Spis treści:
- Kalendarz biodynamiczny — kwiecień 2023
- Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2023 - kiedy sadzić i siać rośliny?
- Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2023 - kiedy przycinać rośliny?
- Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2023 - kiedy jest najlepszy czas na nawożenie?
- Kalendarz biodynamiczny — które dni kwietnia są najlepsze dla roślin?
Kalendarz biodynamiczny — kwiecień 2023
Wprowadzenie w życie zasad kalendarza biodynamicznego to jeden ze sposobów na poprawę jakości, a w konsekwencji zwiększenie plonów z naszych upraw. Przede wszystkim musimy jednak zwracać uwagę na aktualną pogodę i prognozy na kilka najbliższych dni. Żeby zaplanować prace w ogrodzie według kalendarza księżycowego, musimy najpierw wiedzieć, jak przebiegają fazy Księżyca w kwietniu 2023.
- 6 kwietnia 2023 - pełnia;
- 13 kwietnia 2023 - III kwadra;
- 20 kwietnia 2023 - nów;
- 27 kwietnia 2023 - I kwadra.
Sprawdź plan na cały rok! Kalendarz biodynamiczny 2023. Poradnik dla ogrodnika i działkowca
Oczywiście poszczególne gatunki należy sadzić w okresie, w którym rozwijają się dane rośliny, jednak kalendarz biodynamiczny może pomóc w wybraniu konkretnego dnia.
Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2023 - kiedy siać i sadzić rośliny?
Ogólne zasady ogrodnictwa opartego na kalendarzu lunarnym mówią, że należy sadzić lub siać warzywa liściaste od nowiu do pierwszej kwadry, rośliny owocujące od pierwszej kwadry do pełni, a warzywa korzeniowe i byliny od pełni do ostatniej kwadry.
Dokładne daty dla poszczególnych rodzajów roślin prezentują się następująco:
- drzewa i krzewy owocowe optymalnie będzie zasadzić między 1 a 6 kwietnia;
- byliny i rośliny o jadalnych korzeniach kalendarz biodynamiczny każe sadzić lub wysiewać między 6 a 13 kwietnia;
- dla warzyw liściastych (np. sałata) najlepiej wyznaczyć wysiew pomiędzy 20 a 27 kwietnia.
Spośród dokładnych terminów, w zależności od krótkoterminowych prognoz pogody najlepiej wybrać te, kiedy na dworze będzie umiarkowanie ciepło, bezwietrznie, a z nieba nie będzie padał deszcz.
Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2023 - kiedy przycinać rośliny?
Drzewa, krzewy i wszelkie rośliny wymagające przycinania najlepiej pielęgnować kiedy Księżyca ubywa, a więc od pełni aż do nowiu. Ma to związek z pływami morskimi, a pośrednio także z poziomem wód gruntowych. Cięcie najlepiej zaplanować wtedy, kiedy siła pływów jest najmniejsza.
Sprawdźcie, na czym polega uprawa roślin zgodnie z fazami księżyca. Fot. 123RF.com/Canva Pro: Francesco Ungaro
Przeczytaj również: Fazy księżyca a uprawa roślin
Na ich siłę wpływ mają oddziaływania grawitacyjne między Ziemią, Księżycem i Słońcem. W uproszczeniu można przyjąć, że najsłabsze będą one w momencie, kiedy te trzy ciała niebieskie rzucone na płaszczyznę tworzą kąt prosty, a więc podczas w okolicach I i III kwadry.
W trakcie pełni i nowiu wszystkie obiekty znajdują się w jednej linii, siły grawitacyjne sumują się, przez co wahania poziomu wody są największe.
Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2023 - kiedy jest najlepszy czas na nawożenie?
Stworzenie roślinom odpowiednich warunków glebowych to podstawowa powinność każdego ogrodnika. Odpowiednie nawożenie jest kluczowe i bezsprzecznie ma większy wpływ na sukces upraw niż choćby najbardziej skrupulatne stosowanie się do zasad kalendarza biodynamicznego.
Żaden termin nie będzie dobry, jeżeli rośliny będą w tym czasie mokre, a tym bardziej, jeśli ziemia będzie zmarznięta. Dlatego poszczególne dni proponowane przez specjalistów od uprawy lunarnej należy rozpatrywać, uwzględniając inne czynniki, przede wszystkim atmosferyczne.
Według kalendarza księżycowego najlepszym dniem na nawożenie roślin w nadchodzącym miesiącu będzie 6 kwietnia, szczególnie w przypadku nawozów mineralnych (sztucznych). Nie powinniśmy za to dostarczać substancji odżywczych w ostatnich dniach kwietnia, szczególnie między 27 i 29.
Kalendarz biodynamiczny — które dni kwietnia są najlepsze dla roślin
Ze względu na różnicę ponad 11 dni między kalendarzem księżycowym i słonecznym specjaliści przygotowują go od nowa na każdy kolejny rok. Jednym z jego najważniejszych elementów są dokładne, najkorzystniejsze daty dla poszczególnych gatunków. W tym przypadku stosuje się podział ze względu na przydatność poszczególnych części rośliny. Jeżeli mowa o kwietniu 2023 wskazówki biodynamiczne prezentują się następująco:
- warzywa o jadalnych korzeniach najlepiej będą radziły sobie - 2, 3, 4, 11, 12, 13, 20, 21, 22, 29 i 30 kwietnia;
- warzywa o jadalnych liściach i łodygach - 7, 8, 9, 16, 17, 18, 24, 25, 26 i 27 kwietnia;
- rośliny o jadalnych kwiatach - 4, 5, 6, 7, 13, 14, 15, 16, 22, 23 i 24 kwietnia;
- rośliny owocowe - 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 27, 28 i 29 kwietnia.
Kalendarz biodynamiczny oprócz deklarowanej poprawy jakości i ilości plonów może być też dużym ułatwieniem w kwestiach organizacyjnych. Dokładne daty przydają się, kiedy mamy dużo wolnego czasu, a uprawa przydomowego ogrodu jest naszą pasją.
Jeżeli jednak poza hodowlą roślin mamy na głowie wiele innych obowiązków nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać tylko poszczególne elementy i zalecenia z powyższego artykułu.
W takiej sytuacji wyrzuty sumienia najlepiej zastąpić zdrowym rozsądkiem i pielęgnować ogród wtedy, kiedy nie ucierpią na tym ważniejsze sprawy. Odpowiedni wybór roślin i metod uprawy pozwoli cieszyć się przepięknym ogrodem nawet przy bardzo ograniczonych zasobach czasowych.
Czytaj także:
Kiedy najlepiej sadzić krzewy i drzewka owocowe? Jak i gdzie najlepiej sadzić?
Piaskowanie trawnika. Obowiązkowy zabieg na wiosnę w twoim ogrodzie
Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia – przepisy 2023. Sprawdź, zanim zaczniesz prace w ogrodzie
Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.