Porady ogrodnicze

Dlaczego wrzosy brązowieją i usychają? Co możesz robić źle w uprawie wrzosów

Wrzosy to piękny symbol Szkocji, która niejednej osobie kojarzy się właśnie z malowniczymi wrzosowiskami. Tak piękny efekt można osiągnąć tylko dzięki ciężkiej pracy, ponieważ uprawa i pielęgnacja wrzosów nie należy do najłatwiejszych. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na usychanie i brązowienie rośliny. Oto co musisz wiedzieć na temat uprawy wrzosów.

Dlaczego wrzosy brązowieją i usychają? Co możesz robić źle w uprawie wrzosów
Wrzosy, choć są dość kapryśne w uprawie i wymagają sporo zabiegów pielęgnacyjnych, cieszą się dużym zainteresowaniem. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Wrzosy charakterystyka – skąd pochodzi popularny krzew?

Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) to roślina należąca do rodziny wrzosowatych. Naturalnie występuje w Europie, Azji i Afryce. Wykorzystuje się ją jako roślinę miododajną, leczniczą i ozdobną. Dostępnych jest wiele odmian wrzosów, a większość z nich powstała dzięki krzyżowaniu.

Gatunek ma symboliczne znaczenie. Wrzos kojarzy się ze zdolnością do dochowania tajemnicy i optymizmem w spoglądaniu na świat. Jego symbolika jest szczególnie popularna w Irlandii, Szwecji oraz Norwegii.

Odmiany wrzosu

Charakterystyka wrzosu to dopiero początek. Po zapoznaniu się z opisem krzewu warto dokładnie rozejrzeć się wśród odmian wrzosu, których do 1838 roku znanych było zaledwie 15! Na początku XXI wieku mówiło się już o ponad tysiącu, z czego około 100 rozpowszechniono w uprawie.

Odmiany wrzosów można podzielić na kolory, co dla wielu ogrodników będzie najlepszym rozwiązaniem. Ponieważ odmian wrzosów jest tak dużo, zakładając wrzosowisko, warto wybrać ich kilka, żeby efekt był spektakularny.

  • Najpopularniejsze różowe kwiaty to: „Arabella”, „J. H. Hamilton” i „Annemarie”.

  • Fioletowe kwiaty mają odmiany: „Boskoop”, „Heidezwerg” i „Cuprea”.

  • Białe kwiaty mają odmiany wrzosów: „Alba Praecox”, „Spring Cream” i „Long White”.

  • Purpurowym kolorem zachwycają charakterystyczne wrzosy: „Carmen”, „Allegro” i „Tib”.

Odmiany wrzosów różnią się od siebie wysokością, kolorem liści, budową, terminem kwitnienia i kolorem kwiatów. Mogą mieć też inne wymagania, dlatego – zanim zaczniesz uprawę – koniecznie sprawdź, czego nie lubią wrzosy, a konkretnie wybrana przez ciebie odmiana.

dlaczego wrzosy brązowieją Czasem się zdarza, że wrzosy usychają, a dzieje się tak przeważnie z niewłaściwego podlewania. Fot.pixabay.com

Wrzosy – uprawa. Co trzeba wiedzieć na temat pielęgnacji krzewu?

Miłość do wrzosów zazwyczaj budzi się we wrześniu. To właśnie jesienią przypada czas sadzenia wrzosów. Wtedy rośliny wyglądają najpiękniej, ozdabiając rabaty i balkony.

Czy uprawa wrzosów jest trudna? Bywa różnie. Dobra pielęgnacja polega przede wszystkim na dostosowaniu się do potrzeb glebowych. Ziemia musi być przepuszczalna i mieć kwaśny odczyn (pH około 4). Stanowisko do uprawy wrzosów powinno być nasłonecznione lub półcieniste. Roślina z reguły jest odporna na niższe temperatury.

  • Czy wrzosy należą do roślin ekspansywnych?

Rośliny te są bardzo ekspansywne, dlatego – jeśli ma się wyznaczony jedynie mały fragment ziemi na uprawę wrzosów – lepiej z nich zrezygnować i wybrać inną, mniej inwazyjną roślinę.

  • Jak często podlewać wrzosy?

Wrzosy należy podlewać obficie, ale niezbyt często. Lubią umiarkowaną wilgoć, dlatego unikaj przesuszania gleby. Również w momencie sadzenia ziemia powinna być mocno wilgotna.

  • Czy wrzosy muszą być przycinane?

Tak, wrzosy powinny być przycinane, jeśli chcesz, aby pięknie i obficie zakwitły. Inaczej będą zdrętwiałe i rzadkie. Przycinanie koniecznie zaplanuj jeszcze przed okresem kwitnienia, aby ograniczyć odporność rośliny na mróz. Dobrym czasem jest późna jesień lub wiosna, koniecznie w trakcie suchego dnia.

Przeczytaj również: Jak sadzić wrzosy, żeby się przyjęły i kwitły wiele lat? Poradnik krok po kroku

jak sadzić wrzosy Właściwie pielęgnowane wrzosy przetrwają w ogrodzie wiele lat. Fot. 123RF.com

Dlaczego wrzosy usychają? O podlewaniu wrzosów w ogrodzie

Wrzosy wydają się roślinami o niewielkich wymaganiach. Może to być jednak bardzo mylące. Pozostawiając je samym sobie na dłuższą chwilę, ryzykujesz, że szybko uschną.

No właśnie, ale dlaczego wrzosy usychają? Powodem może być m.in. zbyt częste nawożenie gleby pod nimi. Nie jest to zalecane. Jedynie wiosną warto wspomóc glebę nawozem wolnodziałającym (połową dawki zalecanej przez producenta). Wrzosy potrafią być pod tym względem bardzo kapryśne.

Kolejnym powodem, dlaczego wrzosy usychają, jest ich nieregularne podlewanie. Wrzosy należą do roślin o płytkim systemie korzeniowym, który sprawia, że należy zasilać je wodą w dużych ilościach, ale rzadko. Trzeba o to zadbać, szczególnie jeśli wrzosy uprawiane są w doniczkach. 

Za błędy w uprawie wrzosów można zapłacić najwyższą cenę. Oto odpowiedź na pytanie, dlaczego wrzosy żółkną i obumierają, a także jak temu zaradzić.

wrzosy uprawa Wrzosy należy sadzić w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru i suchych. Fot.123RF.com

Dlaczego wrzosy brązowieją? Choroby wrzosów

Usychanie wrzosów to jedno. Kolejnym problemem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego wrzosy żółkną i brązowieją. Roślinie grozi atak kilku poważnych chorób, które mogą zniszczyć marzenia o ich pięknej i bujnej uprawie.

  • Rizoktonioza wrzosów

To choroba wywoływana przez pasożytnicze grzyby, niebezpieczne dla różnych roślin uprawnych. Jeśli kwiaty, które ledwie zdążyły się pojawić, nagle uschły i straciły kolor, warto sprawdzić, czy to nie rizoktonioza.

Choroba nie rozwija się szybko, jednak może doprowadzić do zamierania poranionych sztuk kwiatów, co z reguły skutkuje gniciem korzeni. W takim przypadku zmiany idą w górę i wyniszczają wiązki przewodzące, sprawiając, że roślina nie może transportować wody oraz składników pokarmowych.

Jeśli więc szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego wrzosy brązowieją stopniowo, odpowiedzią może być ta choroba. Aby zwalczać rizoktoniozę, stosuj sprawdzone środki ochrony roślin. W tym celu wybierz się do specjalistycznego sklepu.

  • Szara pleśń na wrzosach

Czego nie lubią wrzosy? Tych rzeczy, które sprawiają, że może pojawić się szara pleśń – choroba grzybowa wywołana przez gronowca szarego!

Warunki idealne do wystąpienia infekcji to: wysoka wilgotność powietrza (na poziomie 90%), niedobór światła, duże zagęszczenie roślin oraz wysoka i niska temperatura. Niemały wpływ na rozwój pleśni mają też czynniki takie jak kapryśna pogoda czy uszkodzenia roślin.

To powód, dlaczego wrzosy brązowieją i zamierają, a pąki kwiatów brunatnieją. Ponadto na powierzchni rośliny może powstać szary nalot z zarodnikami.

Zapobiegaj pojawianiu się szarej pleśni, wzmacniając rośliny odpowiednimi preparatami, zwłaszcza gdy występują przewlekłe opady. Zanim zastosujesz środek ochrony, najpierw oczyść rośliny z suchych pędów. Jeśli problem się już pojawił, warto wybrać opryski preparatami pochodzenia naturalnego, a w ostateczności – chemiczne zwalczanie pleśni.

dlaczego wrzosy usychają Powodem usychania wrzosów mogą być choroby. Fot.123RF.com

  • Fytoftoroza wrzosów

Dlaczego wrzosy żółkną? Jeśli najpierw pędy rośliny stają się żółte, potem brązowe, a w ostateczności zamierają, bardzo możliwe, że to fytoftoroza.

Potwierdzisz to, wykopując roślinę. Od razu będzie widoczna zgnilizna podstawy pędów oraz brunatne korzenie rośliny. Rozwojowi tej choroby sprzyja wysoka temperatura, wysoka wilgotność powietrza i nadmiernie wilgotna ziemia.

Czasami zdarza się, że fytoftoroza atakująca wrzosy skupia się jedynie na wierzchołkach ich pędów, dlatego trzeba być bardzo uważnym. Ponieważ choroba jest bardzo groźna i może prowadzić do całkowitego obumarcia rośliny, stosuje się ochronę w postaci specjalistycznych biopreparatów. Jeśli choroba już wystąpiła, należy zastosować zwalczające ją środki chemiczne.

Wrzosy w ogrodzie – podsumowanie

Wiesz już, czego nie lubią wrzosy i jak stworzyć im optymalne warunki do bujnego kwitnienia. Nie da się ukryć, że jest to roślina kapryśna, choć piękna i zdecydowanie warta poświęconego jej czasu.

Dawniej wierzono, że wrzosy zapewniają ochronę przed urokami i złym losem. Nic dziwnego, że starożytni Celtowie stale nosili je przy sobie. Kto wie, może powodzenie w uprawie wrzosu okaże się dobrą wróżbą także dla ciebie?

Przeczytaj również: Wrzesień w ogrodzie. Rozmnażanie i sadzenie bylin, renowacja trawnika, rośliny balkonowe

wrzesień w ogrodzie We wrześniu pamiętaj o tych pracach ogrodowych. Pomoże ci kalendarz ogrodnika! Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego wrzosy brązowieją i usychają? Co możesz robić źle w uprawie wrzosów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.