Porady ogrodnicze

Czym ściółkować rośliny? Rodzaje i zastosowanie ściółek

Ściółkowanie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Dlaczego i czym najlepiej „podsypywać” rośliny, przeczytacie poniżej.

Czym ściółkować rośliny? Rodzaje i zastosowanie ściółek

Fot.123RF.com

Zalety ściółkowania

Ściółkowanie ziemi wokół roślin ma wiele zalet. Przede wszystkim przeciwdziała nadmiernemu nagrzewaniu się gleby oraz jej wysychaniu, a także zmniejsza parowanie wody. Ponadto, pozwala ograniczyć rozwój chwastów, a jeśli ściółka jest naturalna (np. kora, słoma), ulega stopniowemu rozkładowi, wzbogacając podłoże w substancje odżywcze i poprawiając strukturę gleby. Warto również wspomnieć o tym, że chroni korzenie roślin przed zimowym chłodem, a jeśli jest w ciemnym kolorze, pomaga ogrzać glebę i ułatwia dojrzewanie owoców (np. truskawek).

Jaki rodzaj ściółki wybrać do swojego ogrodu? Naturalny czy syntetyczny?

Aby ściółka dobrze spełniała swoje zadanie, jej rodzaj należy odpowiednio dobrać do wymagań roślin, jakie mamy podsadzone w ogrodzie.

Zobacz więcej zdjęć

Ściółki naturalne

Na rynku znajdziemy ściółki organiczne przygotowane z kory sosnowej, słomy, trocin, skoszonej trawy, pokrzyw, chipsów korowych, kompostu oraz specjalnie wykonane naturalne maty, np. jutowe, z sizalu, kokosa, bambusa czy słomy. Warto jednak pamiętać, iż naturalne ściółki pomimo tego, że są ekologiczne, nie zawsze będą odpowiednie dla konkretnej rośliny.

Kora sosnowa

To najbardziej popularny materiał do ściółkowania. Stanowi do tego znakomitą ozdobę ogrodu. Pamiętajmy jednak, że jej pH jest kwaśne, wynosi (pH 4,5-5,5), dlatego nadaje się głównie do ściółkowania roślin kwasolubnych takich jak krzewy iglaste czy rośliny wrzosowate. Jeżeli zależy nam, aby kora wytrzymała jak najdłużej, koniecznie rozłóżmy pod nią agrowłókninę, która odizoluje podsypkę od gleby. 

Zobacz więcej zdjęć

Trociny

Przed zastosowaniem trocin w ogrodzie, należy je przekompostować. Dotyczy to przede wszystkim trocin z drzew liściastych, które nie tylko zawierają dużo garbników, ale też podczas rozkładu na rabatach, zabierają roślinom azot.


Fot.123RF.com

Trociny z drzew iglastych, mają odczyn kwaśny i będą odpowiednie głównie dla roślin kwasolubnych, trociny z drzew liściastych mogą być wykorzystywane do ściółkowania większości roślin, z wyjątkiem iglaków i roślin wrzosowatych.

Trawa, pokrzywy i słoma

Pozostałości po koszeniu trawnika, po rozdrobnieniu mogą zostać wykorzystane pod wszystkie rodzaje roślin. Znakomicie sprawdzi się głównie w ogrodzie warzywnym i w sadzie.

Podobnie sprawa ma się ze słomą, która doskonale przydaje się w uprawie truskawek, gdyż rozkłada się znacznie wolniej od trawy, ogrzewa podłoże i zapobiega brudzeniu się owoców.

Z kolei w warzywniaku najlepiej wykorzystać pokrzywy (koniecznie bez nasion). Jej liście i pędy zawierają całe mnóstwo cennych związków mineralnych. Nie tylko ochronią podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów, poprawiają również jego strukturę, a  roślinom dostarczą wielu składników odżywczych.

Zobacz więcej zdjęć

Wióry, chipsy i maty

Tak chipsy, jak i maty np. jutowe, bambusowe lub sizalowe, idealnie nadaje się na rabaty ozdobne, pięknie wyglądają i doskonale spełniają swoje zadanie.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Ściółki syntetyczne

Do ściółkowania gleby w ogrodzie, nadadzą się także materiały syntetyczne, takie jak: agrowłókniny, agrotkaniny czy folie ściółkujące. Są one praktyczne, wielosezonowe i wygodne w użytkowaniu. Niestety ale mają także swoje wady.

Agrowłóknina

Do najlepszych i zarazem najbardziej popularnych ściółek syntetycznych należy agrowłóknina. Ma kolor brązowy, biały i czarny. To materiał, który bardzo dobrze przepuszcza powietrze i wodę. Doskonale chroni też podłoże przed rozwojem chwastów oraz zabezpiecza owoce i warzywa przed zabrudzeniami i chorobami doglebowymi. Warto wiedzieć, że włóknina w czarnym kolorze przyśpiesza nagrzewanie się gleby i jest doskonałym podkładem pod korę.

Folia agrotkanina

Mniej uniwersalna jest foliowa agrotkanina. Gorzej przepuszcza wodę i powietrze od agrowłókniny, dlatego rośliny na niej uprawiane, czasami mogą cierpieć z powodu suszy. Doskonale nadaje się jednak pod kamień dekoracyjny (żwir, grys i inne kamienie).

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.