Porady ogrodnicze

Nawet jesienią w twoim ogrodzie będzie kolorowo. Sprawdź, jak uprawiać klon palmowy

Jeśli pragniesz ozdobić swój ogród rośliną, która będzie kojarzyć się z egzotycznymi, wschodnimi krajami, to klon palmowy – niewielkie drzewo lub krzew – jest odpowiednim wyborem. Jak wygląda ten gatunek i jakie są jego najpopularniejsze odmiany? O czym musisz pamiętać podczas jego uprawy? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając poniższy tekst. 

Nawet jesienią w twoim ogrodzie będzie kolorowo. Sprawdź, jak uprawiać klon palmowy
Klon palmowy to przepięknie ubarwione i bardzo dekoracyjne drzewo. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści: 

Klon palmowy – charakterystyka i pochodzenie rośliny 

Klon palmowy (Acer palmatum) jest niewielkim drzewem lub krzewem z rodziny mydleńcowatych. Jeśli mieszkasz w Polsce i jesteś zainteresowany jego uprawą w swoim ogrodzie, zapewne zaintryguje cię fakt, że jest to gatunek naturalnie rosnący w krajach Dalekiego Wschodu (głównie w Korei i Japonii). Klon palmowy jest charakterystyczny z uwagi na nietypowy wygląd. To właśnie dlatego stał się on tak popularny także w Europie. 

W przypadku większości odmian wysokość drzewa nie przekracza 5 metrów. Kora klonu jest zazwyczaj gładka, w kolorze szarym (czasem szarobrązowym). Charakterystyczne dla tej rośliny są mocno rozcapierzone (palmowe) liście, które mogą przyjmować barwę zieloną, czerwoną, żółtą, a nawet pomarańczową. Kwiaty klonu są niewielkie i zebrane w kwiatostany. Kwitnienie rozpoczyna się w maju i trwa do czerwca.  

Klon palmowy – odmiany 

Z powodu dużego zainteresowania walorami, jakie mają klony palmowe, wyhodowano jak dotąd kilkaset odmian drzewa. Większość z nich powstała w Japonii. Niestety, w Polsce możesz uprawiać w ogrodzie tylko te odmiany, które adaptują się do warunków klimatycznych naszego kraju. 

 • Klon palmowy czerwony – najpopularniejsza odmiana 

Odmiany klonu palmowego różnią się między sobą np. kolorem liści oraz pokrojem. Najbardziej znaną odmianą, którą chętnie uprawia się w polskich ogrodach, jest klon palmowy czerwony (Atropurpureum). Na popularność tej rośliny wpływa przede wszystkim jej egzotyczny wygląd. 

W powszechnej opinii klon palmowy czerwony jest jedną z najpiękniejszych odmian. Liście tej rośliny mają ciemnopurpurową barwę, która nadaje ogrodowi niepowtarzalny charakter. W przypadku dobrze rozwijającego się drzewa osiągają one średnicę do 10 centymetrów. Jeśli odpowiednio przytniesz gałęzie, będzie ono przypominało rozłożysty parasol. 

Przeczytaj również: Niebezpieczne związki. Tych drzew i krzewów nie należy sadzić obok siebie

 • Pozostałe odmiany klonu palmowego 

Oczywiście, klon palmowy czerwony to nie jedyny popularny przedstawiciel tego gatunku. Wśród najchętniej uprawianych odmian możesz znaleźć między innymi: 

 • „Orange Dream” – jak wskazuje nazwa, jej główny element charakterystyczny to liście o mocnym, pomarańczowym kolorze;
   
 • „Ornatum” – odmiana ta wyróżnia się spośród innych gatunków wielobarwnymi liśćmi (oprócz purpury pojawia się na nich także domieszka zieleni lub brązu);
   
 • „Mikawa-yatsubusa” – jest to gatunek o niewielkich rozmiarach w porównaniu z innymi odmianami (zazwyczaj osiąga on nie więcej niż 1 metr wysokości). Cechuje go silne zagęszczenie liści, które są barwy zielonej. 

klon palmowy odmiany Liście klonu palmowego są klapowane, bardzo głęboko wcięte i mają piłkowany brzeg. Fot.123RF.com

Klon palmowy – jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja? 

Jeśli w planach twoich nasadzeń w ogrodzie jest klon palmowy, wymagania dotyczące właściwej pielęgnacji na pewno cię zainteresują. Pamiętaj, że jest to gatunek, który w porównaniu z większością roślin ogrodowych i drzew może sprawić sporo trudności podczas uprawy. Na jego uprawę decydują się głównie pasjonaci z wieloletnim doświadczeniem, ale także początkującym ogrodnikom może się to udać. Powinieneś tylko przestrzegać zasad pielęgnacji. 

 • Odpowiednia temperatura to podstawa! 

Aby klon mógł prawidłowo się rozwijać, musisz zapewnić mu odpowiednią temperaturę. Choć Polska nie jest krajem, w którym panują srogie zimy, to licz się z tym, że właściwie w każdym roku pojawia się kilkudniowy okres silnych mrozów. Tymczasem klony palmowe źle znoszą niskie temperatury. Aby je przed tym uchronić, musisz zapewnić im na zimę odpowiednią ochronę izolacyjną. 

Klon palmowy miniatura (klonik palmowy) dobrze reaguje na niższe temperatury i może wytrzymać mrozy na poziomie nawet -20℃. Mimo to także w przypadku tej odmiany zastosuj warstwę ochronną (np. z agrowłókniny). Musisz podjąć to działanie zwłaszcza w przypadku młodych okazów. 

 • Wymagania dotyczące gleby 

Klon palmowy (zarówno czerwony, jak i większość pozostałych odmian) to roślina, która szczególnie dobrze rozwija się na glebach wilgotnych. Jednocześnie nie powinno być to podłoże o charakterze podmokłym. Pamiętaj, aby gleba, w której rośnie ta roślina, charakteryzowała się wysokim poziomem przepuszczalności. 

 • Klon palmowy a podlewanie 

Konieczne jest regularne podlewanie klonu palmowego (np. co kilka dni) – dzięki temu zapewnisz wystarczający poziom wilgotności podłoża. Systematyczne dostarczanie wody jest szczególnie ważne w czasie wysokich temperatur. 

 • Termin sadzenia klonu palmowego 

Najlepszy termin sadzenia klonu palmowego przypada na okres jesienny (od marca do maja) lub późnej jesieni (od września do października). Przed posadzenie drzewa zaleca się zanurzyć jego goły korzeń na parę godzin w wodzie, aby mieć pewność, że klon palmowy dobrze się przyjmie. Dołek powinien być co najmniej dwa razy szerszy i nieco głębszy niż bryła korzeniowa.  

 • Klon palmowy jako roślina doniczkowa 

Klon palmowy jest najczęściej uprawiany w ogrodzie lub na działce. Nie zmienia to jednak faktu, że może być on traktowany także jako roślina doniczkowa. Wysokość klonu w doniczce nie przekracza pół metra. Podczas uprawy w domu pamiętaj m.in. o regularnym podlewaniu niewielkimi ilościami wody oraz nawożeniu. Klon doniczkowy preferuje miejsca nasłonecznione. 

klon palmowy uprawa Klon palmowy najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych. Fot.123RF.com

Klon palmowy – choroby, na jakie jest narażony? 

Podatność rośliny na drobnoustroje to fakt, który musisz brać pod uwagę, planując posadzenie klonu palmowego. Choroby mogą doprowadzić do osłabienia, a w skrajnym wypadku nawet do obumarcia całej rośliny. Dlatego bardzo ważne jest, abyś wiedział, na jakie schorzenia jest narażona roślina oraz co musisz zrobić, by zapobiec zagrożeniu. 

Typową chorobą dla klonu palmowego jest werticilioza. To groźna infekcja, w przypadku której głównym objawem są schnące liście. Jeśli ujrzysz, że powierzchnia liści znajdująca się między nerwami przybiera żółtą lub brązową barwę, musisz zacząć działać. Zalecanym sposobem jest w tym przypadku spryskanie drzew dotkniętych chorobą specjalistycznymi preparatami. Unikaj także sadzenia innych roślin w pobliżu chorych drzew. 

Z kolei biały nalot na liściach klonu palmowego to typowy symptom mączniaka prawdziwego. Jeśli przyjrzysz się bliżej białym plamom na liściach, zobaczysz niewielkie, czarne kropki – są to zarodniki grzybów, które po kilkunastu dniach przeniosą się na zdrowe liście. Tak jak w przypadku werticiliozy jedynym skutecznym działaniem przeciw mączniakowi jest użycie preparatów chemicznych. 

Klon palmowy – podsumowanie 

Klon palmowy to piękne drzewo, którego wygląd z jednej strony pasuje do polskiego krajobrazu, z drugiej zaś – nasuwa skojarzenia z egzotyczną florą. Podczas uprawy pamiętaj przede wszystkim o chorobach, na które narażone jest to drzewo. Jeśli im nie zapobiegniesz, musisz liczyć się z tym, że schorzenia doprowadzą do trwałego uszkodzenia drzewa. 

Przed rozpoczęciem uprawy zadbaj o to, by drzewa zostały umieszczone w miejscach, które przez większość roku są dobrze nasłonecznione (zarówno rośliny uprawiane w ogrodzie, jak i ich odmiany doniczkowe) oraz osłonięte przed silnymi podmuchami wiatru. Wiatr czy miejsca mocno zacienione nie uniemożliwiają wprawdzie rozwoju rośliny oraz sprawią, że nie osiągnie ona imponujących kształtów i barw. 

Przeczytaj również: Najpiękniejsze rośliny soliterowe. Te gatunki pojedynczo prezentują się najlepiej

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nawet jesienią w twoim ogrodzie będzie kolorowo. Sprawdź, jak uprawiać klon palmowy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.