Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak ciąć maliny jesienią? Sposoby przycinania malin letnich i jesiennych

Maliny są chętnie uprawiane w ogrodach przydomowych ze względu na smaczne i bardzo wartościowe owoce. Chociaż nie mają zbyt dużych wymagań, o kilku podstawowych rzeczach należy pamiętać, by zdrowo rosły i obficie owocowały. Oprócz regularnego podlewania i nawożenia musimy również zadbać o przycinanie tych krzewów, które korzystnie wpływa na plonowanie. Jak ciąć maliny jesienią, aby mieć zdrowe i bogate zbiory? Sprawdź.    

Jak ciąć maliny jesienią? Sposoby przycinania malin letnich i jesiennych
Jak ciąć jesienią maliny letnie, a jak maliny jesienne? Sprawdź. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy ciąć maliny?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie malin jest przycinanie. Zabieg ten wpływa na obfitość plonów i sprawia, że łatwiej się je zbiera. Poza tym czynność ta nadaje krzewom odpowiedniego kształtu, poprawia ich ogólną kondycję, a także chroni przed chorobami i szkodnikami. Kiedy ciąć maliny? Wszystko zależy od ich odmiany. Maliny dzielą się zasadniczo na odmiany letnie oraz jesienne, które różni okres owocowania. Zabieg ten wykonuje się zarówno wiosną, jak i jesienią. W przypadku cięcia jesiennego ważne jest, aby przeprowadzić tę czynność przed nastaniem mrozów (w październiku lub listopadzie).

Przeczytaj również: Jak pielęgnować borówkę amerykańską jesienią? Nawożenie, przycinanie, szczepienie

Jesienne cięcie malin letnich

Maliny letnie to takie, które owocują na pędach dwuletnich. W tym przypadku przycinanie należy przeprowadzić kilka tygodni po zbiorze owoców (zazwyczaj w sierpniu lub wrześniu). Co więcej, zabieg ten można wykonać późną jesienią (w umiarkowanie ciepłe dni). W tym celu usuwamy wszystkie pędy, które już owocowały, dzięki czemu przygotujemy miejsce dla nowych. Z kolei pozostałe pędy jednoroczne przycinamy na około ćwierć wysokości, co zapewni większe plony w kolejnym sezonie. Na jednym krzewie pozostawia się zwykle około 4-6 najsilniejszych pędów.

Wykonując jesienne cięcie malin letnich, należy usunąć wszystkie odrosty korzeniowe (mogą one posłużyć za nowe sadzonki), a także pędy słabe, nadmiernie wyginające się lub posiadające ślady występowania chorób bądź szkodników. Wszystkie obcięte gałęzie należy zutylizować (najlepiej spalić). Można też skrócić najbardziej wybujałe i nadmiernie rozrośnięte pędy. W ten sposób pobudzimy rośliny do silniejszego krzewienia i obfitszego plonowania. Warto jednak pamiętać, że zbyt późne cięcie malin letnich może zmniejszyć mrozoodporność roślin i przyczynić się do pojawienia patogenów.    

jesienne cięcie malin Sposób jesiennego cięcia malin zależy od odmiany. Fot.123RF.com

Jesienne cięcie malin jesiennych

Cięcie malin jesiennych (owocujących na pędach jednorocznych) różni się w porównaniu z cięciem odmian letnich. Optymalnym terminem do wykonania tego zabiegu jest późna jesień. W tym przypadku wszystkie pędy wycina się tuż przy ziemi, pozostawiając tylko kilkucentymetrowe łodygi wystające nad ziemią. Czynność ta pobudzi krzewy do tworzenia nowych przyrostów. Pozwoli to uzyskać obfite plony w kolejnym sezonie. Warto jednocześnie pamiętać, że z cięciem malin można poczekać do wiosny.  

Cięcie malin po posadzeniu jesienią

Jesień to dobry czas nie tylko na przycinanie malin, lecz także ich sadzenie, dlatego wielu ogrodników decyduje się posadzić młode krzewy właśnie w tym czasie. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na odmianę sadzonki po umieszczeniu w gruncie powinny być przycięte. W tym celu wszystkie pędy należy przyciąć kilka centymetrów nad ziemią, dzięki czemu młoda roślina szybko się ukorzeni. Ponadto zabieg ten sprzyja rozwojowi nowych i silnych przyrostów, a nawet ogranicza ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.    

Czym przycinać maliny?

Do prawidłowego cięcia malin potrzebne są ostre narzędzia, takie jak sekator czy nożyce. Warto pamiętać, że miejsce cięcia powinno być równe i gładkie. Z kolei tępy sekator czy nożyce zmiażdżą pęd, co może prowadzić do jego obumarcia. Co więcej, tępymi narzędziami o wiele trudniej się pracuje oraz łatwiej się nimi zranić. Warto również pamiętać, o systematycznym odkażaniu sekatorów i nożyc po przycinaniu malin, co eliminuje ryzyko przeniesienia groźnych chorób z jednej rośliny na drugą.

Źródło: deccoria.pl    

Przeczytaj również: Kiedy sadzić porzeczki? Najlepsze i najgorsze sąsiedztwo dla porzeczki

"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.