Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy najlepiej sadzić krzewy i drzewka owocowe? Jak i gdzie najlepiej sadzić?

Posadzenie krzewów i drzew owocowych to świetny pomysł na to, żeby pozyskać duże ilości smacznych owoców za darmo. Jednak żeby uprawa roślin się udała, trzeba wybrać odpowiedni termin i miejsce sadzenia. Zastanawiasz się, jak prawidłowo przeprowadzić cały proces? O czym należy pamiętać podczas sadzenia krzewów i drzew owocowych? Dowiedz się więcej.

Kiedy najlepiej sadzić krzewy i drzewka owocowe? Jak i gdzie najlepiej sadzić?
Krzewy i drzewa owocowe w przydomowym ogródku to doskonały pomysł. Wiosną będą stanowić piękną dekorację, a latem i jesienią zapewnią dostęp do darmowych, pysznych owoców. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy najlepiej sadzić krzewy i drzewka owocowe?

Najlepszym terminem na sadzenie krzewów i drzew owocowych jest jesień, a dokładnie okres pomiędzy październikiem a pierwszym przymrozkiem. Jest ku temu kilka powodów.

 • Ziemia o tej porze roku jest stale wilgotna. Dzięki temu nie ma ryzyka, że korzenie rośliny wyschną z powodu braku wody.
 • Jesienią nie ma upałów, które mogłyby nadmiernie wysuszać glebę. Dzięki temu ziemia jest dobrze nawilżona. To sprzyja ukorzenianiu się drzew i krzewów.
 • We wrześniu rośliny przechodzą w stan spoczynku i skupiają swoje siły wyłącznie na rozwijaniu bryły korzeniowej. Dzięki temu jest ona dobrze rozbudowana, gdy wiosną rozpoczyna się okres wegetacyjny oraz nadchodzi czas na wypuszczanie liści i kwiatów.

Dodatkowymi zaletami sadzenia krzew i drzew jesienią są oszczędności. O tej porze roku można bez problemu sadzić rośliny z tzw. odkrytym korzeniem, które są znacznie tańsze niż te w doniczkach. Na jednej sadzonce można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych! Ma to duże znaczenie, jeśli zamierzasz stworzyć sad na dużej powierzchni.

Czy można sadzić krzewy i drzewa owocowe wiosną?

Nie masz czasu, żeby sadzić rośliny jesienią? A może nie udało ci się przygotować podłoża? Chcesz założyć sad lub jagodnik wiosną? To może się udać. Jednak, należy pamiętać o tym, żeby:

 • po posadzeniu krzewów i drzew regularnie je podlewać przez kilka tygodni — łatwy dostęp do wody ułatwi roślinom ukorzenianie się;
 • okazy z odkrytym korzeniem sadzić, gdy nie mają liści — najlepszym terminem jest bardzo wczesna wiosna.

Wiosną najlepiej umieszczać w gruncie okazy, które są bardzo wrażliwe na przemarzanie. Do tego grona zaliczają się m.in.

 • morele,
 • brzoskwinie,
 • grusze,
 • czereśnie czy nektaryny.

Jeśli posadzisz je na początku marca, zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy i wytrzymają nawet wysokie mrozy.

Przeczytaj również: Czy aronię można sadzić na wiosnę? Jakie odmiany wybrać i jak sadzić aronię

Jak sadzić krzewy owocowe — krok po kroku

Sadzenie krzewów owocowych jest dość prostym zadaniem i z pewnością sobie z tym poradzisz. Zacznij od przygotowania podłoża. Dokładnie przekop glebę w miejscu nasadzeń i usuń chwasty. Dobrym pomysłem jest wymieszanie ziemi z kompostem lub granulowanym obornikiem bydlęcym (zawiera mało azotu, który mógłby pobudzać rośliny do rozwijania części nadziemnych). Kiedy podłoże będzie gotowe, przejdź do sadzenia.

 • Wyznacz miejsca, gdzie będą znajdować się rośliny. Najlepiej, jeśli oznaczysz je, wbijając paliki. Dzięki temu zyskasz pewność, że krzewy będą rosły w jednej linii.
 • Wykop doły o wielkości dopasowanej do bryły korzeniowej. Jeśli sadzisz okazy z gołym korzeniem, pamiętaj, żeby w wykopie zmieściły się wszystkie podziemne pędy, bez konieczności ich zaginania. W przypadku krzewów w doniczkach dołek powinien być tak duży, aby można było włożyć do ziemi całą bryłę korzeniową.
 • Umieść roślinę w przygotowanym wykopie i wypełnij puste przestrzenie ziemią. Jeśli sadzisz okazy z gołym korzeniem, delikatnie poruszaj gałązkami, aby gleba wypełniła miejsca pomiędzy pędami.
 • Delikatnie ugnieć ziemię wokół korzeni i zrób wgłębienie, aby woda się nie wylewała na boki.
 • Wyściółkuj podłoże wokół krzewu.

Posadzone krzewy należy podlać dużą ilością wody. Dzięki temu ziemia osiądzie i wypełni wszystkie przestrzenie między korzeniami.

Jak sadzić drzewka owocowe — krok po kroku

Sadzenie drzew owocowych wygląda podobnie jak umieszczanie krzewów owocowych w ziemi. Również należy zacząć od przygotowania podłoża. Dzięki temu korzenie sadzonek nie będą musiały konkurować z innymi roślinami o składniki odżywcze czy wodę. Po przekopaniu ziemi należy przejść do sadzenia.

 • Wykop dół, który jest głębszy niż bryła korzeniowa — dzięki temu pędy nie będą musiały się rozwijać w twardej, zbitej glebie.
 • Włóż roślinę do wykopu tak, aby przewodnik znalazł się nad poziomem ziemi — pamiętaj, żeby nie umieszczać głównego pędu w glebie. Drzewo powinno być posadzone na tej samej wysokości, na której rosło w szkółce. Jeśli zakopiesz przewodnik, zacznie gnić i roślina się nie przyjmie.
 • Wypełnij dół ziemią. Możesz delikatnie poruszać pędem, aby gleba dotarła pomiędzy korzenie.
 • Delikatnie ugnieć podłoże wokół przewodnika, aby powstała misa na wodę.
 • Wyściółkuj glebę, aby zapobiec wysychaniu podłoża i przemarznięciu korzeni.
 • Wbij wokół drzewa trzy paliki i przywiąż do nich główny pęd. Dzięki temu drzewo będzie rosło prosto i nie będzie się przechylać np. pod wpływem silnych wiatrów.

Po posadzeniu drzewo można przyciąć. Najlepiej usunąć pędy, które znajdują się w odległości 50 cm od ziemi oraz te rosnące pod kątem ostrym względem przewodnika. Można również skrócić główny pęd na wysokości 70-90 cm (jeśli nie ma bocznych rozgałęzień) lub 20-40 cm nad najwyżej położoną gałęzią. Dzięki temu pobudzisz roślinę do wypuszczania nowych pędów, które później stworzą koronę drzewa. 

Gdzie w ogrodzie posadzić krzewy i drzewka owocowe?

Zastanawiasz się, gdzie w ogrodzie posadzić krzewy i drzewka owocowe, aby dobrze plonowały? Gatunki wrażliwe na nagłe zmiany temperatur, np. morele, brzoskwinie czy nektaryny, umieść w zacisznym, ciepłym miejscu. Dobrym wyborem będzie obszar między zabudowaniami. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że przemarzną i np. stracą wszystkie kwiaty wiosną.

Na wietrznym stanowisku lepiej poradzą sobie jabłonie czy śliwy. Jednak pamiętaj, że pod wpływem mocnego wiatru drzewa mogą się połamać. To nie jedyne, o czym należy pamiętać.

 • Stanowisko powinno być dobrze oświetlone — oprócz warunków cieplnych liczy się nasłonecznienie. Krzewy i drzewa owocowe należy sadzić w takim miejscu, aby miały swobodny dostęp do słońca. Dzięki temu owoce będą równomiernie dojrzewać. Wpłynie to pozytywnie także na rozpoczęcie wegetacji. Na dobrze nasłonecznionym stanowisku drzewa i krzewy zaczną szybciej wypuszczać listki i pączki niż okazy rosnące w cieniu.

 • Rośliny należy sadzić w odpowiedniej odległości od ogrodzenia — w przepisach nie ma określonych dystansów, w których powinny znajdować się nasadzenia od płotu na prywatnej działce. Jednak podczas rozstrzygania sporów sąsiedzkich sądy często sięgają po regulaminy Rodzinnych Ogródków Działkowych. Według nich drzewa owocowe powinny znajdować się min. 2 m od granicy, a krzewy owocowe min. 1 m od ogrodzenia. Wyjątki stanowią czereśnia (min. 5 m) oraz morele (min. 3 m).

Na dobrze dobranym stanowisku krzewy i drzewa owocowe nie powinny sprawiać problemów w uprawie ani stwarzać powodów do konfliktów z sąsiadami.

Przeczytaj również: 

Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody

Herbata kompostowa – jak ją robić krok po kroku? Ekologiczny nawóz dla roślin

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.