Spis treści:
- Jak pielęgnować borówkę jesienią – najważniejsze zabiegi
- Przycinanie borówki amerykańskiej na jesień
- Czym pryskać borówkę jesienią?
Jak pielęgnować borówkę jesienią – najważniejsze zabiegi
Borówka amerykańska jest krzewem z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), pochodzącym z Ameryki Północnej. Owoce borówki amerykańskiej z wyglądu przypominają nieco jagody leśne, jednak są większe, a ich powierzchnia jest matowa. Rośliny zwykle są silnie rozgałęzione, a ich pędy pokrywają zielone, skórzaste liście. Krzewy wspaniale się prezentują w ogrodzie, jednak potrzebują właściwej pielęgnacji, by zdrowo się rozwijać.
Zbiory owoców przypadają na lipiec i sierpień, chociaż czasami krzewy owocują nawet do końca września. Zakończenie zbiorów nie oznacza jednak wcale, że o roślinę można przestać dbać. Jak pielęgnować borówkę amerykańską jesienią?
- Nawożenie
Jesienią zapotrzebowanie borówki amerykańskiej na składniki pokarmowe jest nieco inne niż wiosną i latem. Niezwykle istotne w tym okresie są potas i wapń. Nie należy jednak nawozić borówki amerykańskiej nawozem, który ma w składzie azot. Może to tylko pobudzić roślinę do wzrostu, a młode pędy są podatne na przemarznięcie.
- Podlewanie
Podlewanie borówki amerykańskiej powinno się odbywać również po zebraniu owoców. Regularne nawadnianie jest potrzebne roślinie, ponieważ źle reaguje ona na niedobór wody. Jej nadmiar również może jednak źle wpłynąć na roślinę. By zabezpieczyć krzew przed utratą wody, a jednocześnie przed mrozem, warto wykonać ściółkowanie. Najlepiej sprawdzi się kora, igliwie lub trociny.
- Szczepienie mikoryzą
Jesień to idealny moment, by zaaplikować krzewom borówki amerykańskiej szczepionkę mikoryzową. Korzystnie wpływa ona na rośliny – dzięki niej korzenie krzewów mogą skuteczniej absorbować wodę, są odporniejsze na choroby i lepiej znoszą stres.
Jesień to również odpowiednia pora na sadzenie borówki amerykańskiej. Najlepiej robić to od września do października, a po posadzeniu podlać i wyściółkować roślinę. Warto też zabezpieczyć ją przed zimowymi mrozami, wykonując kopczykowanie torfem, korą lub ziemią.
Przeczytaj również: Sadzenie borówki amerykańskiej jesienią. Jak sadzić, żeby obficie owocowała
Przycinanie borówki amerykańskiej na jesień
Główne cięcie borówki amerykańskiej wykonuje się wiosną. Czasami jednak przycinanie może się też okazać konieczne jesienią. Po zakończonych zbiorach należy bardzo dokładnie obejrzeć krzewy, by sprawdzić, czy nie ma na nich symptomów chorobowych. Jeśli zauważymy jakieś zmiany chorobowe, zajęty nimi pęd powinniśmy przyciąć aż do zdrowego miejsca. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby, zainfekowane pędy należy spalić.
Przeczytaj również: Kiedy sadzić borówkę amerykańską? Najlepsze odmiany i czas ich owocowania
Czym pryskać borówkę jesienią?
Opryski borówki amerykańskiej mogą zostać wykonane po zbiorze owoców, jeśli spostrzegliśmy, że roślina została zaatakowana przez mączniaka prawdziwego. To grzyb atakujący rośliny ogrodowe i balkonowe, który wywołuje charakterystyczne objawy. Na liściach pojawia się biały, mączysty nalot, który następnie obejmuje też łodygi i inne części rośliny. Do walki z mączniakiem można wykorzystać środki grzybobójcze.
Roślinę może też zaatakować szara pleśń, objawiająca się żółtymi i brunatnymi plamami na liściach oraz łodygach. Z czasem pojawia się na nich szary nalot. Aby zwalczyć szarą pleśń, trzeba usunąć porażone pędy i zastosować oprysk preparatami grzybobójczymi.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Pielęgnacja malin jesienią — sadzenie, nawożenie, cięcie. Naturalne opryski na maliny