Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy sadzić porzeczki? Najlepsze i najgorsze sąsiedztwo dla porzeczki

Porzeczki to bardzo popularne krzewy owocowe, które często są uprawiane w przydomowych ogrodach. Wszystko za sprawą smacznych i wartościowych owoców, które można spożywać zarówno na surowo, jak i w postaci przetworów. Jednak zanim zdecydujemy się na uprawę porzeczek, warto zapoznać się z ich wymaganiami. Kiedy i jak sadzić krzewy, aby cieszyć się zadowalającymi plonami? Co sadzić obok porzeczki? Wyjaśniamy.      

Kiedy sadzić porzeczki? Najlepsze i najgorsze sąsiedztwo dla porzeczki
Sadzenie porzeczek nie powinno sprawić trudności, warto jednak przestrzegać kilku zasad. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy sadzić porzeczki – najlepsze terminy

Zaczynasz swoją przygodę z uprawą porzeczki w przydomowym ogrodzie lub na działce? Należy przede wszystkim dowiedzieć się, kiedy sadzić krzewy, aby uzyskać dobre plony. O terminie sadzenia porzeczek decyduje rodzaj sadzonek. Najlepszą porą na sadzenie krzewów o odkrytych korzeniach jest jesień (od końca września do listopada). Posadzone przed nastaniem pierwszych mrozów, zaczną wegetację wcześniej, co umożliwia bujniejszy wzrost pędów wiosną. Poza tym sadzonki zdążą się ukorzenić przed zimą.

Jeśli jednak zdecydujemy się na sadzenie porzeczek wiosną, istnieje ryzyko przemarznięcia nieukorzenionych jeszcze roślin w nowym miejscu. Natomiast sadzonki z uformowaną bryłą korzeniową (hodowane w pojemnikach) możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny, czyli od wczesnej wiosny do późnej jesieni.    

Co lubią porzeczki?

Porzeczki nie mają zbyt wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o uprawę. Jeżeli jednak zależy nam na obfitym plonowaniu, warto zapewnić im odpowiednie warunki. Co lubią porzeczki?

  • Właściwe stanowisko

Sadzenie porzeczek należy rozpocząć od właściwego przygotowania stanowiska. Warto znaleźć dla nich miejsce ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Co ważne, nie powinno się sadzić krzewów po wieloletnich roślinach bobowatych, ponieważ na takim stanowisku istnieje niebezpieczeństwo rozwoju chorób i szkodników (np. opuchlaków).   

  • Odpowiednie podłoże

Porzeczki nie mają zbyt dużych wymagań glebowych. Najlepsza dla nich będzie ziemia żyzna, próchnicza, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym (pH od 6,2 do 6,7). Krzewów nie należy jednak na glebach lekkich, piaszczystych, a także na glebach ciężkich i gliniastych. Warto też zwracać uwagę, aby ziemia nie była zbyt mokra i nie powstawały zastoje wody.  

kiedy sadzić porzeczki Najlepszym terminem na sadzenie porzeczek jest jesień. Fot.123RF.com

  • Odchwaszczanie

Odchwaszczanie porzeczek to ważny zabieg, którego nie wolno pominąć. Przed sadzeniem krzewów należy dobrze oczyścić teren z chwastów wieloletnich. Warto pamiętać, że porzeczki są szczególnie wrażliwe na konkurencję chwastów, zwłaszcza w okresie od kwietnia do lipca. W tym czasie warto przeprowadzić zabiegi odchwaszczające.   

  • Przycinanie

W pielęgnacji porzeczek ważne jest również przycinanie, które ma na celu pobudzenie nowych, silniejszych gałęzi. Ponadto zabieg ten na wpływ na wielkość i jakość plonów. Pierwsze cięcie przeprowadzane jest zaraz po posadzeniu krzewów lub przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego (najpóźniej na przełomie stycznia i lutego). Dzięki temu młode rośliny lepiej się ukorzenią, co skutkuje przyspieszonym wzrostem na wiosnę.   

Przeczytaj również: Wyrośnie prawie wszędzie, ale pod pewnymi warunkami. Uprawa rokitnika w ogrodzie

Jak sadzić porzeczki?

Przed przystąpieniem do sadzenia porzeczek należy przygotować podłoże. Stanowisko pod uprawę powinniśmy odchwaścić, a następnie przekopać i rozpulchnić. Przed posadzeniem sadzonki można zanurzyć w wodzie na 2 godziny. Krzewy należy sadzić w rozstawie 3,5-4 m między rzędami oraz 50-60 cm w rzędzie, aby mogły swobodnie się rozrastać.

Dołki powinny być na tyle głębokie, by po posadzeniu porzeczki znalazły się 5 cm niżej niż rosły w szkółce. Dzięki temu korzenie będą miały lepszy dostęp do wilgoci w glebie, a z pędów, które znalazły się w ziemi, wyrosną nowe korzenie. Do dołka można również dodać obornik lub kompost, co pozytywnie wpłynie na jakość gleby i zwiększy plonowanie. Po posadzeniu porzeczki należy dokładnie podlać, a następnie przykryć ściółką (np. korą lub trocinami), która zabezpieczy rośliny przed nadmiernym parowaniem wody oraz zahamuje wzrost chwastów.     

Co sadzić obok porzeczki?

W uprawie porzeczek ważne jest dobranie dla nich odpowiedniego towarzystwa. Dobrym sąsiedztwem będą m.in. wiśnie i agrest. Porzeczki lubią też towarzystwo warzyw cebulowych, gdyż odstraszają szkodniki, m.in. groźnego wielkopąkowca porzeczkowego. Natomiast warto je sadzić z daleka od malin, śliw, jabłoni, czeremchy i róż. Ponadto nieodpowiednim towarzystwem dla porzeczek są drzewa i krzewy iglaste. Na iglakach rozwijają się grzyby powodujące rdzę, na którą szczególnie podatne są porzeczki.

Źródło: deccoria.pl  

Przeczytaj również: Przycinanie jeżyn - jak i kiedy przycinać krzewy? Jak ciąć jeżynę bezkolcową?

"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.