Fot.123RF.com
Zalety ściółkowania
Ściółkowanie ziemi wokół roślin ma wiele zalet. Przede wszystkim przeciwdziała nadmiernemu nagrzewaniu się gleby oraz jej wysychaniu, a także zmniejsza parowanie wody. Ponadto, pozwala ograniczyć rozwój chwastów, a jeśli ściółka jest naturalna (np. kora, słoma), ulega stopniowemu rozkładowi, wzbogacając podłoże w substancje odżywcze i poprawiając strukturę gleby. Warto również wspomnieć o tym, że chroni korzenie roślin przed zimowym chłodem, a jeśli jest w ciemnym kolorze, pomaga ogrzać glebę i ułatwia dojrzewanie owoców (np. truskawek).
Jaki rodzaj ściółki wybrać do swojego ogrodu? Naturalny czy syntetyczny?
Aby ściółka dobrze spełniała swoje zadanie, jej rodzaj należy odpowiednio dobrać do wymagań roślin, jakie mamy podsadzone w ogrodzie.
Ściółki naturalne
Na rynku znajdziemy ściółki organiczne przygotowane z kory sosnowej, słomy, trocin, skoszonej trawy, pokrzyw, chipsów korowych, kompostu oraz specjalnie wykonane naturalne maty, np. jutowe, z sizalu, kokosa, bambusa czy słomy. Warto jednak pamiętać, iż naturalne ściółki pomimo tego, że są ekologiczne, nie zawsze będą odpowiednie dla konkretnej rośliny.
Kora sosnowa
To najbardziej popularny materiał do ściółkowania. Stanowi do tego znakomitą ozdobę ogrodu. Pamiętajmy jednak, że jej pH jest kwaśne, wynosi (pH 4,5-5,5), dlatego nadaje się głównie do ściółkowania roślin kwasolubnych takich jak krzewy iglaste czy rośliny wrzosowate. Jeżeli zależy nam, aby kora wytrzymała jak najdłużej, koniecznie rozłóżmy pod nią agrowłókninę, która odizoluje podsypkę od gleby.
Trociny
Przed zastosowaniem trocin w ogrodzie, należy je przekompostować. Dotyczy to przede wszystkim trocin z drzew liściastych, które nie tylko zawierają dużo garbników, ale też podczas rozkładu na rabatach, zabierają roślinom azot.
Trociny z drzew iglastych, mają odczyn kwaśny i będą odpowiednie głównie dla roślin kwasolubnych, trociny z drzew liściastych mogą być wykorzystywane do ściółkowania większości roślin, z wyjątkiem iglaków i roślin wrzosowatych.
Trawa, pokrzywy i słoma
Pozostałości po koszeniu trawnika, po rozdrobnieniu mogą zostać wykorzystane pod wszystkie rodzaje roślin. Znakomicie sprawdzi się głównie w ogrodzie warzywnym i w sadzie.
Podobnie sprawa ma się ze słomą, która doskonale przydaje się w uprawie truskawek, gdyż rozkłada się znacznie wolniej od trawy, ogrzewa podłoże i zapobiega brudzeniu się owoców.
Z kolei w warzywniaku najlepiej wykorzystać pokrzywy (koniecznie bez nasion). Jej liście i pędy zawierają całe mnóstwo cennych związków mineralnych. Nie tylko ochronią podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów, poprawiają również jego strukturę, a roślinom dostarczą wielu składników odżywczych.
Wióry, chipsy i maty
Tak chipsy, jak i maty np. jutowe, bambusowe lub sizalowe, idealnie nadaje się na rabaty ozdobne, pięknie wyglądają i doskonale spełniają swoje zadanie.