Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Borówka amerykańska i jagoda kamczacka - przesadzanie i najlepsze stanowisko

Dość deszczowa i jeszcze chłodna nocami aura, to najlepszy moment na przesadzenie borówek amerykańskich oraz jagód kamczackich.

Borówka amerykańska i jagoda kamczacka - przesadzanie i najlepsze stanowisko
Fot. 123RF/PICSEL

Dla tych, którzy jeszcze nie mają borówki na działce, kilka podstawowych informacji na jej temat. Borówka amerykańska tudzież borówka wysoka to krzew rodzący smaczne i zdrowe borówki, są one większe i słodsze niż jagody, które niegdyś zbieraliśmy w lesie. Podstawą ich udanej uprawy jest odpowiednie podłoże. Musi być ono kwaśne i przepuszczalne. Ważne jest także, aby sadzić blisko siebie kilka krzewów borówek, najlepiej w różnych odmianach, bo chociaż uchodzą za rośliny samopylne lepiej zawiązują owoce dzięki pyłkom innych odmian. Najlepsze jest dla nich stanowisko słoneczne.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Przesadzając rośliny w ogrodzie, zawsze starajmy się wykopać je z jak największą bryłą korzeniową. Nie zawsze się to udaje, ale zawsze się starajmy. Borówki mają stosunkowo płytki ale mocno rozbudowany system korzeniowy. Korzenie moich roślin rozrosły się w podwyższanej grządce dość mocno i praktycznie ją wypełniły. Teraz trzeba te rośliny porozdzielać. Część korzeni na pewno ulegnie uszkodzeniu, można więc także zredukować potem nieco część nadziemną.

Sadząc rośliny w ziemi o odczynie obojętnym lub zasadowym, koniecznie należy ją wymienić lub dosypać ziemi o odczynie kwaśnym. W sklepach dostępne są gotowe podłoża do sadzenia borówek i jagód. Dołek wykopany pod borówkę powinien być jak największy. Przyjmuje się, że powinien mieć on szerokość od 60 – 100 cm i głębokość ok 40 cm, ale moje dołki są głębsze, ponieważ bryły korzeniowe borówek są dość okazałe. Wypełniamy je kwaśną ziemią i sadzimy krzew. Następnie dosypujemy podłoża w brakujące miejsca i dokładnie je dookoła ugniatamy.

Krzew borówki Fot.123RF.com

Następnym etapem jest obfite podlanie roślin. Robimy to nawet wtedy, gdy pada deszcz. Pod każdą borówkę można nawet wylać całą konewkę, bo nie chodzi tu tylko o nawodnienie roślin, ale także o to, by ziemia przedostała się we wszystkie szczeliny, które mogły pozostać po przesadzeniu i żeby otuliła ona szczelnie korzenie. W związku z tym, że borówki mają płytki system korzeniowy są narażone na przesuszenia. Żeby je przed tym uchronić, można miejsce, w którym rosną obsypać korą. Zatrzyma ona wilgoć w glebie przez dłuższy czas, ograniczy rozwój chwastów i wpłynie na utrzymanie kwaśnego odczynu gleby. Ponadto po prostu ładnie wygląda i pachnie.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Co to jest jagoda kamczacka? Uprawa i pielęgnacja

Borówka amerykańska - sadzenie, nawożenie, cięcie

Koszytk z borówkami Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.