Spis treści:
Czy funkie trzeba zabezpieczyć przed zimą?
Funkie to grupa roślin o zróżnicowanym wyglądzie. Spotykamy zarówno okazy, których kępy osiągają ponad metr, jak i karłowe odmiany dorastające do raptem 10 cm. Niezależnie od wielkości najpiękniejszą ozdobą wszystkich funkii są odziomkowe liście występujące w rozmaitych kształtach i ciekawym zabarwieniu. Tak bogaty wybór odmian sprawia, że hosty są chętnie sadzone w przydomowych ogrodach. Podczas uprawy tych roślin musimy pamiętać o kilku istotnych zasadach, w innym razie ozdobne okazy zmarnieją i więdną. Właściwa pielęgnacja funkii jest szczególnie ważna jesienią.
Hosty należy odpowiednio przygotować na zimę, aby przetrwały chłodne miesiące w dobrej kondycji. Nie możemy zapominać, że nawożenie tych roślin powinniśmy zakończyć latem. Dokarmiając je jesienią, zmniejszymy odporność funkii na mróz. Z podlewaniem natomiast wstrzymujemy się dopiero w połowie października. Choć hosty preferują wilgotne stanowiska, pamiętajmy, że zbyt mokre podłoże również naraża rośliny na przemarznięcie. Zadbajmy o to, by gleba dla funkii była żyzna, lekka i przepuszczalna, co uchroni korzenie roślin przed niepożądanymi zastojami wody.
Dla funkii dużo groźniejsze od mrozu są znaczne wahania temperatur. Fot. CanvaPro
Rośliny te uznawane są za mrozoodporne. Rzeczywiście – są wystarczająco wytrzymałe na chłód, aby przetrwać śnieżną i łagodną zimę. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy wystąpią anomalie pogodowe. A tych, jak wszyscy dobrze wiemy, w ostatnich latach nie brakuje. Dla funkii nie jest groźny mróz, tylko duże wahania temperatur. Niebezpieczne są dla nich także bezśnieżne zimy i podmuchy wysuszającego wiatru. Równie szkodliwa dla host jest stojąca zimą w glebie woda. Właśnie z tych powodów funkie trzeba zabezpieczyć przed zimą.
Przeczytaj również: To niezwykle urokliwa i łatwa w uprawie bylina. Jak dbać o funkie w ogrodzie?
Jak osłonić funkie na zimę?
Odpowiednie przygotowanie do zimowania jest ważne szczególnie w przypadku młodych okazów oraz tych, które są uprawiane w chłodniejszych rejonach kraju. Pamiętajmy również, że barwne odmiany funkii są na ogół mniej odporne na mróz niż te o zielonych liściach. Wiedząc już, jakie hosty trzeba zabezpieczyć przed zimą, możemy przystąpić do ich osłaniania. Prace rozpoczynamy jesienią po wystąpieniu pierwszych przymrozków. W pierwszym kroku pozbywamy się przemarzniętych liści funkii, ponieważ mogą na nich rozwinąć się choroby grzybowe. Ścinamy również przekwitłe kwiatostany. Pozostałe liście usuwamy dopiero w momencie, gdy zwiędną i całkowicie zżółkną.
Tak przygotowane funkie rosnące w gruncie należy osłonić za pomocą wybranej ściółki organicznej. Trociny, igliwie, suche liście bądź korę sosnową rozkładamy na podłożu wokół roślin. Materiał zdejmujemy dopiero wiosną, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. W przypadku host prowadzonych w donicach rośliny należy umieścić w zacisznym, osłoniętym od wiatru miejscu. Na czas zimowania pojemnik stawiamy na styropianowej płycie. Korzenie możemy dodatkowo zabezpieczyć ściółką, rozkładając ją na podłożu w donicy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy i jak sadzić hosty? Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja host