Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego szeflera więdnie i gubi liście? Zastosuj się do tych wskazówek, a znów będzie co podziwiać

Szeflera to jedna z tych roślin, które są naprawdę proste w codziennej uprawie. Trudno ją zniszczyć – nie boi się nawet przeciągu czy dymu papierosowego. W odpowiednich warunkach potrafi jednak urosnąć do 2,5 metra wysokości i odwdzięczyć się pięknymi liśćmi. Jak uprawiać szeflerę w swoim domu? Sprawdź!  

Dlaczego szeflera więdnie i gubi liście? Zastosuj się do tych wskazówek, a znów będzie co podziwiać
Podlewanie szeflery. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Skąd pochodzi szeflera? 

Rodzina szefler (łac. Schefflera) zawiera ponad 700 gatunków, które naturalnie rosną w tropikalnym i subtropikalnym klimacie, a pochodzą głównie z Australii i Nowej Zelandii. Chociaż w tych regionach panują określone warunki, szeflera jest niewymagająca i z jej uprawą poradzi sobie każdy, nawet początkujący czy zapominalski miłośnik zieleni. To roślina wieloletnia, która w pokoju może przetrwać naprawdę długi czas. 

Co ciekawe – szeflera należy do roślin pochłaniających zanieczyszczenia z powietrza, dlatego dobrze sprawdzi się w trakcie zimy (gdy po każdym otwarciu okna do domu wdziera się smog) czy w mieszkaniu palaczy. Tym bardziej, że sama jest odporna na dym i toleruje nawet chemiczne wyziewy.

Jak wygląda szeflera?

Szeflera należy do roślin drzewkowatych – dzięki swojej wielkości i rozległości przypomina drzewo lub wyrośnięty krzew. W naturze osiąga nawet 40 m wysokości, a w warunkach pokojowych do 2,5 m. Zależnie od rodzaju w domu może urosnąć do średnicy 0,6-1,4 m. To czyni ją wspaniałą ozdobą, szczególnie w sytuacji, gdy Twoim marzeniem jest właśnie posiadanie drzewa pod dachem. 

Szeflerę uprawia się dla jej przepięknych liści, które mogą osiągnąć nawet 20-30 cm. Na jednej łodydze znajduje się ich zwykle 7-9. Są rozłożone dłoniasto (czyli podobnie jak palce), najczęściej mają ciemnozieloną barwę i niezwykłe nabłyszczenie. W zależności od odmiany rośliny kształt liści może się różnić, możliwa jest też trochę inna kolorystyka (np. żółtozielona czy w kropki).  

Chociaż w naturze na szeflerach pojawiają się kwiaty, w warunkach pokojowych ich kwitnienie jest raczej niespotykane, zdarza się rzadko, a jeśli już – nie jest tak okazałe i atrakcyjne jak u roślin dziko rosnących. 

 Szeflera ma rozłożyste, ciemnozielone liście.Fot.123RF.com

Najpopularniejsze gatunki szefler 

Jeśli chcesz uprawiać szeflerę, najpewniej spotkasz się z jednym z trzech najpopularniejszych w naszym kraju gatunków: 

 • drzewkowatą (S. arbicola) – stosunkowo wąską, z owalnymi liśćmi o półokrągłym zakończeniu, 
 • ostrolistną, parasolowatą (S. actinophylla) – największą, ze sporymi liśćmi o lekko ostrym zakończeniu, 
 • najwytworniejszą (S. elegantissima) – stosunkowo niewielką w porównaniu z resztą, z wąskimi, ząbkowanymi liśćmi. 

Bez względu na odmianę, szeflera stosunkowo szybko rośnie (jeśli ma ku temu odpowiednie warunki) – ok. 30 cm rocznie, aż do osiągnięcia swojej maksymalnej wysokości. 

Wybierz najlepsze stanowisko dla szeflery 

Szeflera to naprawdę tolerancyjna roślina, zniesie wiele. Aby cieszyć się jednak szybkim wzrostem i pięknymi, błyszczącymi liśćmi, warto zastosować chociaż kilka podstawowych wskazówek. Jakie stanowisko będzie najlepsze dla szeflery? 

 • Zapewnij roślinie jasne miejsce lub w półcieniu, ale nie bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych (by liście nie zżółkły).  
 • Temperatura powinna wynosić 18-25°C, a w zimie najlepiej nie więcej niż 18°C. Długotrwałe narażenie na temperaturę poniżej 10°C może spowodować gubienie liści
 • Jeśli masz możliwość, wystaw swój okaz w miesiącach letnich na balkon/taras/do ogrodu (jednak tak, by na liście nie świeciło mocne słońce). 
 • Szeflera lubi świeże powietrze i znosi przeciągi – jeśli stoi na zewnątrz, postaraj się zapewnić ochronę od wiatru. 

Wybierając stanowisko dla swojej rośliny, zwróć również uwagę, jaki masz gatunek. Wąska odmiana drzewkowata dobrze zmieści się nawet w niedużym kącie niewielkiego pomieszczenia, natomiast ostrolistna docelowo zajmie naprawdę sporo miejsca. 

Zasadzanie szeflery – ziemia i nawożenie 

Ziemia do szefler powinna być kompostowa albo gliniasta z torfem i piaskiem. Możesz zastosować też specjalną gotową mieszankę do tego rodzaju roślin. Wybierając doniczkę, zwróć uwagę na otwory w dnie oraz podstawkę. 

Nawożenie szeflery nie jest konieczne, ale warto je stosować. Gdy substancji odżywczych jest dla rośliny zbyt mało, jej liście zaczynają blaknąć. Stosuj nawóz wieloskładnikowy co ok. 2 tygodnie, specjaliści zalecają połowę dawki, jednak obserwuj roślinę i ubarwienie jej liści. 

Zobacz także: Kalendarz i domowe metody nawożenia roślin doniczkowych. Dzięki nim kwiaty będą bujnie rosły

Szeflera podlewanie – jak robić to dobrze? 

Podlewanie szeflery jest proste – ziemia powinna być cały czas wilgotna. Roślina źle znosi zarówno przelanie, jak i przesuszenie, chociaż bardziej niebezpieczne będzie dla niej to pierwsze. Najważniejsze zasady nawadniania to: 

 • latem podlewaj swój okaz co 2-3 dni, zimą wystarczy raz na tydzień, 
 • uważaj, żeby woda nie stała w podstawce, by nie doszło do gnicia korzeni i obumarcia liści, 
 • nie stawiaj rośliny przy włączonym kaloryferze, zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza, 
 • szeflera lubi zraszanie miękką wodą – w gorących miesiącach możesz robić to nawet codziennie lub co 2-3 dni, ale nie przy bezpośrednim narażeniu na słońce, by nie spalić liści. 

Szeflera a choroby i gubienie liści  

Chociaż roślina nie jest wymagająca, przy nieprawidłowej opiece (przelanie, przesuszenie, niedostateczna ilość światła, narażenie na zimno) mogą pojawić się choroby oraz szkodniki. Do najczęstszych należą: 

 • szkodniki – np. mszyce, przędziorki czy wełnowce, 
 • infekcje bakteryjne – ich objawy to plamy na liściach, gubienie ich, zmiana koloru na czarny, 
 • choroby grzybicze – świadczą o nich ciemne plamy z żółtą obwódką, 

Do pojawienia się szkodników predysponuje suche powietrze, a chorób – przelanie rośliny. Gubienie liści może natomiast wiązać się nie tylko z chorobami, ale też trzymaniem rośliny zbyt długo w zimnie, za małą doniczką albo ustawieniem blisko włączonego kaloryfera. 

Pielęgnacja szeflery – przycinanie i mycie  

Przycinanie szeflery nie jest konieczne, same czubki można podciąć jedynie po to, by pobudzić wzrost. Taka pielęgnacja szeflery pozwala też wykorzystać obcięte fragmenty jako sadzonki. 

To jedna z tych roślin, której liście potrafią być prawdziwą ozdobą, ale ze względu na dużą powierzchnię zbierają też sporo kurzu. Wystarczy jednak przecierać je wilgotną szmatką, gąbką lub ręcznikiem papierowym. Co ok. 2 miesiące możesz stosować też sklepowe nabłyszczacze.  

Przeczytaj też: Masz w domu kota? Te rośliny mogą mu zaszkodzić

Rozmnażanie i przesadzanie szefler – jak to zrobić? 

Szeflerę można rozmnożyć na trzy sposoby: z nasion, sadzonek wierzchołkowych oraz okładami powietrznymi. Zastosowanie fragmentów pozostałych po przycinaniu czubków jest jednak metodą najprostszą. Wystarczy takie sadzonki włożyć do wilgotnej ziemi i owinąć folią, a do ukorzenienia powinno dojść po ok. 6 tygodniach. 

Przesadzanie szeflery – szczególnie w pierwszych latach, gdy rośnie jak szalona – jest jednym z ważniejszych elementów pielęgnacji. Przesadzaj jednak roślinę maksymalnie raz w roku, wiosną. Jeśli jest już duża i jej przeniesienie do większej doniczki sprawia ci trudność, wystarczy wymienić wierzchnią (2-3 cm) warstwę ziemi. 

Szeflera to jedna z piękniejszych i bardziej okazałych roślin pokojowych – warto zastanowić się nad jej uprawą i znaleźć dla niej przyjemny kąt w swoim domu. Jeśli zapewnisz jej odpowiednią opiekę, odwdzięczy się nie tylko ładnym wyglądem, ale też oczyszczeniem powietrza.  

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.