaz do ogrodu. Sprawdź, kiedy najlepiej ją posadzić

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.