Porady ogrodnicze

Herbata kompostowa – jak ją robić krok po kroku? Ekologiczny nawóz dla roślin

Herbata kompostowa to naturalny i niezwykle odżywczy nawóz do roślin, który nie tylko sprzyja ich zdrowemu rozwojowi, lecz także chroni je przed niektórymi patogenami. Jest idealny pod uprawy, kwiaty domowe, rośliny kwitnące, a nawet warzywa. Dowiedz się, jak przygotować herbatę kompostową oraz jak jej używać.

Herbata kompostowa – jak ją robić krok po kroku? Ekologiczny nawóz dla roślin
Sprawdź, jak przygotować herbatę kompostową krok po kroku. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest herbata kompostowa?

Herbata kompostowa to nic innego jak woda nasycona organicznym kompostem. Ten zbilansowany nawóz koncentruje grzyby, bakterie i inne mikroorganizmy, dzięki czemu tworzy łatwo przyswajalną mieszankę o dużej zawartości składników odżywczych.  

Herbata kompostowa ma wiele zalet. Nie bez powodu ogrodnicy nazywają ją czarnym płynnym złotem. Taka mieszanka wzbogaca glebę w potrzebne roślinom składniki odżywcze, wprowadza do niej pożyteczne mikroorganizmy i grzyby, a także poprawia jej strukturę. Ponadto stymuluje wzrost systemu korzeniowego oraz sprawia, że rośliny stają się silniejsze i odporniejsze na działanie chorób czy szkodników.

Jak przygotować herbatę kompostową krok po kroku?

Przygotowanie herbaty kompostowej nie jest trudne. Do tego celu będziemy potrzebować: około 10 litrów wody, 5 filiżanek kompostu, wiadra, łopaty, sitka oraz butelki ze spryskiwaczem. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak przygotować herbatę kompostową krok po kroku.

  • Krok 1. Wsyp kompost do pustego wiadra

W tym celu dobrze sprawdzi się rozłożony kompost, mający jednolitą strukturę i ziemisty zapach. Kompostowanie zazwyczaj trwa od 4 do 12 tygodni. Z kolei nie w pełni przerobiony kompost może zawierać szkodliwe dla roślin patogeny. Jako alternatywę można też kupić gotowy kompost. Trzeba tylko się upewnić, że jest on dobrej jakości.

herbata kompostowa Aby przygotować herbatę kompostową, należy użyć dobrze dojrzałego kompostu. Fot.123RF.com

  • Krok 2. Dodaj wodę

Kolejnym krokiem jest dodanie wody do kompostu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się deszczówka. Można też użyć wody z kranu, ale pod warunkiem, że stała w naczyniu przez co najmniej jeden dzień. Takie działanie służy rozpadowi chloru, który przyczynia się do zabijania korzystnych baterii w herbacie kompostowej.  

  • Krok 3. Wymieszaj składniki

Aby przygotować herbatę kompostową, należy dokładnie wymieszać kompost i wodę do momentu, aż składniki się połączą. Można to zrobić za pomocą łopaty lub kija. Nawóz mieszamy dwa razy dziennie, aby wprowadzić do niego tlen, który pomoże w gromadzeniu się składników odżywczych.

Przeczytaj również: Jak użyźnić glebę? Kwiaty i warzywa będą rosły jak na drożdżach

  • Krok 4. Zaparz i odcedź

Po wymieszaniu składników wiadro należy odstawić w miejsce, które nie jest nasłonecznione. Pozostawione na słońcu może pobudzić rozwój szkodliwych bakterii, m.in. E-coli czy salmonelli. Czas parzenia herbaty kompostowej zależy od temperatury powietrza na zewnątrz. Jeśli jest poniżej 15 st. C – mieszankę należy zostawić na 12-36 godzin. W przypadku, gdy temperatura jest poniżej 15 st. C, herbatę zostawiamy na co najmniej 72 godziny.      

Po tym czasie ekologiczny nawóz powinien być gotowy. Na koniec należy go jeszcze odcedzić przez filtr lub sitko. Resztki kompostu można wyrzucić do kosza lub użyć jako ściółki wokół roślin.

Do czego i jak używać herbaty kompostowej?

O gotowości herbaty kompostowej świadczyć będzie brązowy kolor oraz przyjemny ziemisto-słodkawy zapach. Jeśli nawóz nie jest bardzo ciemny, nie trzeba go rozcieńczać, natomiast jeśli ma kolor ciemnobrązowy lub czarny, rozcieńczanie ze świeżą wodą jest konieczne (w stosunku 1:3). Po rozcieńczeniu przelej roztwór do butelki ze spryskiwaczem i używaj od razu. Warto zaznaczyć, że herbata kompostowa ma stosunkowo krótki termin przydatności, który wynosi do 4-5 dni, po czym szybko traci składniki odżywcze.    

Herbatę kompostową stosuje się na uprawy, rośliny kwitnące, kwiaty domowe, a nawet warzywa, aby uzyskać lepszy wzrost, plonowanie i kwitnienie. Można ją rozpylić bezpośrednio na liście lub na glebę. Nawóz wytworzony głównie z odpadów roślinnych można stosować nawet kilka razy w tygodniu, natomiast z obornika – tylko raz w tygodniu.

Przeczytaj również: Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.