Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak sadzić maliny jesienne? Wybierz najlepsze odmiany i miejsce sadzenia

Maliny to ulubione owoce wielu osób. Najczęściej mają ciemnoróżowy kolor i słodki, lekko kwaskowy smak. Możemy je z powodzeniem uprawiać w swoim ogródku, lecz zdrowe krzewy i obfite plony uzyskamy, gdy będziemy odpowiednio dbać o rośliny. Jakie odmiany malin jesiennych wybrać i gdzie je posadzić? Kiedy i jak sadzić maliny jesienne? Podpowiadamy.

Jak sadzić maliny jesienne? Wybierz najlepsze odmiany i miejsce sadzenia
Sprawdź, kiedy i gdzie sadzić maliny jesienne. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy sadzić maliny?

Sadzenie malin najlepiej przeprowadzić wczesną jesienią. Idealnym miesiącem na podjęcie tego działania jest październik. Możemy jednak sadzić maliny od połowy września aż do listopada, jeśli tylko ziemia będzie dość wilgotna, by rośliny mogły się swobodnie ukorzenić. Łatwiej jest im wówczas pobierać z podłoża wodę i składniki pokarmowe.

Sadzenie malin może odbywać się także zimą, jeśli tylko ziemia nie jest zmarznięta. Wówczas zdążą się ukorzenić przed okresem wegetacji. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie malin wiosną lub latem, na owoce będziemy musieli zaczekać do kolejnego sezonu.

Przeczytaj również: Jak ciąć maliny jesienią? Sposoby przycinania malin letnich i jesiennych

Najlepsze odmiany malin jesiennych

Maliny jesienne są łatwiejsze w uprawie od malin letnich. Mogą owocować nawet po pierwszych przymrozkach – co więcej, mogą też powtarzać owocowanie na początku lata, o ile nie usuniemy ich pędów.

Do najpopularniejszych odmian malin jesiennych należą:

  • Polka – odmiana o dużych, soczystych owocach, które wytwarza aż do przymrozków.

  • Poranna Rosa – bardzo odporna i wytrzymała odmiana, która rodzi żółte, kuliste maliny. Jej pędy pokryte są kolcami, ale owoce są słodkie.

  • Polana – cechuje się wysoką odpornością na choroby grzybowe. Rodzi średniej wielkości, błyszczące owoce.

  • Pokusa – późna odmiana, która wytwarza największe owoce spośród wszystkich odmian malin. Lekko wydłużone maliny mają sercowaty kształt i dojrzewają od połowy sierpnia aż do pierwszych przymrozków.

  • Polesie – to odmiana, która owocuje najwcześniej spośród wszystkich malin jesiennych. Dzieje się to zazwyczaj już w trzecim tygodniu lipca. Maliny są bardzo słodkie i duże. Mają sercowaty kształt.

Gdzie sadzić maliny jesienne – wybór miejsca ma znaczenie

Maliny potrzebują odpowiedniego stanowiska w ogrodzie, by zdrowo się rozwijać. Należy wybrać dla nich dość nasłonecznione, przewiewne stanowisko, ale osłonięte przed zbyt silnym wiatrem, który mógłby połamać gałęzie. Odpowiednie dla nich będzie również miejsce półcieniste. Pamiętajmy, że stanowisko pod uprawę malin nie może zbytnio nagrzewać się latem, aby w czasie upału krzewy nie zamarły przez nadmiar promieni słonecznych.

Ziemia pod uprawę malin powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna. Krzewów nie należy sadzić w miejscu, w którym występuje wysoki poziom wód gruntowych, aby korzenie rośliny nie zgniły. Pamiętajmy też, aby obok malin nie sadzić jeżyn czy truskawek. Z jeżynami będą konkurować o składniki pokarmowe, a od truskawek mogą zarazić się szarą pleśnią, która chętnie atakuje oba krzewy.

jak sadzić maliny jesienne Maliny jesienne są dość łatwe w uprawie, ale trzeba umiejętnie je posadzić. Fot.123RF.com

Jak sadzić maliny jesienne krok po kroku

Jesienne sadzenie malin nie jest skomplikowane, ale należy zachować odpowiednią kolejność, by pomóc roślinie dobrze przyjąć się w podłożu. Wyjaśniamy, co robić krok po kroku:

  • Usuwamy suche i zniszczone korzenie sadzonek, a pozostałe delikatnie przycinamy.

  • Wykopujemy rowek o głębokości około 10 cm i szerokości około 20 cm.

  • Korzenie sadzonek malin zanurzamy w wodzie wymieszanej z ziemią ogrodową, a następnie umieszczamy rośliny w przygotowanych dołkach, równomiernie rozkładając ich korzenie. Każda sadzonka powinna być umiejscowiona prosto.

  • Każdą roślinę zakopujemy do wysokości trzeciego pąka, licząc od nasady. Następnie ubijamy lekko glebę wokół sadzonek, dbając, by trzymały się w niej stabilnie.

  • Przycinamy wszystkie pędy sadzonki, które znajdują się powyżej utworzonego pąka na wysokości 30 cm.

  • Ostatnim krokiem jest podlanie umieszczonych w ziemi sadzonek.

Jeśli chcemy umieścić w ogrodzie sadzonki z pojemników, w wodzie należy zanurzyć cały pojemnik, a następnie wyjąć z niego sadzonkę i umieścić ją w dość dużym dołku – w takim, w którym zmieści się cała bryła z korzeniami. Roślinę trzeba zakopać w taki sposób, by nad powierzchnią znalazła się jej wierzchnia warstwa. Kolejny krok to uklepanie gleby, przycięcie pędów powyżej utworzonego pąka na wysokości 30 cm i podlanie rośliny.

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jesienne sadzenie truskawek. Najlepsze odmiany i pielęgnacja truskawek po posadzeniu

Niedoceniany owoc. Żurawina ma wyjątkowe właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.