Porady ogrodnicze

Dlaczego budleja nie chce kwitnąć, słabo rośnie i więdnie? Sprawdź, co robisz źle!

Budleja to bajkowy krzew o pięknych i okazałych kwiatostanach, który coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach. W okresie kwitnienia przykuwa uwagę intensywnie wybarwionymi kwiatami, które zwabiają setki motyli do ogrodu. Czasami jednak może się zdarzyć, że budleja nie chce kwitnąć, słabo rośnie i więdnie. Poniżej prezentujemy najczęstsze przyczyny tego stanu i sposoby na ich zniwelowanie.

Dlaczego budleja nie chce kwitnąć, słabo rośnie i więdnie? Sprawdź, co robisz źle!
Jednym z powodów słabego kwitnienia budlei jest niewłaściwa pielęgnacja. Fot.123RF.com

Spis treści:

Budleja – charakterystyka

Budleja to wyjątkowy krzew należący do rodziny trędownikowatych. Pochodzi z Azji, rośnie też na kontynentach obu Ameryk oraz Afryce. Charakteryzuje się szybkim i silnym wzrostem – może dorastać od jednego metra (w przypadku odmian karłowatych) do trzech metrów. Roślina wytwarza długie pędy, które wyginają się pod ciężarem dużych kwiatostanów. Liście krzewu są owalne, lancetowate, o barwie jasnozielonej, osiągają długość do 20 cm. Chociaż opadają na zimę, odradzają się bardzo wczesną wiosną.  

Główną ozdobą budlei są bez wątpienia wydłużone, przewieszające się, wiechowate kwiatostany. Pojedyncze kwiaty są drobne, a ich kolor może się różnić w zależności od odmiany rośliny – mogą mieć barwę białą, fioletową, różową lub purpurową. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa aż do października.

Co ciekawe, budleja często nazywana jest motylim krzewem. Dlaczego? Kwiatostany krzewu są miododajne i przyjemnie pachną, co sprawia, że budleja jest często odwiedzana przez motyle, dzięki którym ogród nabiera dodatkowych barw.   

budleja Budleja wabi mnóstwo motyli, dlatego dobrze jest posadzić krzew w pobliżu tarasu albo na balkonie. Fot.pixabay.com

Budleja – najpopularniejsze gatunki

Wśród rodzaju budleja wyróżnia się około 100 różnych gatunków roślin na całym świecie. W Polsce uprawiane są dwa z nich – budleja Dawida i budleja skrętolistna.

  • Budleja Dawida

Znana jest również pod nazwą omżyn. Krzew charakteryzuje się długimi kwiatostanami, które mogą osiągać do 70 cm długości. Istnieje wiele odmian budlei Dawida, które różnią się między sobą zwłaszcza kolorem kwiatów. Do najpopularniejszych odmian zalicza się Royal Red (o kwiatostanach karminowo-czerwonych), Black Knight (odmiana o ciemnofioletowych kwiatach), Ille de France (charakteryzuje się różowo-fioletowymi kwiatami z żółtym oczkiem w środku) oraz White Profusion (odmiana o pięknych białych kwiatostanach).  

  • Budleja skrętolistna

To nieco rzadziej spotykany w ogrodach gatunek budlei. Nie posiada małych odmian i dorasta od dwóch do trzech metrów wysokości. Ma wąskie, ułożone skrętolegle liście, które z góry są ciemnozielone, a od spodu posiadają biały nalot. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu, a kwiaty pozostają na krzewie do lipca. Budleja skrętolistna często uprawia się w formie piennej.

Przeczytaj również: Motyl w ogrodzie to skarb. Sprawdź, jakie rośliny wabią motyle

motyle w ogrodzie Większość kwiatów przyciągających motyle nie tylko pięknie wygląda, lecz także przyjemnie pachnie. Fot.123RF.com

Dlaczego budleja nie kwitnie? Oto przyczyny

Zazwyczaj budleja kwitnie obficie. Zdarza się jednak, że mimo właściwej pielęgnacji nie chce kwitnąć. Powody mogą być bardzo różne.

  • Dlaczego budleja nie kwitnie? Złe stanowisko

Pierwszym powodem słabego kwitnienia budlei może być nieodpowiednio dobrane stanowisko do jej uprawy. Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje dużo słońca, dlatego stanowisko powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru (najlepiej czuje się przy ścianach od strony południowej). Posadzona w cieniu lub narażona na wiatry będzie kwitnąć znacznie słabiej.

W uprawie budlej ważne jest również odpowiednio przygotowane podłoże. Roślina preferuje glebę żyzną, przepuszczalną, o lekko zasadowym odczynie. Warto też zaznaczyć, że krzew źle znosi przesadzanie, gdyż ma bardzo rozbudowane korzenie, które są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego wybór odpowiedniego stanowiska pod uprawę budlei jest bardzo ważny.

budleja Budleja nie jest trudna w uprawie, jednak wymaga specjalnej pielęgnacji. Fot.pixabay.com

  • Dlaczego budleja nie kwitnie? Brak przycinania krzewu

Cięcie budlei jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który sprawi, że krzew będzie pięknie kwitnąć w naszym ogrodzie. Roślinę należy przycinać każdego roku – wczesną wiosną. Brak regularnego cięcia może doprowadzić do braku kwitnienia lub krzew będzie kwitnąć tylko na samym szczycie.

Przycinanie budlei polega na usunięciu wszystkich pędów na wysokość osoko 30-40 cm nad ziemią. Ponadto wiosną należy wyciąć przyrosty słabe, martwe i przemarznięte. Po takim zabiegu krzew błyskawicznie się regeneruje i wypuszcza młode pędy, które obficie zakwitną. W drugiej połowie lata warto systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany, co przedłuży okres kwitnienia budlei.

  • Dlaczego budleja nie kwitnie? Niewłaściwe nawożenie

Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia budleja wymaga również nawożenia. Chociaż krzew nie ma dużych wymagań nawozowych, musimy mu zapewnić podstawowe składniki odżywcze. W okresie wegetacji możemy nawozić roślinę nawet 2-3 razy. 

Wiosną zaleca się karmienie budlei wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących. Drugą dawkę nawozu stosują tuż przed kwitnieniem, aby jego okres był dłuższy. Z kolei jesienią warto zastosować nawóz pozbawiony azotu, za to bogaty w fosfor i potas. Ten zabieg zwiększy odporność budlei na przemarznięcia.  

  • Dlaczego budleja nie kwitnie? Przemarznięcie

Budleja jest mało odporna na mróz. Niestety w naszych warunkach klimatycznych krzewy przemarzają, zwłaszcza te młode okazy. W związku z tym, aby uniknąć przemarznięcia i braku kwiatów budlei, ważne jest zabezpieczenie nasady krzewów na zimę.

Wokół podstawy pędu należy wyłożyć grubą warstwę ściółki (około 15-20 cm). W tym celu możemy wykorzystać korę, trociny lub liście. Nasady krzewów warto też wesprzeć kopczykiem z ziemi ogrodowej lub kompostu. Optymalną ochronę roślin przy występowaniu przymrozków i kilkustopniowych mrozów zapewnia również agrowłóknina.   

Dlaczego budleja usycha i więdnie?

Ważną rolę w uprawie budlei odgrywa też podlewanie, szczególnie w czasie upałów. W przeciwnym razie krzew więdnie. W okresach suszy i wysokich temperatur roślinę trzeba nawadniać nawet codziennie. Zapewnienie budlei odpowiedniej ilości wody przyczynia się do dłuższego i bujniejszego kwitnienia. Aby uchronić krzew przed zbyt szybkim parowaniem wody z podłoża, warto obłożyć go warstwą ściółki lub przekompostowanej kory.  

Przeczytaj również: Oryginalne pnącze o niezwykłych możliwościach wzrostu. Rdest Auberta ozdobi każdy ogród

Rdest Auberta Rdest Auberta to nie tylko szybko rosnąca roślina, ale również prosta w uprawie. Fot. CC Search/pinterest.com

Choroba brudnych jagód, czyli bąblowica na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.