Porady ogrodnicze

Wspaniale pachnie i wygląda. Jak uprawiać kielichowca wonnego (truskawkowe drzewo)?

Kielichowiec wonny to krzew idealny do zacisznych ogrodów, a także świeżych kompozycji florystycznych. Jak go uprawiać?

Wspaniale pachnie i wygląda. Jak uprawiać kielichowca wonnego (truskawkowe drzewo)?
Kielichowce często mylone są z magnoliami. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Kielichowiec wonny - charakterystyka

Kielichowiec nazywany jest także truskawkowym drzewem. To gęsty, liściasty krzew o zachwycającej urodzie oraz zapachu. Kwiaty wydzielają intensywny zapach truskawek, natomiast liście, pędy, kora, a nawet korzenie mają aromat jabłek, cynamonu, kamfory i goździków. Kielichowiec pochodzą z południowo-wschodnich regionów Ameryki Północnej.

Kielichowiec wonny charakteryzuje się jasnozielonym ulistnieniem oraz kontrastującą z nim purpurową barwą gęsto rozmieszczonych kwiatów. Liście przebarwiają się jesienią i zachwycają złotymi kolorami przed zimowym opadnięciem. Kwiatami natomiast cieszyć się możemy na przełomie czerwca i lipca. Zdarzyć się jednak może, ze pierwsze kwiaty zobaczymy już w maju. Krzew osiąga wysokość około 1,5 do 2 metrów w zależności od miejsca posadzenia oraz pielęgnacji.

Kielichowiec wonny to roślina stosunkowo delikatna, polecany jest więc do ogrodów ulokowanych na zachodzie kraju, gdzie zimy są spokojniejsze. Warto też wiedzieć, że jest to roślina zawierająca trujące związki.

Znane odmiany kielichowca wonnego:

  • Nanus, 
  • Purpureus, 
  • polska odmiana Lusławice,
  • Calycanthys ×raulstonii Hartlage Wine.

kielichowiec wonny Kielichowce zakwitają pod koniec czerwca. Fot.123RF.com

Ciekawostka! Kielichowiec wonny bywa również nazywany kielichokwiatami lub kielichowcami. Jest to gatunek, który pojawił się na naszej planecie jako jedna z pierwszych roślin, tuż po magnoliach. Starte świeże pędy krze wu mogą być używane jako naturalny środek odstraszający przeciwko komarom.

Kielichowiec wonny - uprawa

Jeśli zależy nam na bujnym, intensywnie kwitnącym kielichowcu wonnym musimy przestrzegać kilku zasad.

  • Podłoże

Gatunek wymaga odżywczych gleb o umiarkowanej wilgotności. Jest tolerancyjny wobec odczynu podłoża, więc będzie zadowalająco rosnąć w przeciętnej ziemi ogrodniczej przy odpowiednim nawadnianiu i nawożeniu w okresie kwitnienia. Jeśli podłoże jest zbyt piaszczyste, trzeba je wzbogacić dodatkiem kompostu i gliny, aby stworzyć „truskawkowemu drzewu” jak najlepsze warunki wzrostu.

  • Stanowisko

Najlepszym stanowiskiem do uprawy kielichowca wonnego będzie miejsce spokojne oraz osłonięte od wiatru. Roślina jest światłolubna i cienioznośna. Jednak zbyt ciemne miejsce sprawi, że krzew nie będzie w stanie rozwinąć w pełni wspaniałości swoich kwiatów. Optymalną porą do sadzenia kielichowca wonnego jest wiosna albo późne lato.

W przypadku srogich mrozów kielichowiec wonny będzie potrzebował osłonięcia agrowłókniną i ściółkowania.

  • Nawożenie

Kluczową kwestią jest utrzymywanie optymalnej wilgotności i nawożenie wiosną oraz latem. Najlepszą odżywką będzie nawóz wieloskładnikowy, który wesprze roślinę i zmaksymalizuje kwitnienie.

  • Cięcie

Kielichowce wonne z reguły nie potrzebują cięcia, jednak dobrze je znoszą. Wykonuje się je kiedy krzew przekwitnie. Wtedy usuwamy stare, zniszczone pędy. Pozwoli to zachować ładny pokrój i przyczyni się do zagęszczenia krzewu. 

Źródło: YouTube.com/ Miłośnicy Roślin 

Kielichowiec wonny - zastosowanie w ogrodzie

Kielichowiec nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach, w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami. Świetnie sprawdzi się w roli solitera, ale może też rosnąc na rabatach czy w donicy na tarasie. Ze względu na podobne wymagania glebowe, doskonale czuje się w towarzystwie różanecznika.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wspaniale pachnie i wygląda. Jak uprawiać kielichowca wonnego (truskawkowe drzewo)?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.